Zgromadzonych przywitał Marian Tokarski, starosta biłgorajski. Jako pierwszy głos zabrał Jan Wiatr, z-ca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Omówił on programy unijne, które wkrótce ruszają i z których będzie można pozyskać pieniądze na różne działania m.in. termomodernizację budynków szkolnych, czy administracji rządowej.
Szczególne zainteresowanie wśród obecnych dyrektorów szkół wzbudził temat planowanych zmian w systemie edukacji. - Szykują się duże zmiany. Społeczeństwo dojrzało już do tego, że edukacja przedszkolna jest ważna, bo do tej pory było inaczej. Wszystkich niepokoi niż demograficzny. Do 2015 roku będzie 500 tysięcy mniej urodzeń. Z punktu widzenia ekonomii, to sytuacja dramatyczna. Nie da się utrzymać tej samej liczby nauczycieli, bardzo wielu z nich znajdzie się bez pracy - stwierdziła Anna Dudek-Janiszewska, wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie. Pani Wicekurator omówiła rozwiązania, które będą stopniowo wprowadzane m.in. grupowanie szkół w zespoły, gdzie jedna szkoła byłaby wiodącą, której dyrektor zarządzałby pozostałymi, łączenie szkół ponadgimnazjalnych z zawodowymi w technika, zamiast tworzenia zespołów szkół zawodowych. Egzaminy zawodowe będą zdawane w Kuratorium. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość zdawania egzaminu zawodowego dla osób, które kilka lat wykonywały dany zawód za granicą, a nie mają zaświadczenia o uzyskanych kwalifikacjach. Mogą wtedy przystąpić do części teoretycznej i praktycznej egzaminu i w ten sposób uzyskać tytuł technika. Zmiany szykują się także w decyzjach o kierunkach, jakie będzie prowadzić dana szkoła. Wpływ na to, jakie kierunki kształcenia będą prowadzone w województwie, będzie miał marszałek danego województwa. Będzie on zasięgał opinii Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, tak aby nie doprowadzać do nadwyżek w jakimś zawodzie.
Kolejnym tematem, który poruszono na spotkaniu, to założenia programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły w województwie lubelskim. - Program został opracowany, by przyspieszyć działania na rzecz realizacji kompleksowych projektów ochronnych w rejonie Górnej Wisły, który był, i w przypadku wystąpienia powodzi jest nadal obszarem najbardziej obciążonym ich skutkami na obszarze naszego kraju - mówił Andrzej Pchla, zastępca Dyrektora ds. Inwestycji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. Dokument ten określa średnio zaawansowane strategie modernizacji i systemu ochrony przed powodzią. Dorzecze Górnej Wisły stanowi 11 % powierzchni województwa. Lubelskie zostało włączone do programu dopiero po piśmie z 24 listopada 2009, kiedy to wojewoda lubelski zwrócił się z prośbą do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o uzupełnienie programu o obszar województwa lubelskiego. Do tego w swoim wystąpieniu nawiązała Genowefa Tokarska, Wojewoda Lubelski. - 11% naszego województwa znajduje się w tym dorzeczu i nie było programu. Jak dobrze pójdzie, w przyszłym roku będziemy mieć już wały. Tutaj finanse muszą się znaleźć. Te cztery wezbrania w zeszłym roku zmieniły mentalność ludzi i podejście do rzek. Choć ludzie nadal budują się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie wcześniej zostali zalani - stwierdziła pani wojewoda. Bezpośrednim efektem spotkania będzie pismo do Minister Edukacji Katarzyny Hall, dotyczące dopłat do pensji nauczycieli, których kosztami obciążane są samorządy. Biłgorajscy samorządowy przygotują wspólne stanowisko w tej sprawie, zostanie ono przekazane za pośrednictwem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Takie spotkania dają szansę do wspólnych działań wielu jednostek organizacyjnych naszego powiatu. A razem zawsze można więcej.
~ BJR | 0
Zarobki starosty s wysokie, ale skoro może być starostą tylko przez 2 kadencje?
|
~ ekonom | Oceniano 2 razy +2
mastalerzu
bardzo przenikliw |
mastalerz | Oceniano 3 razy +3
Artykuł w skrócie : Srutu tutu majtki z drutu . PS. Po co spotkanie jak każdy o tym wie od dawna a władza i tak sobie z tym nie poradzi bo ich to nie obchodzi . Najważniej
|