REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł partnera
2022.06.27 15:40 | aktualizacja: 2022.06.27 15:57

Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Rowery elektryczne miejskie to ciekawa alternatywa dla klasycznych środków komunikacji - pozwalają uniknąć zatłoczenia, z jakim spotykamy się w tramwajach, autobusach i metrach, pomagają uniknąć korków, a do tego korzystanie z nich nie wymaga większego wysiłku, co ma szczególnie duże znaczenie w upalne dni. Jakie kryteria wyboru roweru elektrycznego będą najlepsze? Na co zwrócić największą uwagę?
Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Na jakiej zasadzie działa elektryczny rower miejski?

Wspomaganie w rowerze miejskim uruchamia się w momencie, gdy zaczniesz kręcić pedałami. Mitem jest zatem to, że rowerem elektrycznym będziesz przemieszczać się tak jak np. skuterem, bez kręcenia korbą w ogóle, dlatego że wówczas wspomaganie będzie automatycznie odłączone.

Wspomaganie w rowerze elektrycznym ograniczone jest jednak wyłącznie do 25 km/h poprzez blokadę. Przy rozwijaniu większej prędkości, wspomaganie również nie zadziała. Jednak, jako że mówimy tutaj o rowerze miejskim, większe prędkości mogłyby już okazać się zbędne, a nawet niebezpieczne.

Rower elektryczny miejski jest doskonałym rozwiązaniem, dlatego że pozwala na aktywne przemieszczanie się osobom starszym, a także wszystkim tym, którzy chcą szybko dotrzeć do miejsca docelowego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świeżości.

Jak dobrać najlepszy rower miejski?

Rowery elektryczne charakteryzują się przede wszystkim większą wagą w stosunku do modeli klasycznych - różnica ta może wynosić nawet do 10 kg. Mieszkając w mieście, jest to dużym obciążeniem, jeśli zamierzasz przechowywać rower w mieszkaniu, a nie mieszkasz na parterze.

Dlatego też wybierając rower, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana została rama - w przypadku modeli miejskich całkiem dobrym kompromisem jest aluminium. Jest ono dosyć lekkie, ma odpowiednią sztywność, a do tego aluminiowe ramy rowerów nie podnoszą przesadnie ich ceny.

Ponadto, jako że rowery miejskie nie są przeznaczone do ekstremalnego użytkowania, zastosowane w nich mechanizmy są dosyć proste, najbliższe rozwiązaniom klasycznym. Typowym rozwiązaniem dla elektrycznych rowerów miejskich są również hamulce typu V-brake, co podkreśla dosyć rekreacyjny charakter tych rowerów, z uwagi na fakt, że w starciu ze zwiększoną masą rowerów elektrycznych, zdecydowanie bezpieczniejszym i mocniejszym rozwiązaniem będą hamulce tarczowe. Jednak przy typowo miejskim użytkowaniu, hamulce V-brake powinny być w zupełności wystarczające.

Jakie powinno być umieszczenie silnika?

Miejsce zamontowania silnika ma duże znaczenie z uwagi na komfort jazdy i wpływ na środek ciężkości roweru. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie silnika w centralnej części korby, co wymusza na producentach duże przebudowanie ramy roweru i odpowiednie jej wzmocnienie. Aby zmniejszyć ilość przekształceń, coraz częściej spotykane są rowery z bateriami zamontowanymi w dolnej części ramy - wymusza to stworzenie mocniejszej ramy i przekłada się także na podniesienie jej wagi.

Kwestie bezpieczeństwa na rowerach elektrycznych miejskich

Większa waga pojazdu, połączona z większą prędkością, na ogół jest przepisem na niebezpieczeństwo. Tak jak już wspominaliśmy, rowery elektryczne, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach miejskich, trekkingowych, czy też jakichkolwiek innych, zawsze będą one cięższe od klasycznego roweru. Być może z tego właśnie powodu na rowery elektryczne zakładane są blokady. Dzięki ich działaniu po osiągnięciu prędkości większej niż 25 km/h, wspomaganie elektryczne przestaje działać. Jest to sposobem na spełnienie wymogów nakładanych przez prawo.

Teoretycznie blokady można usunąć, lecz w praktyce jest to łamanie przepisów, a także narażanie siebie i innych na niebezpieczeństwo. Rowery elektryczne bez blokady mogą rozpędzić się do prędkości sięgającej nawet 50-60 km/h, co przy poruszaniu się na drogach dla pieszych i rowerów stanowi niemałe zagrożenie.

Rower elektryczny miejski - czy warto go wybrać?

Komfort jazdy, jaki odczujesz na miejskim rowerze elektrycznym, będzie wprost nieporównywalny do tego na klasycznych modelach. Szybsze docieranie do celu, lekka jazda rekreacyjna ze wspomaganiem nawet do 100 km umożliwi Ci udawanie się na atrakcyjne wycieczki poza miastem i zobaczenie pięknych miejsc, które do tej pory wydawały się położone zbyt daleko od domu.

Red.
Red. dodany 27 czerwca 2022
 
Odsłon: 384

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmiany kadrowe w biłgorajskiej straży
Lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski z dniem 1 sierpnia 2022 r. powierzył pełnienie obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju bryg. Dariuszowi Gęborysowi.
3 sierpnia 2022 Andrzejówka
Poszukiwania 17-latki zakończone
w niedzielę, godzina 12:01 Luchów Górny
Śmiertelny wypadek z udziałem pieszego
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmarł Bogdan Zwoliński
W piątek 29 lipca otrzymaliśmy wiadomość o śmierci Bogdana Zwolińskiego, wieloletniego komendanta Straży Miejskiej w Biłgoraju.
dzisiaj, 08:14 Tarnogród
"Pamiętnik z powstania warszawskiego" w interpretacji Dominiki Ostałowskiej
we wtorek, godzina 12:43 Biłgoraj
Drifty, koncerty i pokaz laserów na pożegnanie starego autodromu
31 lipca 2022 Księżpol
W Księżpolu odkryto kapsułę czasu sprzed 170 lat
W pierwszej połowie lipca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu dokonano cennego odkrycia. W trakcie prac remontowych w prezbiterium odkryto kapsułę czasu.
we wtorek, godzina 09:27 Wola Różaniecka
Peugeot załadowany nielegalnym tytoniem
w poniedziałek, godzina 10:34 Biłgoraj
Mieszkaniec Biłgoraja odzyskał gotówkę
1 sierpnia 2022 Biłgoraj
Biłgorajanie uczcili powstańców
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach. W 78. rocznicę tych wydarzeń hołd bohaterom oddali mieszkańcy Biłgoraja i okolic.
we wtorek, godzina 07:23 Biłgoraj
Spotkają się w Parku Nowakowskiego i na placu zabaw. Po co?
w piątek, godzina 18:49 Biłgoraj
Znalezione pieniądze czekają na właściciela
3 sierpnia 2022 Tarnogród
Zabytki archeologiczne w tarnogrodzkim parku
W centrum Tarnogrodu realizowany jest ostatni etap projektu pn. "Rewitalizacja w Gminie Tarnogród" polegającego na przebudowie Parku Miejskiego. W trakcie prac remontowych odkryte zostały zabytki archeologiczne.
we wtorek, godzina 10:42 Biłgoraj
Co z dodatkiem węglowym? Można już składać wnioski?
w sobotę, godzina 19:43 Potok Górny
Bitwa na regionalne smaki
w poniedziałek, godzina 10:16 Biłgoraj
Uciekł z miejsca zdarzenia. Już został doprowadzony do prokuratury
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Luchowie Górnym. Kierujący mercedesem najechał na leżącego na jezdni 36-latka. 23-letni kierujący w niedzielę został doprowadzony do prokuratury. Postawiono mu zarzut nieudzielenia pomocy.
w niedzielę, godzina 21:28 Górecko Kościelne
Brathanki gwiazdą 25. Festiwalu Maryjnego w Górecku [WYNIKI]
w niedzielę, godzina 13:35 Biłgoraj
Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze wystartowali w biłgorajskim duathlonie [WYNIKI]
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
Strażnik poszukiwany
Jeszcze do przyszłego tygodnia można składać dokumenty w konkursie ogłoszonym przez burmistrza Biłgoraja na stanowisko strażnika miejskiego. Ile można zarobić i jakie są wymagania?
w piątek, godzina 11:40 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w poniedziałek, godzina 07:45 Biłgoraj
Piknik nad zalewem [NOWE ZDJĘCIA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj