REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł partnera
2022.06.27 15:40 | aktualizacja: 2022.06.27 15:57

Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Rowery elektryczne miejskie to ciekawa alternatywa dla klasycznych środków komunikacji - pozwalają uniknąć zatłoczenia, z jakim spotykamy się w tramwajach, autobusach i metrach, pomagają uniknąć korków, a do tego korzystanie z nich nie wymaga większego wysiłku, co ma szczególnie duże znaczenie w upalne dni. Jakie kryteria wyboru roweru elektrycznego będą najlepsze? Na co zwrócić największą uwagę?
Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Na jakiej zasadzie działa elektryczny rower miejski?

Wspomaganie w rowerze miejskim uruchamia się w momencie, gdy zaczniesz kręcić pedałami. Mitem jest zatem to, że rowerem elektrycznym będziesz przemieszczać się tak jak np. skuterem, bez kręcenia korbą w ogóle, dlatego że wówczas wspomaganie będzie automatycznie odłączone.

Wspomaganie w rowerze elektrycznym ograniczone jest jednak wyłącznie do 25 km/h poprzez blokadę. Przy rozwijaniu większej prędkości, wspomaganie również nie zadziała. Jednak, jako że mówimy tutaj o rowerze miejskim, większe prędkości mogłyby już okazać się zbędne, a nawet niebezpieczne.

Rower elektryczny miejski jest doskonałym rozwiązaniem, dlatego że pozwala na aktywne przemieszczanie się osobom starszym, a także wszystkim tym, którzy chcą szybko dotrzeć do miejsca docelowego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świeżości.

Jak dobrać najlepszy rower miejski?

Rowery elektryczne charakteryzują się przede wszystkim większą wagą w stosunku do modeli klasycznych - różnica ta może wynosić nawet do 10 kg. Mieszkając w mieście, jest to dużym obciążeniem, jeśli zamierzasz przechowywać rower w mieszkaniu, a nie mieszkasz na parterze.

Dlatego też wybierając rower, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana została rama - w przypadku modeli miejskich całkiem dobrym kompromisem jest aluminium. Jest ono dosyć lekkie, ma odpowiednią sztywność, a do tego aluminiowe ramy rowerów nie podnoszą przesadnie ich ceny.

Ponadto, jako że rowery miejskie nie są przeznaczone do ekstremalnego użytkowania, zastosowane w nich mechanizmy są dosyć proste, najbliższe rozwiązaniom klasycznym. Typowym rozwiązaniem dla elektrycznych rowerów miejskich są również hamulce typu V-brake, co podkreśla dosyć rekreacyjny charakter tych rowerów, z uwagi na fakt, że w starciu ze zwiększoną masą rowerów elektrycznych, zdecydowanie bezpieczniejszym i mocniejszym rozwiązaniem będą hamulce tarczowe. Jednak przy typowo miejskim użytkowaniu, hamulce V-brake powinny być w zupełności wystarczające.

Jakie powinno być umieszczenie silnika?

Miejsce zamontowania silnika ma duże znaczenie z uwagi na komfort jazdy i wpływ na środek ciężkości roweru. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie silnika w centralnej części korby, co wymusza na producentach duże przebudowanie ramy roweru i odpowiednie jej wzmocnienie. Aby zmniejszyć ilość przekształceń, coraz częściej spotykane są rowery z bateriami zamontowanymi w dolnej części ramy - wymusza to stworzenie mocniejszej ramy i przekłada się także na podniesienie jej wagi.

Kwestie bezpieczeństwa na rowerach elektrycznych miejskich

Większa waga pojazdu, połączona z większą prędkością, na ogół jest przepisem na niebezpieczeństwo. Tak jak już wspominaliśmy, rowery elektryczne, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach miejskich, trekkingowych, czy też jakichkolwiek innych, zawsze będą one cięższe od klasycznego roweru. Być może z tego właśnie powodu na rowery elektryczne zakładane są blokady. Dzięki ich działaniu po osiągnięciu prędkości większej niż 25 km/h, wspomaganie elektryczne przestaje działać. Jest to sposobem na spełnienie wymogów nakładanych przez prawo.

Teoretycznie blokady można usunąć, lecz w praktyce jest to łamanie przepisów, a także narażanie siebie i innych na niebezpieczeństwo. Rowery elektryczne bez blokady mogą rozpędzić się do prędkości sięgającej nawet 50-60 km/h, co przy poruszaniu się na drogach dla pieszych i rowerów stanowi niemałe zagrożenie.

Rower elektryczny miejski - czy warto go wybrać?

Komfort jazdy, jaki odczujesz na miejskim rowerze elektrycznym, będzie wprost nieporównywalny do tego na klasycznych modelach. Szybsze docieranie do celu, lekka jazda rekreacyjna ze wspomaganiem nawet do 100 km umożliwi Ci udawanie się na atrakcyjne wycieczki poza miastem i zobaczenie pięknych miejsc, które do tej pory wydawały się położone zbyt daleko od domu.

Red.
Red. dodany 27 czerwca 2022
 
Odsłon: 1906

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
w środę, godzina 17:57 Biłgoraj
Radni się podzielili
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
we wtorek, godzina 09:19 Powiat
Biłgoraj i okolice bez prądu
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
we wtorek, godzina 07:52 Biłgoraj
Z Biłgoraja do Hiszpanii
w niedzielę, godzina 21:05 Biłgoraj
Pikieta w Biłgoraju
16 maja 2024 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
w poniedziałek, godzina 12:36 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie wioska indiańska
w środę, godzina 08:30 Powiat
Ostrzeżenie 2. stopnia dla powiatu
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
w niedzielę, godzina 10:02 Tarnogród
2 stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w środę, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Ponad 3 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika