REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł partnera
2022.06.27 15:40 | aktualizacja: 2022.06.27 15:57

Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Rowery elektryczne miejskie to ciekawa alternatywa dla klasycznych środków komunikacji - pozwalają uniknąć zatłoczenia, z jakim spotykamy się w tramwajach, autobusach i metrach, pomagają uniknąć korków, a do tego korzystanie z nich nie wymaga większego wysiłku, co ma szczególnie duże znaczenie w upalne dni. Jakie kryteria wyboru roweru elektrycznego będą najlepsze? Na co zwrócić największą uwagę?
Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do miasta?

Na jakiej zasadzie działa elektryczny rower miejski?

Wspomaganie w rowerze miejskim uruchamia się w momencie, gdy zaczniesz kręcić pedałami. Mitem jest zatem to, że rowerem elektrycznym będziesz przemieszczać się tak jak np. skuterem, bez kręcenia korbą w ogóle, dlatego że wówczas wspomaganie będzie automatycznie odłączone.

Wspomaganie w rowerze elektrycznym ograniczone jest jednak wyłącznie do 25 km/h poprzez blokadę. Przy rozwijaniu większej prędkości, wspomaganie również nie zadziała. Jednak, jako że mówimy tutaj o rowerze miejskim, większe prędkości mogłyby już okazać się zbędne, a nawet niebezpieczne.

Rower elektryczny miejski jest doskonałym rozwiązaniem, dlatego że pozwala na aktywne przemieszczanie się osobom starszym, a także wszystkim tym, którzy chcą szybko dotrzeć do miejsca docelowego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świeżości.

Jak dobrać najlepszy rower miejski?

Rowery elektryczne charakteryzują się przede wszystkim większą wagą w stosunku do modeli klasycznych - różnica ta może wynosić nawet do 10 kg. Mieszkając w mieście, jest to dużym obciążeniem, jeśli zamierzasz przechowywać rower w mieszkaniu, a nie mieszkasz na parterze.

Dlatego też wybierając rower, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana została rama - w przypadku modeli miejskich całkiem dobrym kompromisem jest aluminium. Jest ono dosyć lekkie, ma odpowiednią sztywność, a do tego aluminiowe ramy rowerów nie podnoszą przesadnie ich ceny.

Ponadto, jako że rowery miejskie nie są przeznaczone do ekstremalnego użytkowania, zastosowane w nich mechanizmy są dosyć proste, najbliższe rozwiązaniom klasycznym. Typowym rozwiązaniem dla elektrycznych rowerów miejskich są również hamulce typu V-brake, co podkreśla dosyć rekreacyjny charakter tych rowerów, z uwagi na fakt, że w starciu ze zwiększoną masą rowerów elektrycznych, zdecydowanie bezpieczniejszym i mocniejszym rozwiązaniem będą hamulce tarczowe. Jednak przy typowo miejskim użytkowaniu, hamulce V-brake powinny być w zupełności wystarczające.

Jakie powinno być umieszczenie silnika?

Miejsce zamontowania silnika ma duże znaczenie z uwagi na komfort jazdy i wpływ na środek ciężkości roweru. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie silnika w centralnej części korby, co wymusza na producentach duże przebudowanie ramy roweru i odpowiednie jej wzmocnienie. Aby zmniejszyć ilość przekształceń, coraz częściej spotykane są rowery z bateriami zamontowanymi w dolnej części ramy - wymusza to stworzenie mocniejszej ramy i przekłada się także na podniesienie jej wagi.

Kwestie bezpieczeństwa na rowerach elektrycznych miejskich

Większa waga pojazdu, połączona z większą prędkością, na ogół jest przepisem na niebezpieczeństwo. Tak jak już wspominaliśmy, rowery elektryczne, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach miejskich, trekkingowych, czy też jakichkolwiek innych, zawsze będą one cięższe od klasycznego roweru. Być może z tego właśnie powodu na rowery elektryczne zakładane są blokady. Dzięki ich działaniu po osiągnięciu prędkości większej niż 25 km/h, wspomaganie elektryczne przestaje działać. Jest to sposobem na spełnienie wymogów nakładanych przez prawo.

Teoretycznie blokady można usunąć, lecz w praktyce jest to łamanie przepisów, a także narażanie siebie i innych na niebezpieczeństwo. Rowery elektryczne bez blokady mogą rozpędzić się do prędkości sięgającej nawet 50-60 km/h, co przy poruszaniu się na drogach dla pieszych i rowerów stanowi niemałe zagrożenie.

Rower elektryczny miejski - czy warto go wybrać?

Komfort jazdy, jaki odczujesz na miejskim rowerze elektrycznym, będzie wprost nieporównywalny do tego na klasycznych modelach. Szybsze docieranie do celu, lekka jazda rekreacyjna ze wspomaganiem nawet do 100 km umożliwi Ci udawanie się na atrakcyjne wycieczki poza miastem i zobaczenie pięknych miejsc, które do tej pory wydawały się położone zbyt daleko od domu.

Red.
Red. dodany 27 czerwca 2022
 
Odsłon: 947

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Dnia Strażaka [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
We wtorek 30 maja, w Biłgorajskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były Odznaczenia i życzenia satysfakcji ze służby.
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Plac zabaw w centrum miasta zmieni wygląd
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
39-latek aresztowany za groźby wobec sąsiadów
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 07:50 Biłgoraj
55 500 zł dla 12 grantobiorców
dzisiaj, 07:11 Zamch
Święto szkoły w Zamchu
24 maja 2023 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
w czwartek, godzina 08:28 Goraj
Dyrektor powołana na kolejną kadencję
we wtorek, godzina 09:36 Szyszków
Pijany kierowca forda wjechał w budynek
24 maja 2023 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
w czwartek, godzina 07:10 Osuchy
Inwestycja za 13 mln zł ruszyła pełna parą
w czwartek, godzina 08:53 Biłgoraj
Powstał w '82 roku. W sobotę jubileusz 40-lecia istnienia
w niedzielę, godzina 22:04 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
w czwartek, godzina 15:28 Biłgoraj
Piąty Dzień Dziecka i Rodziny w Wiosce Dziecięcej SOS
we wtorek, godzina 10:19 Aleksandrów
Pożar domu w Aleksandrowie
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
w środę, godzina 09:56 Józefów
Wybrano wykonawcę przebudowy dróg
w środę, godzina 14:21 Biłgoraj
"Dzielnicowy Roku" po pierwszym etapie
25 maja 2023 Biłgoraj
Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami
W czwartkowe popołudnie 25 maja odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. Bagiennej. Władze miasta mają w planach wykonanie ciągu pieszego i drogi dla rowerzystów. Już na początku rozgorzała prawdziwa awantura.
w środę, godzina 14:43 Biłgoraj
Prezes KRUS w Biłgoraju
w czwartek, godzina 08:59 Biłgoraj
Ogromny sukces 8-latki
we wtorek, godzina 11:47 Biłgoraj
Międzygminne porozumienie podpisane
Partnerstwo "Gminy Powiatu Biłgorajskiego dla Rozwoju Gospodarczego" to projekt, który ma pomóc w rozwoju gmin. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane podczas spotkania, które odbyło się we wtorkowe przedpołudnie 30 maja, w Urzędzie Miasta w Biłgoraju. Zaprezentowano też projekt Strategii IIT.
19 maja 2023 Biłgoraj
Budynek zniknął
w środę, godzina 07:17 Biłgoraj
Złoty indeks dla Miłosza
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika