REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2022.08.09 10:42 | aktualizacja: 2022.08.09 10:41

Co z dodatkiem węglowym? Można już składać wnioski?

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstwa domowego można będzie składać do końca listopada. Po tym terminie pozostaną nierozpatrzone. Dodatek będzie wypłacamy przez samorząd gminny w terminie do miesiąca od złożenia odpowiedniego dokumentu. Ale jest warunek. Jaki?
Co z dodatkiem węglowym? Można już składać wnioski?

Ustawa o dodatku węglowym została przyjęta przez Sejm 5 sierpnia, jednak w życie wejdzie dopiero gdy zostanie podpisana przez Prezydenta (jest na to 21 dni). Będziemy o tym informować naszych czytelników. Dopiero wtedy będzie można składać wnioski.

Co istotne dodatek dostaną osoby ogrzewające swój dom węglem kamiennym. Co ważne węgiel może być spalany w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej, a nawet w piecu kaflowym (dopuszczalny jest też pellet i brykiet, jednak musi zawierać co najmniej 85% węgla kamiennego).

Parlamentarzyści odrzucili poprawki, które dodatek węglowy zmieniłyby w dodatek energetyczny, obejmując dofinansowaniem także osoby, które wykorzystują inne źródła energii.

Pozostałe grupy również mają otrzymać wsparcie z budżetu państwa, ale w innej wysokości i zostanie to uregulowane odrębnymi przepisami. Jak mówiła w piątek, w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, korzystający z pelletu mogą liczyć na wsparcie w wysokości 3 tys. zł, jednak już ci, którzy palą drewnem kawałkowym 1 tys. zł, olejem opałowym - 2 tys. zł, a używający LPG - 500 zł.

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać w gminach lub przez internet (jest to zadanie zlecone gminie) do 30 listopada, po tym terminie pozostaną one bez rozpatrzenia. Samorząd na wypłatę świadczenia będzie mieć miesiąc.

Nie ma żadnego kryterium dochodowego. Jedno gospodarstwo może jeden raz otrzymać dodatek, nawet jeśli wniosek złoży kilka osób. W takim przypadku świadczenie odbierze osoba, która złożyła wniosek jako pierwsza.

Jest jednak jeden warunek.

Konieczne jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków - CEEB. Bez tego nie otrzymamy pieniędzy.

Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego i wyłączone spod ewentualnej egzekucji.

red.
red. dodany 9 sierpnia 2022
 
Odsłon: 4784

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

Drakkar
Oceniano 1 raz  -1
Wyborcy nie zapomnijcie tez o rozrywce.
Drakkar
Oceniano 2 razy  0
Wyborcy Jarosława bądźcie honorowymi Polakami nie idźcie po ten dodatek
https://demotywatory.pl/5149271/Kazdy-kto-wyciaga-reke-po-dodatek-weglowy-gdy-mu-starcza-nie
Tajemnica owych trzech tysięcy.
https://demotywatory.pl/5149194/Elektorat-i-tak-nie-zrozumie
Jak właściwie palić w piecu.
https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/
Pozdrawiam pana zastępce bo te zegarki tej zimy będą na czerwono-smogowo.
http://cloud.inter1.pl/bilgoraj/
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 08:20 Goraj
23 pary świętowały Złote Gody
w niedzielę, godzina 08:29 Biłgoraj
Ruch w sprawie przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w niedzielę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wywiadówka w sukniach ślubnych
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Taka okazja jest tylko raz w roku
w niedzielę, godzina 18:25 Brodziaki
Co się wydarzyło w Brodziakach? [NOWE ZDJĘCIA]
Rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników tegorocznej edycji Pikniku Historycznego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 1 października w Brodziakach.
dzisiaj, 07:53 Tereszpol
Międzynarodowa współpraca gminy Tereszpol
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 14:06 Biłgoraj
Biegiem do Nadrzecza [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 1 października Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju i LKS zaprosili na kolejną edycję imprezy biegowej, czyli XXXV Biegu Ulicznego 10. Po Ziemi Biłgorajskiej. W wydarzeniu znów wzięło udział kilkuset uczestników. Bieg główny odbył się na trasie Biłgoraj - Nadrzecze.
w niedzielę, godzina 14:10 Goraj
Muzyczna podróż ulicami Goraja i okolicznych miejscowości
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
w niedzielę, godzina 19:12 Gródki Pierwsze
W stawie znaleziono zwłoki mężczyzny
Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tragedii, do której doszło w gminie Turobin. W niedzielę 1 października w stawie w miejscowości Gródki Pierwsze ujawniono zwłoki mężczyzny.
w sobotę, godzina 11:13 Biłgoraj
Zdążyć z pomocą
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
Liście, tukan i egzotyczne kwiaty. Młodzież wzięła się za malowanie bloku [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 08:45 Biłgoraj
Inwestycja za ponad 10 mln zł gotowa
W drugiej połowie września, czyli znacznie wcześniej niż zakładano, dokonano odbioru końcowego zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie ul. Narutowicza w Biłgoraju. Inwestycja, która została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pochłonęła ponad 10 mln zł.
w sobotę, godzina 19:30 Biłgoraj
Konkurs talentów w BCK [WYNIKI]
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika