Przed opisaniem sytuacji, w których przydatne może być sprawdzenie księgi wieczystej warto wyjaśnić, czym ona w ogóle jest. Otóż, księga wieczysta (KW) jest dokumentem przedstawiającym stan prawny danej nieruchomości. Informuje m.in. o tym, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości, czy jest ona obciążona hipoteką albo czy są na niej ustanowione prawa na rzecz osób trzecich (np. prawo dożywocia).
Istotne jest jednak przede wszystkim to, że zgodnie z polskim prawem treści zawarte w księgach wieczystych uznawane są za wiążące, a dostęp do nich jest jawny. W efekcie wgląd do księgi wieczystej może uzyskać każdy, kto posiada jej numer, ponieważ funkcjonalność tę udostępnia serwis Ekw.ms.gov.pl, który jest prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak wspomniano we wstępie wgląd do księgi wieczystej może uzyskać każdy, kto dysponuje jej numerem. Jest to bowiem unikalne oznaczenie dokumentu, które składa się z trzech elementów wskazujących konkretne informacje. W związku z tym warto wiedzieć, że:
Numer księgi wieczystej to informacja, którą z reguły dysponuje jedynie właściciel danej nieruchomości. Czy można zatem samodzielnie go ustalić? Otóż tak, ponieważ funkcjonalność tę udostępniają dedykowane wyszukiwarki internetowe. Warto jednak mieć świadomość, że do uzyskania numeru księgi wieczystej niezbędny będzie numer działki ewidencyjnej lub adres konkretnej nieruchomości. Szczegółowe informacje w zakresie możliwości samodzielnego ustalenia numeru księgi wieczystej znajdują się w artykule dostępnym pod linkiem: https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/. Oczywiście nie jest to jedyny sposób, ponieważ numer księgi wieczystej można uzyskać także we właściwym dla danej lokalizacji sądzie rejonowym, czy starostwie powiatowym jednak w tym przypadku należy wykazać się interesem prawnym do konkretnej nieruchomości.
Sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej to czynność, którą warto wykonać przede wszystkim będąc zainteresowanym zakupem danej nieruchomości. Pozwala to zweryfikować jej stan prawny, a co za tym idzie uniknąć wielu kłopotów, np. zakupu nieruchomości ze służebnością bądź z zadłużeniem. Inną sytuacją może być udział w postępowaniu spadkowym, którego przedmiotem jest dana nieruchomość. Dzięki weryfikacji księgi wieczystej można bowiem zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.
Podsumowując należy stwierdzić, że sprawdzenie księgi wieczystej nie powinno stanowić problemu, ponieważ wszystkie niezbędne kroki można wykonać online. Pozwala to mieć pewność co do stanu prawnego danej nieruchomości, co jest niezbędne m.in. przy okazji jej zakupu.