REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.03.09 09:52

Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?

Rada osiedla Śródmieście wnioskowała do władz miasta o wykonanie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki. Temat powrócił podczas spotkania sprawozdawczego, które odbyło się 2 marca. Czy jest szansa, żeby ścieżka powstała?
Nie będzie ścieżki rowerowej wzdłuż głównej ulicy w mieście?

Po dwóch latach przerwy wróciły spotkania sprawozdawcze rad osiedlowych w Biłgoraju. Mieszkańcy osiedla Śródmieście mieli okazję spotkać się z władzami miasta w czwartek 2 marca. Relację z zebrania znajdą Państwo pod adresem: Rada osiedla Śródmieście o jakości powietrza i aktach wandalizmu.

Podczas spotkania powrócił temat wyznaczenia ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki, o wykonanie której wnioskowali do władz radni osiedla tuż przed pandemią. Wcześniej była szansa na wdrożenie takiego rozwiązania, o czym pisaliśmy w artykule pt. Szansa na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Kościuszki.

Warunki jakie obecnie należy spełnić, aby rozważać koncepcję powstania drogi dla rowerów, przedstawił Piotr Michalczyk z Urzędu Miasta w Biłgoraju.

- Jeśli chodzi o możliwość wpisania drogi dla rowerów w ciągu ulicy Kościuszki to musiałaby ona mieć podstawową szerokość 3 metrów. Jest to szerokość samego ciągu, w którym trzeba uwzględnić szerokość skrajni, w tym przypadku jest to pół metra z każdej strony. W skrajni nie mogą znajdować się znaki, oświetlenie, drzewa, schody czy wiaty przystankowe. Potrzebujemy więc korytarza o szerokości minimum 4 metrów - mówił Piotr Michalczyk i dodał, że są to minimalne wymagania, należałoby również sprawdzić natężenie ruchu zarówno pieszych jak i rowerów, ponieważ zgodnie z przepisami szerokość drogi rowerowej powinna być do tego dostosowana.

- Podstawowa szerokość chodnika wzdłuż ulicy Kościuszki to 3 metry. Miejscami jest to 4 metry, ale są miejsca gdzie chodnik jest zwężony do metra. Tam możliwości wpisania drogi dla pieszych i rowerów są mocno ograniczone - tłumaczył Piotr Michalczyk.

Wymienił również wymagania dotyczące dojazdów do skrzyżowań, które mówią o tym, że kąt przecięcia toru jazdy powinien wynosić od 80 do 100 stopni.

- Musimy skomunikować obie strony ścieżki dla rowerów. Strefa oczekiwania przed przejazdem dla rowerów zgodnie z przepisami powinna wynosić minimum 5 metrów. To miejsce gdzie rowerzysta może się zatrzymać, tak aby nie kolidować z innymi użytkownikami drogi. Właściwie te podstawowe wymagania eliminują nam możliwość wykonania pełnowymiarowej ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki - podsumował.

W związku z brakiem technicznych możliwości do wydzielania ścieżki rowerowej padła propozycja, aby wzorem ulicy Moniuszki, dopuścić ruch rowerowy na chodniku. Jak się okazuje w miejscach zwężenia chodnika również nie ma takiej możliwości. Wobec tego na chwilę obecną nie będzie zmian w zasadach korzystania z ulicy Kościuszki przez rowerzystów.

Red.
Red. dodany 9 marca 2023
 
Odsłon: 3852

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

LBL
Oceniano 5 razy  -1
To, że nie da się wyznaczyć ścieżki rowerowej, bądź dopuścić ruchu rowerowego po chodniku każdy zainteresowany tematem wie od ok. 10 lat czyli od momentu przebudowy Kościuszki. Niestety projekt przebudowy był fatalny o czym rowerzyści mówili już kilkanaście lat temu. No i wyszło jak wyszło.
.
Jest jednak trzecia opcja poza DDR, albo ruchem po chodnikach wraz z pieszymi. Jest to po prostu korzystanie z rowerzystów z jezdni. Obecnie niewielu z nich to robi i się nie dziwię, bo jazda ulicą Kościuszi dla rowerzysty jest niebezpieczna.
.
Można to oczywiście zmienić i dostosować Kościuszki do bezpiecznego ruchu rowerowego, a przy tym jeszcze bardziej udostępnić ścisłe centrum dla pieszych.
Tak robi się w miastach zachodniej Europy, gdzie ścisłe centrum jest projektowane pod pieszych czy rowerzystów. KOściuszki obecnie nie posiada, żądnej funkcji tranzytowej więc niezrozumiałe jest takie faworyzowanie kierowców aut. Parkowanie na chodniku to norma, bo przecież miejsce parkingowe każdemu się należy. Piesi to tylko problem i trzeba z nimi walczyć, co pokazał niedawny artykuł w jednym z serwisów lokalnych o przejściu dla pieszych obok Elektryka, któe według kierowców powinno być zlikwidowane, bo piesi zbyt często z niego korzystają i przeszkadzają kierowcom.
.
.
Teraz konkretnie, co można zrobić z Kościuszki, aby rowerzyści nie bali się z niej korzystać, ale oczywiście się nie uda, bo samochód "rzecz święta" w Biłgoraju.
* cała Kościuszki ograniczenia prękości do 30 km/h
* wszystkie przejścia dla pieszych przy Kościuszki w formie wyniesionej, jak przy Nadstawej obok Stokrotki
* płątne parkowanie przy całej Kościuszki
* zlikwidować wysepki i lewoskręty, ograniczyć pasy jezdni dla aut do 3,0m i po obu stronach wykonać pasy rowerowe.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
dzisiaj, 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
dzisiaj, 09:02 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju
dzisiaj, 09:42 Frampol
Strażacy ponad 6 godzin walczyli z podtopieniami
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
dzisiaj, 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
dzisiaj, 15:53 Biłgoraj
Projektanci rywalizują w Biłgoraju
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
16 maja 2024 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
we wtorek, godzina 09:19 Powiat
Biłgoraj i okolice bez prądu
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
Mieszkańców Biłgoraja i okolic czeka prawdziwa uczta smaków. W piątkowe popołudnie 17 maja do naszego miasta zawitały food trucki i przez cały weekend będą serwować dania z różnych stron świata.
w środę, godzina 17:57 Biłgoraj
Radni się podzielili
we wtorek, godzina 07:52 Biłgoraj
Z Biłgoraja do Hiszpanii
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika