REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.03.23 19:30 | aktualizacja: 2023.03.23 19:44

Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858

Na spotkanie zapraszaliśmy w artykule pt. Przebudowa trasy 858. W czwartek spotkanie informacyjne.

Konsultacje zorganizowano przy udziale przedstawicieli władz samorządowych, w tym starosty Andrzeja Szarlipa, czy wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego. Obecni byli też wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa i Paweł Szumera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Z zaproszenia skorzystało kilkudziesięciu mieszkańców, którym założenia koncepcji tłumaczyli przedstawiciele firmy projektowej. Wszystkich gości powitał członek Zarządu Powiatu Jan Małysza.

- Dzisiejsze spotkanie jest typowo techniczne, bo tak właśnie wygląda proce budowy dróg - rozpoczął Michał Mulawa i dodał: - Mocno wzięliśmy się za budowy dróg w powiecie biłgorajskim, a szkieletem komunikacyjnym są drogi wojewódzkie, w tym ta nr 858. Przez wiele lat nie było decyzji dotyczącej przygotowania dokumentacji tej drogi. My taką decyzję podjęliśmy, dokumentacja jest realizowana zarówno na odcinku przez Zwierzyniec do Szczebrzeszyna, w tym przypadku mamy już nawet decyzję środowiskową, jak również na odcinku Biłgoraj do granicy z województwem podkarpackim.

- Inwestycja ta będzie bardzo skomplikowana, przetarg na dokumentację powtarzaliśmy trzykrotnie. Podpisaliśmy w końcu umowę z firmą projektową opiewającą na 3,4 mln zł i dziś jesteśmy na etapie konsultacji - dodał Mulawa.

W ramach inwestycji zakłada się:
- wykonanie jezdni
- przebudowę skrzyżowań
- budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Krzeszowskiej i ul. Granicznej
- budowę chodników, ścieżek rowerowych
- budowę zatok autobusowych
- budowę nowego mostu na Białej Ładzie
- przebudowę przepustów
- budowę systemu odwodnienia, kanalizacji deszczowej
- budowę innych sieci uzbrojenia terenu

Nie przewiduje się za to żadnych wyburzeń istniejących budynków. Szerokość drogi ma wynieść 7m, a szerokość poboczy to 1,25m. Ścieżki rowerowe mają mieć szerokość od 2,5 do 3m.

Paweł Szumera prosił, by ewentualne wnioski składać w ciągu najbliższych tygodni, by możliwe było ich uwzględnienie przez projektantów.

Mieszkańcy pytali m.in. o zjazdy, o odwodnienie terenu, ale też o pozostawienie przydrożnych kapliczek podczas przebudowy trasy. Padały też pytania dotyczące przeprowadzenia natężenia ruchu w tym miejscu, mieszkańcy obawiali się zwiększenia natężenia po przebudowie tej trasy. Paweł Szumera wyjaśniał, że badania takie przeprowadza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad co 5 lat. Natomiast należy pamiętać, że jest to najkrótsze połączenie z Via Carpatia, jednak to teren o bardzo gęstej zabudowie i zwiększenie ruchu byłoby niebezpieczne dla mieszkańców.

Nie planuje się ograniczenia prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym, a takie pytanie również się pojawiło.

- Szacujemy, że przebudowa tej drogi to koszt ok. 100 mln zł, jesteśmy na początku drogi, na początku procesu inwestycyjnego, przed nami spotkania w terenie, w Starostwie, na pewno nie uda się zadowolić wszystkich. Droga ta jest ważna z wielu względów, przede wszystkim z gospodarczego punktu widzenia, ale też z powodów turystycznych. Przez wiele lat nie było woli, by za tę drogę się wziąć. Teraz taka wola jest - podsumował marszałek Mulawa.

- Będziemy wsppierać tę inwestycję na każdym etapie - mówił wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

Odcinek od Zwierzyńca do Szczebrzeszyna ma pochłonąć więcej niż 200 mln zł.

red.
red. dodany 23 marca 2023
 
Odsłon: 3245

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

LBL
Oceniano 1 raz  +1
LBL
Oceniano 11 razy  +5
Ludzie przecież robienie drogi przez środek wsi to jakieś nieporozumienie. Ta droga ma duże znaczenie, a po zbudowaniu S74 z Piotrkowa Trybunalskiego do Niska będzie miała jeszcze większe, bo będzie to główny dojazd do węzła Nisko. Tak ważna droga przez środek wsi z ogromnym ruchem i ograniczeniem 40/50. Do tego, żeby wybudować ścieżkę roweerową i nowe chodnki pewnie tak jak w Okrągłym i Korczowie zabiorą ludziom część działek i ogrodzenia do rozbiórki.
.
Najlepszym rozwiązaniem jest obwodnica Soli, przecież po zachodniej stronie wsi za linią zabudowy biegnie wśród pól gościnic, który zaczyna się w Koloni Sól, a kończy przed lasem w okolicy stadionu. Przecież to idealne rozwiązanie puścić tamtędy nową drogę. W samej wsi wtedy postawić zakaz wjazdu ciężarówek i położyć nowy dywanik asfaltowy i to wystarczy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
17 listopada 2023 Gmina Biłgoraj
Beata Strzałka pełniącą obowiązki wójta gminy Biłgoraj
Z dniem 17 listopada Prezes Rady Ministrów wyznaczył Beatę Małgorzatę Strzałkę do pełnienia funkcji wójta gminy Biłgoraj do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta
dzisiaj, 07:46 Biłgoraj
Biłgorajskie zapiekanki w Krakowie
we wtorek, godzina 17:14 Wola Duża
Zderzenie pojazdów na DW nr 858 [AKTUALIZACJA]
22 listopada 2023 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 10:21 Powiat
Atak zimy w powiecie. W ciągu doby doszło do 6 kolizji
dzisiaj, 12:17 Samsonówka
Nie będzie wody
20 listopada 2023 Biłgoraj
Umowa na chodnik i ścieżkę rowerową podpisana... mimo protestów
Umowa na budowę chodnika i ścieżki w ciągu ul. Bagiennej w Biłgoraju została podpisana. Poinformował o tym samorząd powiatu biłgorajskiego. Inwestycja powstanie więc pomimo protestów ze strony części mieszkańców, który walczyli, by chodnik wybudować po drugiej stronie ulicy. Większość jednak popierała wykonanie inwestycji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
dzisiaj, 13:52 Biłgoraj
Transformacja energetyczna regionu o krok bliżej
we wtorek, godzina 08:18 Tarnogród
Osobówka w rowie. Kierująca trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:23 Tereszpol
Nie żyje Ala, dziewczynka chora na miopatię
Niestety dziś rano dotarły bardzo smutne informacje. Zmarła Ala Rymarz, mała mieszkanka Tereszpola, która od urodzenia walczyła z ciężką i nieuleczalną chorobą, jaką jest miopatia. O jej odejściu poinformowali rodzice.
we wtorek, godzina 12:10 Sigła
Zderzenie osobówki i ciężarówki
w niedzielę, godzina 10:47 Biłgoraj
Tak wygląda nowy biurowiec Modela
w czwartek, godzina 17:48 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
W czwartek 23 listopada w Józefowie odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem budowy nowej siedziby miejscowego nadleśnictwa.
w poniedziałek, godzina 07:53 Józefów
Ponad 2 mln zł za 2 km chodnika
w poniedziałek, godzina 08:44 Różaniec Pierwszy
22-latka dachowała volkswagenem
16 listopada 2023 Biłgoraj
Wygrana w Lotto w Biłgoraju
We wtorek 14 listopada w Biłgoraju padła wygrana w loterii liczbowej Totalizatora Sportowego. Która kolektura okazała się szczęśliwa?
19 listopada 2023 Biłgoraj
Wakaty w straży
we wtorek, godzina 13:06 Biłgoraj
Są już pierwsze dary dla podopiecznych ZOL
w sobotę, godzina 11:08 Frampol
Uwaga mieszkańcy gminy Frampol
Na terenie gminy Frampol planowana jest przebudowa sieci wodociągowej. W związku z tym władze gminy zachęcają mieszkańców Teodorówki do udziału w spotkaniu, podczas którego będą omówione najważniejsze kwestie. Na kiedy zaplanowano takie spotkanie?
w niedzielę, godzina 08:52 Biłgoraj
31 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców z Biłgoraja i okolic
w czwartek, godzina 08:17 Powiat
9 miejscowości bez prądu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika