REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.03.23 19:30 | aktualizacja: 2023.03.23 19:44

Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858

Na spotkanie zapraszaliśmy w artykule pt. Przebudowa trasy 858. W czwartek spotkanie informacyjne.

Konsultacje zorganizowano przy udziale przedstawicieli władz samorządowych, w tym starosty Andrzeja Szarlipa, czy wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego. Obecni byli też wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa i Paweł Szumera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Z zaproszenia skorzystało kilkudziesięciu mieszkańców, którym założenia koncepcji tłumaczyli przedstawiciele firmy projektowej. Wszystkich gości powitał członek Zarządu Powiatu Jan Małysza.

- Dzisiejsze spotkanie jest typowo techniczne, bo tak właśnie wygląda proce budowy dróg - rozpoczął Michał Mulawa i dodał: - Mocno wzięliśmy się za budowy dróg w powiecie biłgorajskim, a szkieletem komunikacyjnym są drogi wojewódzkie, w tym ta nr 858. Przez wiele lat nie było decyzji dotyczącej przygotowania dokumentacji tej drogi. My taką decyzję podjęliśmy, dokumentacja jest realizowana zarówno na odcinku przez Zwierzyniec do Szczebrzeszyna, w tym przypadku mamy już nawet decyzję środowiskową, jak również na odcinku Biłgoraj do granicy z województwem podkarpackim.

- Inwestycja ta będzie bardzo skomplikowana, przetarg na dokumentację powtarzaliśmy trzykrotnie. Podpisaliśmy w końcu umowę z firmą projektową opiewającą na 3,4 mln zł i dziś jesteśmy na etapie konsultacji - dodał Mulawa.

W ramach inwestycji zakłada się:
- wykonanie jezdni
- przebudowę skrzyżowań
- budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Krzeszowskiej i ul. Granicznej
- budowę chodników, ścieżek rowerowych
- budowę zatok autobusowych
- budowę nowego mostu na Białej Ładzie
- przebudowę przepustów
- budowę systemu odwodnienia, kanalizacji deszczowej
- budowę innych sieci uzbrojenia terenu

Nie przewiduje się za to żadnych wyburzeń istniejących budynków. Szerokość drogi ma wynieść 7m, a szerokość poboczy to 1,25m. Ścieżki rowerowe mają mieć szerokość od 2,5 do 3m.

Paweł Szumera prosił, by ewentualne wnioski składać w ciągu najbliższych tygodni, by możliwe było ich uwzględnienie przez projektantów.

Mieszkańcy pytali m.in. o zjazdy, o odwodnienie terenu, ale też o pozostawienie przydrożnych kapliczek podczas przebudowy trasy. Padały też pytania dotyczące przeprowadzenia natężenia ruchu w tym miejscu, mieszkańcy obawiali się zwiększenia natężenia po przebudowie tej trasy. Paweł Szumera wyjaśniał, że badania takie przeprowadza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad co 5 lat. Natomiast należy pamiętać, że jest to najkrótsze połączenie z Via Carpatia, jednak to teren o bardzo gęstej zabudowie i zwiększenie ruchu byłoby niebezpieczne dla mieszkańców.

Nie planuje się ograniczenia prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym, a takie pytanie również się pojawiło.

- Szacujemy, że przebudowa tej drogi to koszt ok. 100 mln zł, jesteśmy na początku drogi, na początku procesu inwestycyjnego, przed nami spotkania w terenie, w Starostwie, na pewno nie uda się zadowolić wszystkich. Droga ta jest ważna z wielu względów, przede wszystkim z gospodarczego punktu widzenia, ale też z powodów turystycznych. Przez wiele lat nie było woli, by za tę drogę się wziąć. Teraz taka wola jest - podsumował marszałek Mulawa.

- Będziemy wsppierać tę inwestycję na każdym etapie - mówił wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

Odcinek od Zwierzyńca do Szczebrzeszyna ma pochłonąć więcej niż 200 mln zł.

red.
red. dodany 23 marca 2023
 
Odsłon: 3644

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

LBL
Oceniano 1 raz  +1
LBL
Oceniano 13 razy  +7
Ludzie przecież robienie drogi przez środek wsi to jakieś nieporozumienie. Ta droga ma duże znaczenie, a po zbudowaniu S74 z Piotrkowa Trybunalskiego do Niska będzie miała jeszcze większe, bo będzie to główny dojazd do węzła Nisko. Tak ważna droga przez środek wsi z ogromnym ruchem i ograniczeniem 40/50. Do tego, żeby wybudować ścieżkę roweerową i nowe chodnki pewnie tak jak w Okrągłym i Korczowie zabiorą ludziom część działek i ogrodzenia do rozbiórki.
.
Najlepszym rozwiązaniem jest obwodnica Soli, przecież po zachodniej stronie wsi za linią zabudowy biegnie wśród pól gościnic, który zaczyna się w Koloni Sól, a kończy przed lasem w okolicy stadionu. Przecież to idealne rozwiązanie puścić tamtędy nową drogę. W samej wsi wtedy postawić zakaz wjazdu ciężarówek i położyć nowy dywanik asfaltowy i to wystarczy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Miejska ciepłownia wkracza w przyszłość
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
dzisiaj, 08:28 Biłgoraj
Damian Błaszczyk przepłynie 80 km dla chorych dzieci
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
14 lipca 2024 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika