REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.03.23 19:30 | aktualizacja: 2023.03.23 19:44

Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858

Na spotkanie zapraszaliśmy w artykule pt. Przebudowa trasy 858. W czwartek spotkanie informacyjne.

Konsultacje zorganizowano przy udziale przedstawicieli władz samorządowych, w tym starosty Andrzeja Szarlipa, czy wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego. Obecni byli też wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa i Paweł Szumera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Z zaproszenia skorzystało kilkudziesięciu mieszkańców, którym założenia koncepcji tłumaczyli przedstawiciele firmy projektowej. Wszystkich gości powitał członek Zarządu Powiatu Jan Małysza.

- Dzisiejsze spotkanie jest typowo techniczne, bo tak właśnie wygląda proce budowy dróg - rozpoczął Michał Mulawa i dodał: - Mocno wzięliśmy się za budowy dróg w powiecie biłgorajskim, a szkieletem komunikacyjnym są drogi wojewódzkie, w tym ta nr 858. Przez wiele lat nie było decyzji dotyczącej przygotowania dokumentacji tej drogi. My taką decyzję podjęliśmy, dokumentacja jest realizowana zarówno na odcinku przez Zwierzyniec do Szczebrzeszyna, w tym przypadku mamy już nawet decyzję środowiskową, jak również na odcinku Biłgoraj do granicy z województwem podkarpackim.

- Inwestycja ta będzie bardzo skomplikowana, przetarg na dokumentację powtarzaliśmy trzykrotnie. Podpisaliśmy w końcu umowę z firmą projektową opiewającą na 3,4 mln zł i dziś jesteśmy na etapie konsultacji - dodał Mulawa.

W ramach inwestycji zakłada się:
- wykonanie jezdni
- przebudowę skrzyżowań
- budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Krzeszowskiej i ul. Granicznej
- budowę chodników, ścieżek rowerowych
- budowę zatok autobusowych
- budowę nowego mostu na Białej Ładzie
- przebudowę przepustów
- budowę systemu odwodnienia, kanalizacji deszczowej
- budowę innych sieci uzbrojenia terenu

Nie przewiduje się za to żadnych wyburzeń istniejących budynków. Szerokość drogi ma wynieść 7m, a szerokość poboczy to 1,25m. Ścieżki rowerowe mają mieć szerokość od 2,5 do 3m.

Paweł Szumera prosił, by ewentualne wnioski składać w ciągu najbliższych tygodni, by możliwe było ich uwzględnienie przez projektantów.

Mieszkańcy pytali m.in. o zjazdy, o odwodnienie terenu, ale też o pozostawienie przydrożnych kapliczek podczas przebudowy trasy. Padały też pytania dotyczące przeprowadzenia natężenia ruchu w tym miejscu, mieszkańcy obawiali się zwiększenia natężenia po przebudowie tej trasy. Paweł Szumera wyjaśniał, że badania takie przeprowadza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad co 5 lat. Natomiast należy pamiętać, że jest to najkrótsze połączenie z Via Carpatia, jednak to teren o bardzo gęstej zabudowie i zwiększenie ruchu byłoby niebezpieczne dla mieszkańców.

Nie planuje się ograniczenia prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym, a takie pytanie również się pojawiło.

- Szacujemy, że przebudowa tej drogi to koszt ok. 100 mln zł, jesteśmy na początku drogi, na początku procesu inwestycyjnego, przed nami spotkania w terenie, w Starostwie, na pewno nie uda się zadowolić wszystkich. Droga ta jest ważna z wielu względów, przede wszystkim z gospodarczego punktu widzenia, ale też z powodów turystycznych. Przez wiele lat nie było woli, by za tę drogę się wziąć. Teraz taka wola jest - podsumował marszałek Mulawa.

- Będziemy wsppierać tę inwestycję na każdym etapie - mówił wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

Odcinek od Zwierzyńca do Szczebrzeszyna ma pochłonąć więcej niż 200 mln zł.

red.
red. dodany 23 marca 2023
 
Odsłon: 2822

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

LBL
Oceniano 1 raz  +1
LBL
Oceniano 11 razy  +5
Ludzie przecież robienie drogi przez środek wsi to jakieś nieporozumienie. Ta droga ma duże znaczenie, a po zbudowaniu S74 z Piotrkowa Trybunalskiego do Niska będzie miała jeszcze większe, bo będzie to główny dojazd do węzła Nisko. Tak ważna droga przez środek wsi z ogromnym ruchem i ograniczeniem 40/50. Do tego, żeby wybudować ścieżkę roweerową i nowe chodnki pewnie tak jak w Okrągłym i Korczowie zabiorą ludziom część działek i ogrodzenia do rozbiórki.
.
Najlepszym rozwiązaniem jest obwodnica Soli, przecież po zachodniej stronie wsi za linią zabudowy biegnie wśród pól gościnic, który zaczyna się w Koloni Sól, a kończy przed lasem w okolicy stadionu. Przecież to idealne rozwiązanie puścić tamtędy nową drogę. W samej wsi wtedy postawić zakaz wjazdu ciężarówek i położyć nowy dywanik asfaltowy i to wystarczy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 08:42 Zastawie
Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej. Są utrudnienia
Rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 835 w gminie Goraj. Przez najbliższe miesiące kierowców czekają utrudnienia. Remont kosztować będzie ponad 8,7 mln zł.
dzisiaj, 11:56 Tereszpol
Uroczystość Bożego Ciała w Tereszpolu
w czwartek, godzina 10:59 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w środę, godzina 20:45 Biłgoraj
40-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Biłgoraju
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Biłgoraju istnieje już 40 lat. Uroczyste obchody jubileuszu zorganizowano w środę 7 czerwca.
w niedzielę, godzina 17:07 Okrągłe
Turniej Wsi 2023 [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 09:36 Biłgoraj
400 szt. podrabianych zabawek w jednym ze sklepów w Biłgoraju
w czwartek, godzina 13:45 Biłgoraj
Boże Ciało w parafii pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP
Dziś (czwartek 8 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie nazywana Bożym Ciałem. We wszystkich parafiach organizowane są procesje z Najświętszym Sakramentem.
dzisiaj, 10:44 Biłgoraj
Pierwsze w sezonie warsztaty rolkowe
we wtorek, godzina 11:28 Biłgoraj
Biłgorajanie na marszu 4 czerwca
w czwartek, godzina 12:08 Biłgoraj
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii św. Marii Magdaleny
Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Na pamiątkę cudu eucharystycznego w każdej parafii organizowane są procesje z Najświętszym Sakramentem.
dzisiaj, 08:46 Goraj
Kwietny dywan powstał w Goraju
dzisiaj, 08:22 Powiat
Uwaga zbieracze runa leśnego. Sanepid ma ważną informację
w sobotę, godzina 21:27 Biłgoraj
Koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia zespołu "Tanew"
W tym roku Zespół Tańca Ludowego "Tanew" obchodzi 40-lecie powstania. Z tej okazji, w sobotnie popołudnie 3 czerwca, odbył się koncert jubileuszowy, w którym wystąpili obecni i byli tancerze, ale także Grupa Folklorystyczna "Pokolenia".
w środę, godzina 08:15 Szyszków
Strażacy z 4 gmin rywalizowali [WYNIKI]
w środę, godzina 09:53 Biłgoraj
Gwałtowne wzrosty stanów wody
27 maja 2023 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
w poniedziałek, godzina 13:22 Okrągłe
Święto ludowców
w niedzielę, godzina 14:30 Szyszków
Młodzieżowe drużyny pożarnicze rywalizowały w Szyszkowie
30 maja 2023 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Dnia Strażaka [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
We wtorek 30 maja, w Biłgorajskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były Odznaczenia i życzenia satysfakcji ze służby.
2 czerwca 2023 Biłgoraj
Piękni i Młodzi oraz Playboys kręcili teledysk na biłgorajskim autodromie
w środę, godzina 14:16 Biłgoraj
Przedszkolaki za pan brat z matematyką
dzisiaj, 12:45 Biłgoraj
Dyrektor MDK poszukiwany
Władze powiatu biłgorajskiego znów poszukują osoby na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Ogłoszenie o konkursie opublikowano w piątek 9 czerwca.
dzisiaj, 09:22 Józefów
Śladami mistrza komedii
1 czerwca 2023 Biłgoraj
39-latek aresztowany za groźby wobec sąsiadów
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika