REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.05.27 11:47 | aktualizacja: 2023.05.27 12:09

Przyjaźń ponad granicami

Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
Przyjaźń ponad granicami

Współpraca Biłgoraja z miastami partnerskimi rozpoczęła się w 1995 roku, a jej pomysłodawcą był ówczesny burmistrz Stefan Oleszczak. Na zasadach miast partnerskich (popartych stosownymi umowami) Biłgoraj współpracuje z pięcioma miastami:

- Biliną w Czechach (data podpisania oficjalnej umowy 01.02.1995 r.)
- Crailsheim w Niemczech (16.09.2000 r.)
- Kelme na Litwie (13.06.1998 r.)
- Nowowołyńskiem na Ukrainie (24.01.1996 r.)
- Stropkovem na Słowacji (04.08.2007 r.).

Każdego roku, podczas Dni Biłgoraja odbywa się konferencja miast partnerskich. Tegoroczna została zorganizowana w sobotę 27 maja.

Wszystkich obecnych gości powitał burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, a do Biłgoraja przyjechali reprezentanci wszystkich współpracujących krajów.

- Tak bardzo chciałbym dzisiaj powiedzieć, że moja radość z kolejnego spotkania przedstawicieli miast partnerskich nie ma granic, bo po raz kolejny spotkali się prawdziwi przyjaciele, aby wymienić się doświadczeniami, pochwalić sukcesami, podzielić problemami i planować wspólnie spotkania młodzieży, sportowców, działaczy kultury, czy przedsiębiorców! Chciałbym, aby twarze naszych dobrych przyjaciół, wszystkich koleżanek i kolegów były radosne uśmiechnięte, a ich myśli pełne planów na przyszłość i marzeń o lepszym jutrze, czy to w wymiarze małych ojczyzn" czyli naszych samorządów, czy też szerszym - a więc budowaniu pomyśIności naszej wspólnoty jaką jest Unia Europejska. W takiej atmosferze spotykaliśmy przez kilkanaście lat, aż do 2022 roku. Dziś trudno sobie wyobrazić, że naszym miastem partnerskim mógłby być Bachmut, Mariupol, Popasna, Irpień, Izjum, czy inne miasto, po którym zostały same zgliszcza. Albo Bucza, na ulicach której leżały dziesiątki zabitych niewinnych ludzi - być może tych, z którymi spotykaliśmy się przez lata na ulicach. To dlatego ta radość dziś nie jest taka, jaką powinna być, dlatego, że nie milknie płacz ukraińskich dzieci i kobiet, a cmentarze zapełniają się tymi, którzy powinni żyć i budować lepszy dom dla swoich dzieci - mówił burmistrz.

Włodarz podkreślił, że nasi sąsiedzi nie pozostali bez wsparcia, że do Ukrainy wciąż płynie pomoc zarówno rzeczowa, jak i finansowa.

- Optymizmem napawa fakt, że zarówno Biłgoraj, jak i inne polskie miasta, mimo straszliwej wojny, otrzymują liczne propozycje współpracy ze strony miast ukraińskich chcących realizować programy finansowane ze środków UE. To świadczy o tym, że Ukraina nie wyobraża sobie istnienia poza wspólnotą państw europejskich i czuje się już dziś jednym z nas. Unia Europejska to nie tylko pieniądze pomagające zniwelować różnice zamożności i poziomu życia, ale przede wszystkim wspólnota państw, które zobowiązały się do budowania pewien wspólnie ustalony przyjaznych relacji pomiędzy narodami, w oparciu i zaakceptowany przez wszystkich system wartości - dodał burmistrz Rosłan.

Niestety tym razem na spotkaniu nie mógł być obecny burmistrz Stefan Oleszczak, skierował jednak do uczestników kilka słów. - Nasze założenia współpracy wzajemnej są dla wszystkich znane, to nie tylko wymiana kulturalna, czy wizyty młodzieży, to przede wszystkim wymiana naszych doświadczeń na polu gospodarczym, ale i wsparcie. To co robimy ma ogromne znaczenie, to więź którą w ten sposób budujemy jest podstawą tworzenia życzliwego świata - mówił autor pierwszych umów.

- To my dajemy świadectwo otwartości, tolerancji, akceptacji różnorodności i prawdziwej współpracy - podsumował Janusz Rosłan.

Częścią spotkania było odnowienie umowy z litewskim miastem Kelme, która zawarta została ćwierć wieku temu.

Podczas konferencji nie zabrakło ciepłych słów, podkreślających chęć kontynuowania współpracy. Goście wymienili się też podarunkami. W ten sposób rozpoczęto tegoroczne świętowanie Dni Biłgoraja.

Kolejnym punktem będzie Jarmark Sitarski, który rozpocznie się o godz. 16, na placu przy BCK. Już od godz. 19 na gości będą czekać artyści, w tym gwiazda wydarzenia - Poparzeni Kawą Trzy.

red.
red. dodany 27 maja 2023
 
Odsłon: 3582

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

Drakkar
Oceniano 5 razy  +1
Drakkar
Oceniano 4 razy  0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w czwartek, godzina 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika