REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.07.12 18:24 | aktualizacja: 2023.07.13 07:50

Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać

W środowe popołudnie 12 lipca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju zorganizowano kolejne już spotkanie z mieszkańcami osiedla Bagienna. Dyskutowano o petycji, w której sprzeciwiali się proponowanym w projekcie rozwiązaniom, dotyczącym budowy chodnika wzdłuż ul. Bagiennej. Po raz kolejny wybuchła awantura, po której ciężko o konsensus. Co z inwestycją?
Bez porozumienia w sprawie chodnika na ul. Bagiennej. Inwestycja może nie powstać

Burmistrz Biłgoraja zaprosił mieszkańców osiedla Bagienna, by po raz kolejny przedyskutować kwestię chodnika, któremu część osób się sprzeciwia, a w zasadzie sprzeciwia się planowanej lokalizacji. Udział w zebraniu wziął również starosta powiatu Andrzej Szarlip (jest to droga powiatowa i samorząd powiatu składa wniosek o dofinansowanie), jak również kierownicy jednostek zajmujących się inwestycjami drogowymi - Maria Góralska oraz Jerzy Sosnowski. Inwestycja ma być wykonywana wspólnie przez oba samorządy.

Niestety, już po pierwszym spotkaniu ( Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami) okazało się, że jednomyślności wśród mieszkańców nie ma. Do Urzędu Miasta wpłynęła petycja, w której wnoszono o zmianę planów i przeniesienie chodnika wraz ze ścieżką rowerową na drugą stronę jezdni. Konieczne były więc dalsze rozmowy.

- Zaprosiłem państwa na to spotkanie, bo nie chce nikogo uszczęśliwiać na siłę, zagwarantowanie bezpieczeństwa użytkowników dróg jest naszym obowiązkiem, ale jesteśmy gotowi na zmiany, jeśli państwa argumenty nas przekonają - rozpoczął Janusz Rosłan, zaznaczając od razu, że o tę inwestycję samorządy zabiegały bardzo długo.

Starosta przypomniał, że powiat już otrzymał wsparcie finansowe, wniosek o dofinansowanie inwestycji czeka na podpis, wszystko jest więc gotowe. Bez zgody mieszkańców realizacja inwestycji nie będzie jednak możliwa.

- Oczekiwanie społeczne, by ten chodnik wybudować było znaczące. Owszem, kiedyś chodnik był po drugiej stronie, jednak przepisy się zmieniły i wykonanie chodnika z drugiej strony niż ta planowana nie jest obecnie możliwe - mówił Andrzej Szarlip i dodał: - Wbrew mieszkańcom umowy na dofinansowanie nie podpiszę. Jednak uważam podobnie jak burmistrz, że to kluczowa inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa. Liczę, że dojdą państwo do porozumienia, by obiekt ten powstał. Wszystko wskazuje na to, że będzie możliwość otrzymania dofinansowania.

To jednak nie przekonało nieprzekonanych.

Głos więc zabrał przewodniczący rady osiedla, który zaznaczył, że postarał się policzyć osoby popierające inwestycję i okazało się, że jest aż ich 169. Mimo to, temat znów wzbudził wielkie emocje, a dyskusja zamieniła się w karczemną awanturę. Część mieszkańcy nadal stała na stanowisku, że nie widzą innej możliwości, by wykonać ciąg pieszo - rowerowy po prawej stronie ulicy (patrząc w kierunku obwodnicy). Ale byli też tacy, którzy mieli odmienne zdanie.

- Może warto zaufać budowlańcom, wiedzą co robią. Jeszcze w ubiegłym roku na podwórku mieliśmy jezioro, teraz po wykonaniu drenażu tego problemu nie ma wcale. Pozwólmy im działać - przekonywała mieszkanka ul. Janowskiej.

- Chcecie tak zrobić, że wyjeżdżający samochód będzie mógł potrącić przejeżdżający rower, czy hulajnogę. Jeśli ktoś zginie w ten sposób to będzie to na pana. To największy błąd w pana życiu - krzyczał do burmistrza mieszkaniec ul. Bagiennej. Padały nawet propozycje, by inwestycję podzielić i część ścieżki wykonać po jednej, a część po drugiej stronie ulicy. Jak podkreślał włodarz takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. - Wykonanie chodnika po stronie, na której nie ma zabudowań nie ma sensu - dodał Rosłan.

Do dyskusji dołączyła mieszkanka ul. Północnej i zastępca przewodniczącego rady osiedla. Wyjaśniała, że podpisy popierające inwestycję w proponowanym kształcie zostały zebrane jednego dnia. Uznała, że kompletny brak chodnika na ul. Bagiennej to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników tej trasy. - Ogromna przewaga osób popierających zadanie daje obraz jak ważna jest to inwestycja. Wnoszę o jej wykonanie - mówiła.

Ale były też inne głosy. - W mojej ocenie droga rowerowa nie jest potrzebna na ul. Bagiennej, bardziej progi zwalniające. To bardziej rozwiąże sprawę, bo panuje tam ogromny ruch po połączeniu ul. Bagiennej z obwodnicą - stwierdził jeden z mieszkańców.

Wrócił też temat odśnieżania nowego, ewentualnego chodnika.

- Prawo jest takie, że jeśli chodnik przylega do nieruchomości to mieszkaniec ma obowiązek odśnieżania, a w tym przypadku, od państwa posesji będzie go oddzielać pas zieleni, co oznacza, że państwo tego obowiązku mieć nie będą. I na tym proponuję zakończyć ten temat - uniósł się burmistrz Biłgoraja.

Sytuację próbowała też wyjaśnić dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Maria Góralska. Tłumaczyła, że połączenie ul. Bagiennej z ul. Lubelską jest zbyt newralgicznym miejscem, by myśleć o przeniesieniu chodnika na drugą stronę, a przecież droga dla pieszych i rowerów ma poprawić bezpieczeństwo użytkowników. - Z Zarządu Dróg Wojewódzkich otrzymaliśmy polecenie, by ocenić gdzie tę infrastrukturę należy usytuować i jasne jest to, że należy ją zlokalizować tam, gdzie jest najwięcej mieszkańców i tam gdzie jest miejsce - mówiła Maria Góralska. Podała też przykład ul. Moniuszki, gdzie nie ma problemu ani z wyjeżdzającymi samochodami, ani z odśnieżaniem, mimo sporego ruchu, a parametry obu dróg są podobne.

- W przypadku zmian rezygnujemy z dofinansowania i czekamy na kolejną okazję - podsumowała dyrektor ZDP.

Spotkanie nie przyniosło rozwiązania, wobec czego burmistrz Rosłan wyjaśnił, że teraz propozycja trafi do Rady Powiatu i komisji Rady Miasta, i to radni zdecydują o przyszłości inwestycji, która wg założeń miała pochłonąć ok. 1 mln zł.

red.
red. dodany 12 lipca 2023
 
Odsłon: 2896

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

Drakkar
Oceniano 2 razy  +2
Chodnik blisko okien?
Duże natężenie ruchu?
Zapytajmy mieszkańców tego bloku co o tym myślą?
https://www.google.pl/maps/@50.5311355,22.7171079,3a,75y,107.18h,100.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1sct0CFxteUW_G_DvZvDcgmg!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu
LBLANIN
Oceniano 11 razy  +7
Gdyby na każdej ulicy byli tacy „mieszkańcy co Ci tutaj opisani krzykacze to nigdy nic by się nie wybudowało. Nagle przejmują się bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów a jak muszą chodzić po drodze to jest dobrze? Banda egoistów, dla kawałka trawnika na którym nielegalnie parkują samochody będą ryzykować życie ludzi. Jak ktoś teraz tam zginie przez brak chodnika to wy będziecie mieć go na sumieniu!
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
1 grudnia 2023 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
dzisiaj, 09:04 Lubelszczyzna
Nowe radiowozy na drogach, w tym nieoznakowana kia
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
1 grudnia 2023 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
dzisiaj, 13:24 Józefów
Prawie 3 mln zł na zadania publiczne
w piątek, godzina 08:33 Lubelszczyzna
Najgorsza sytuacja na drogach w okolicach Biłgoraja
30 listopada 2023 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w środę, godzina 12:35 Biłgoraj
Urząd Miasta poszukuje pracownika
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Wytańczyły nagrody
2 grudnia 2023 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
w sobotę, godzina 14:03 Biłgoraj
Mikołajkowe bieganie [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
dzisiaj, 11:13 Frampol
Będą debatować o ważnej kwestii. Można dołączyć
W przyszłym tygodniu, we Frampolu odbędzie się ważne spotkanie, na które zapraszają władze gminy. Będzie ono miało wpływ na przyszłość gospodarczą tego regionu.
w sobotę, godzina 12:32 Biłgoraj
Jubileuszowy Mikołajkowy Turniej Sportowy Osób Niepełnosprawnych
w piątek, godzina 17:26 Biłgoraj
Nowy pług wyruszy na ulice Biłgoraja
we wtorek, godzina 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
dzisiaj, 08:17 Tarnogród
Mikołaj zawitał do Tarnogrodu
w sobotę, godzina 09:08 Biłgoraj
Zrzutka po pożarze. Rodzina prosi o pomoc
we wtorek, godzina 15:41 Biszcza
Nowy sekretarz wybrany
Zakończyło się postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza w gminie Biszcza. Kto spełnił wymagane warunki i będzie pełnić funkcję - najważniejszego po wójcie - urzędnika?
w środę, godzina 13:28 Korczów
Matka osierociła czwórkę dzieci. Szkoła w Korczowie apeluje o wsparcie
w sobotę, godzina 12:56 Biłgoraj
Mikołajowy zawrót głowy w Samorządowym Przedszkolu Nr 1
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika