REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.09.18 14:15 | aktualizacja: 2023.09.18 11:11

Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

Zaćma jest chorobą oczu, która może doprowadzić do ślepoty, jeśli nie zostanie wdrożone leczenie. Wciąż w wielu przypadkach leczenie zaćmy rozpoczyna się, gdy choroba jest już zaawansowana. Jest to związane również z tym, że objawy zaćmy nie są jednoznaczne i potrafią przez długi okres czasu pozostawać niezauważone. Jak rozpoznać symptomy zaćmy? Jakie działania podjąć?
Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

Objawy zaćmy - co powinno nas zaniepokoić?

Zaćma nie wiąże się z odczuwaniem dolegliwości bólowych, nie powoduje swędzenia czy łzawienia oka. W jej zdiagnozowaniu nie pomogą badania laboratoryjnych. Chory doświadcza pogorszenia ostrości wzroku, wiąże to jednak z koniecznością zwiększenia mocy okularów. Gdy jednak konieczność taka zachodzi coraz częściej, a rezultaty są niezadowalające, powinno to wzmóc naszą czujność. Jest to dobry powód do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku katarakty.

Kolejnym niepokojącym objawem jest częste przecieranie szkieł okularów, wynikające z wrażenia, iż są one zabrudzone. Przyczyną może być już mętnienie soczewki oka. Gdy choroba rozwija się, dochodzą do tego problemy z widzeniem w dużym nasłonecznieniu. Chory może być oślepiany przez jaskrawe światła, takie jak np. reflektory, jaskrawe kolory tracą swoją intensywność. W zaawansowanym stadium, silne zmętnienie sprawia, że pacjent widzi już tylko zarys przedmiotów i ma trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Grupa ryzyka zachorowania na zaćmę obejmuje osoby po 50 roku życia. Jest to wiek, kiedy oczy są już zmęczone, naturalnie osłabione i mamy większe problemy ze wzrokiem. Chociaż nie w każdym przypadku winą można obarczyć kataraktę, to jednak to ona jest częstą przyczyną pogorszenia widzenia. Warto zatem pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych po 50 roku życia.

Leczenie zaćmy - czy jest skuteczny sposób?

Leczenie zaćmy jest skomplikowane w zaawansowanym stadium. Ważne jest zatem zachowanie czujności i wychwycenie pierwszych niepokojących objawów, jak również poddawanie się regularnym badaniom wzroku. Operacja zaćmy to wciąż jedna skuteczna metoda leczenia. Usuwanie zaćmy nie wiąże się z koniecznością długiego pobytu w placówce. Chory otrzymuje jedynie miejscowe znieczulenie i już godzinę czy dwie po zabiegu może udać się do domu. Ważne jest jednak skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji.

Red.
Red. dodany 18 września 2023
 
Odsłon: 1040

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
dzisiaj, 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
dzisiaj, 17:07 Biłgoraj
W regionie powstanie ponad 131 km ścieżek rowerowych
dzisiaj, 09:02 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
dzisiaj, 09:42 Frampol
Strażacy ponad 6 godzin walczyli z podtopieniami
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
dzisiaj, 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
16 maja 2024 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
dzisiaj, 15:53 Biłgoraj
Projektanci rywalizują w Biłgoraju
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
Mieszkańców Biłgoraja i okolic czeka prawdziwa uczta smaków. W piątkowe popołudnie 17 maja do naszego miasta zawitały food trucki i przez cały weekend będą serwować dania z różnych stron świata.
we wtorek, godzina 09:19 Powiat
Biłgoraj i okolice bez prądu
w środę, godzina 17:57 Biłgoraj
Radni się podzielili
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika