REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.09.18 14:15 | aktualizacja: 2023.09.18 11:11

Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

Zaćma jest chorobą oczu, która może doprowadzić do ślepoty, jeśli nie zostanie wdrożone leczenie. Wciąż w wielu przypadkach leczenie zaćmy rozpoczyna się, gdy choroba jest już zaawansowana. Jest to związane również z tym, że objawy zaćmy nie są jednoznaczne i potrafią przez długi okres czasu pozostawać niezauważone. Jak rozpoznać symptomy zaćmy? Jakie działania podjąć?
Zaćma - jak ją rozpoznać na wczesnym etapie?

Objawy zaćmy - co powinno nas zaniepokoić?

Zaćma nie wiąże się z odczuwaniem dolegliwości bólowych, nie powoduje swędzenia czy łzawienia oka. W jej zdiagnozowaniu nie pomogą badania laboratoryjnych. Chory doświadcza pogorszenia ostrości wzroku, wiąże to jednak z koniecznością zwiększenia mocy okularów. Gdy jednak konieczność taka zachodzi coraz częściej, a rezultaty są niezadowalające, powinno to wzmóc naszą czujność. Jest to dobry powód do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku katarakty.

Kolejnym niepokojącym objawem jest częste przecieranie szkieł okularów, wynikające z wrażenia, iż są one zabrudzone. Przyczyną może być już mętnienie soczewki oka. Gdy choroba rozwija się, dochodzą do tego problemy z widzeniem w dużym nasłonecznieniu. Chory może być oślepiany przez jaskrawe światła, takie jak np. reflektory, jaskrawe kolory tracą swoją intensywność. W zaawansowanym stadium, silne zmętnienie sprawia, że pacjent widzi już tylko zarys przedmiotów i ma trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Grupa ryzyka zachorowania na zaćmę obejmuje osoby po 50 roku życia. Jest to wiek, kiedy oczy są już zmęczone, naturalnie osłabione i mamy większe problemy ze wzrokiem. Chociaż nie w każdym przypadku winą można obarczyć kataraktę, to jednak to ona jest częstą przyczyną pogorszenia widzenia. Warto zatem pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych po 50 roku życia.

Leczenie zaćmy - czy jest skuteczny sposób?

Leczenie zaćmy jest skomplikowane w zaawansowanym stadium. Ważne jest zatem zachowanie czujności i wychwycenie pierwszych niepokojących objawów, jak również poddawanie się regularnym badaniom wzroku. Operacja zaćmy to wciąż jedna skuteczna metoda leczenia. Usuwanie zaćmy nie wiąże się z koniecznością długiego pobytu w placówce. Chory otrzymuje jedynie miejscowe znieczulenie i już godzinę czy dwie po zabiegu może udać się do domu. Ważne jest jednak skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarskich w okresie rekonwalescencji.

Red.
Red. dodany w poniedziałek, godzina 14:15
 
Odsłon: 480

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w czwartek, godzina 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika