REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.03.16 11:20 | aktualizacja: 2021.03.16 11:20

Leczenie zaćmy za granicą, czyli co daje nam dyrektywa transgraniczna?

Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Uważana jest za chorobę, na którą cierpią głównie osoby starsze, jednak nie jest to regułą. Z uwagi na brak możliwości leczenia farmakologicznego, jedyną opcją dla chorych jest operacyjny zabieg usunięcia zaćmy. Kiedyś w kolejce na niego czekało się nawet rok. Dziś jest to zdecydowanie krócej. Nadal jednak polscy pacjenci mają jedno bardzo kuszące rozwiązanie - leczenie zaćmy za granicą, które możliwe jest dzięki tzw. dyrektywie transgranicznej.
Leczenie zaćmy za granicą, czyli co daje nam dyrektywa transgraniczna?

Czym jest zaćma i jakie są jej przyczyny?

Jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Utożsamiana jest z chorobą mającą związek ze starzeniem się, ale w rzeczywistości może być spowodowana wadami wrodzonymi, nieleczonym stanem zapalnym czy powikłaniami chorób drobnoustrojowych. Postępuje stopniowo - najpierw objawia się pogorszeniem widzenia, które prowadzić może do całkowitej utraty wzroku.

Choć opinie dotyczące tego, kiedy jest najlepszy moment operacyjnego usunięcia zaćmy są podzielone, większość okulistów stoi na straży zdania, że głównym kryterium powinny być subiektywne odczucia chorego związane z utratą wzroku i utrudnieniem codziennego funkcjonowania. Problem jednak w tym, że operacja zaćmy, a konkretniej kolejka, w jakiej trzeba się ustawić, kojarzy się nam już tylko z jednym - wielomiesięcznym oczekiwaniem.

Leczenie zaćmy na NFZ w Polsce: za miesiąc czy za rok?

Za przełom w kwestii leczenia zaćmy uznaje się zdjęcie limitów na zabiegi operacyjne. Od 1 kwietnia 2019 roku NFZ finansuje je bez ograniczeń, co pozwoliło na znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejce. Choć aktualnie możliwe jest znalezienie placówki na terenie Polski, w której czas oczekiwania wynosi kilka dni, nadal jest wiele miejsc, w których pacjenci na usunięcie zaćmy będą musieli czekać nawet do maja 2023 roku czy marca 2024 roku (tak jest chociażby w niektórych placówkach na terenie województwa mazowieckiego czy śląskiego).

Zniesienie limitów finansowania operacji zaćmy miało być ukłonem w stronę pacjentów, którzy uprawiali turystykę medyczną i decydowali się na leczenie zaćmy za granicą. Mimo starań, w dalszym ciągu opcja usunięcia zaćmy w Czechach czy Niemczech jest zdecydowanie bardziej korzystna i komfortowa. Dlaczego?

Leczenie zaćmy za granicą: dlaczego warto?

Podstawową korzyścią, z jaką wiąże się zabieg poza granicami Polski jest przede wszystkim możliwość wyboru soczewki - wyjaśniają eksperci z kliniki Provisus. W przypadku operacji w kraju, pacjenci poddają się zabiegowi wszczepienia standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej. Choć ta umożliwia ostre widzenie, w dalszym ciągu konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych.

W przypadku operacji zaćmy poza granicami Polski, pacjenci mają znacznie szerszy wybór. Mogą zdecydować się na wieloogniskowe soczewki, które nie tylko pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, ale pozwalają także na korektę astygmatyzmu. Decydując się na taką soczewkę, pacjent musi jedynie pokryć różnicę pomiędzy zabiegiem refundowanym przez NFZ a zabiegiem obejmującym wszczepienie lepszej soczewki. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://zacma-nfz.pl/oferta/.

Dyrektywa transgraniczna, czyli zwrot kosztów leczenia za granicą

Tym sposobem dochodzimy do najważniejszego - refundacji leczenia zagranicznego w obrębie Unii Europejskiej. Umożliwia to dyrektywa transgraniczna, czyli rozporządzenie dzięki któremu ubezpieczeni pacjenci otrzymują zwrot wydatków na leczenie w krajach Wspólnoty. To właśnie dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszą się zabiegi przeprowadzane u naszych zachodnich czy południowych sąsiadów. Co więcej, zaletą leczenia jaskry za granicą jest nie tylko możliwość wyboru odpowiedniej soczewki, ale także wysoki poziom opieki medycznej, fachowe podejście do pacjenta i krótkie terminy oczekiwania.

Red.
Red. dodany 16 marca 2021
 
Odsłon: 1994

Czytaj podobne

tagi: zaćma, wzrok

Waszym zdaniem (1)

PatrycjaMM
  0
Ale po co wyjeżdżać skoro u nas też bez problemu operują zaćmę? Babcia w Warszawie w Optegrze miała usuwaną zaćmę. Bała się Covida, ale zdecydowała się na zabieg i dobrze, bo w klinice panował reżim sanitarny, zabieg wykonano i teraz już jest o nieb lepiej.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju. Na miejscu 4 zastępy straży [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Święta Policji
Biłgorajscy policjanci uroczyście obchodzili 105. rocznicę powołania Policji Państwowej. Podczas uroczystej zbiórki funkcjonariusze odebrali z rąk I zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie młodszego inspektora Olgierda Oleksiaka oraz p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju inspektora Artura Deryły akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. W czasie uroczystości zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, w których gratulowali i dziękowali policjantom za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
w piątek, godzina 10:51 Księżpol
Starożytne monety odkryte w powiecie
w piątek, godzina 13:57 Komodzianka
Kot zakażony wścieklizną w powiecie biłgorajskim
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
19 lipca 2024 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w czwartek, godzina 09:33 Rokitów
Kombajn wciągnął rękę rolnikowi. Interweniował LPR
w czwartek, godzina 15:47 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
W Biłgoraju rośnie hala sportowa
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 11:41 Biłgoraj
Tak z lotu ptaka wygląda budowa nowej atrakcji
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
20 lipca 2024 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w czwartek, godzina 08:19 Lubelszczyzna
Ponad 258 mln złotych na drogi gminne i powiatowe w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika