REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.03.16 11:20 | aktualizacja: 2021.03.16 11:20

Leczenie zaćmy za granicą, czyli co daje nam dyrektywa transgraniczna?

Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Uważana jest za chorobę, na którą cierpią głównie osoby starsze, jednak nie jest to regułą. Z uwagi na brak możliwości leczenia farmakologicznego, jedyną opcją dla chorych jest operacyjny zabieg usunięcia zaćmy. Kiedyś w kolejce na niego czekało się nawet rok. Dziś jest to zdecydowanie krócej. Nadal jednak polscy pacjenci mają jedno bardzo kuszące rozwiązanie - leczenie zaćmy za granicą, które możliwe jest dzięki tzw. dyrektywie transgranicznej.
Leczenie zaćmy za granicą, czyli co daje nam dyrektywa transgraniczna?

Czym jest zaćma i jakie są jej przyczyny?

Jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Utożsamiana jest z chorobą mającą związek ze starzeniem się, ale w rzeczywistości może być spowodowana wadami wrodzonymi, nieleczonym stanem zapalnym czy powikłaniami chorób drobnoustrojowych. Postępuje stopniowo - najpierw objawia się pogorszeniem widzenia, które prowadzić może do całkowitej utraty wzroku.

Choć opinie dotyczące tego, kiedy jest najlepszy moment operacyjnego usunięcia zaćmy są podzielone, większość okulistów stoi na straży zdania, że głównym kryterium powinny być subiektywne odczucia chorego związane z utratą wzroku i utrudnieniem codziennego funkcjonowania. Problem jednak w tym, że operacja zaćmy, a konkretniej kolejka, w jakiej trzeba się ustawić, kojarzy się nam już tylko z jednym - wielomiesięcznym oczekiwaniem.

Leczenie zaćmy na NFZ w Polsce: za miesiąc czy za rok?

Za przełom w kwestii leczenia zaćmy uznaje się zdjęcie limitów na zabiegi operacyjne. Od 1 kwietnia 2019 roku NFZ finansuje je bez ograniczeń, co pozwoliło na znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejce. Choć aktualnie możliwe jest znalezienie placówki na terenie Polski, w której czas oczekiwania wynosi kilka dni, nadal jest wiele miejsc, w których pacjenci na usunięcie zaćmy będą musieli czekać nawet do maja 2023 roku czy marca 2024 roku (tak jest chociażby w niektórych placówkach na terenie województwa mazowieckiego czy śląskiego).

Zniesienie limitów finansowania operacji zaćmy miało być ukłonem w stronę pacjentów, którzy uprawiali turystykę medyczną i decydowali się na leczenie zaćmy za granicą. Mimo starań, w dalszym ciągu opcja usunięcia zaćmy w Czechach czy Niemczech jest zdecydowanie bardziej korzystna i komfortowa. Dlaczego?

Leczenie zaćmy za granicą: dlaczego warto?

Podstawową korzyścią, z jaką wiąże się zabieg poza granicami Polski jest przede wszystkim możliwość wyboru soczewki - wyjaśniają eksperci z kliniki Provisus. W przypadku operacji w kraju, pacjenci poddają się zabiegowi wszczepienia standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej. Choć ta umożliwia ostre widzenie, w dalszym ciągu konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych.

W przypadku operacji zaćmy poza granicami Polski, pacjenci mają znacznie szerszy wybór. Mogą zdecydować się na wieloogniskowe soczewki, które nie tylko pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, ale pozwalają także na korektę astygmatyzmu. Decydując się na taką soczewkę, pacjent musi jedynie pokryć różnicę pomiędzy zabiegiem refundowanym przez NFZ a zabiegiem obejmującym wszczepienie lepszej soczewki. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://zacma-nfz.pl/oferta/.

Dyrektywa transgraniczna, czyli zwrot kosztów leczenia za granicą

Tym sposobem dochodzimy do najważniejszego - refundacji leczenia zagranicznego w obrębie Unii Europejskiej. Umożliwia to dyrektywa transgraniczna, czyli rozporządzenie dzięki któremu ubezpieczeni pacjenci otrzymują zwrot wydatków na leczenie w krajach Wspólnoty. To właśnie dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszą się zabiegi przeprowadzane u naszych zachodnich czy południowych sąsiadów. Co więcej, zaletą leczenia jaskry za granicą jest nie tylko możliwość wyboru odpowiedniej soczewki, ale także wysoki poziom opieki medycznej, fachowe podejście do pacjenta i krótkie terminy oczekiwania.

Red.
Red. dodany 16 marca 2021
 
Odsłon: 1962

Czytaj podobne

tagi: zaćma, wzrok

Waszym zdaniem (1)

PatrycjaMM
  0
Ale po co wyjeżdżać skoro u nas też bez problemu operują zaćmę? Babcia w Warszawie w Optegrze miała usuwaną zaćmę. Bała się Covida, ale zdecydowała się na zabieg i dobrze, bo w klinice panował reżim sanitarny, zabieg wykonano i teraz już jest o nieb lepiej.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
11 czerwca 2024 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
w środę, godzina 15:03 Korczów
Dyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy
we wtorek, godzina 14:30 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
w środę, godzina 13:03 Powiat
Nad regionem przejdą najsilniejsze burze w tym roku [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 15:12 Zastawie
Zawody w sporcie pożarniczym [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w środę, godzina 13:12 Kraj
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
w środę, godzina 12:26 Biłgoraj
Tłumy na pikniku nad zalewem
we wtorek, godzina 13:10 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w niedzielę, godzina 16:53 Dyle
Niedziela z "Biłgorajską Nutą" [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
10 czerwca 2024 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w środę, godzina 14:41 Biłgoraj
Plaża gotowa na sezon kąpieliskowy
w środę, godzina 08:07 Biłgoraj
Mają maturę z historii na 100 procent
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
we wtorek, godzina 20:22 Biłgoraj
Damian Błaszczyk podejmie wyzwanie przepłynięcia 80 km
w poniedziałek, godzina 15:20 Karate tradycyjne
Ignacy z medalem Pucharu Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym
w sobotę, godzina 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w niedzielę, godzina 10:22 Biłgoraj
Klasyki opanowały Biłgoraj [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 18:39 Józefów
Zderzenie osobówek w centrum Józefowa [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika