REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.09.02 12:43 | aktualizacja: 2019.09.02 12:45

Leczenie zaćmy - wszystko, co musisz wiedzieć!

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka, to choroba, która jest główną przyczyną upośledzenia wzroku na świecie, a zabiegi operacyjne pozwalające na jej usunięcie to najczęściej przeprowadzane zabiegi okulistyczne. Zaćma może być wrodzona lub nabyta, może występować przy przebiegu cukrzycy, lub towarzyszyć niektórym zawodom, ale najczęściej mówimy o zaćmie starczej, którą pojawia się wraz z wiekiem. Jak leczyć zaćmę? Jak wygląda pierwsza wizyta, leczenie, czy konieczna jest operacja? Sprawdź w naszym artykule.
Leczenie zaćmy - wszystko, co musisz wiedzieć!

Zaćma. Kiedy możemy ją podejrzewać?

Zaćma objawia się zmętnionym i niewyraźnym obrazem oraz widocznym gołym okiem zmętnieniem koloru źrenicy. Niestety, postępująca zaćma może powodować całkowitą utratę widzenia - zmętnienie soczewki sprawia, że pacjent przestaje widzieć całkowicie. Zazwyczaj jednak do kliniki zgłaszają się osoby, u których stadium rozwoju zaćmy nie jest aż tak zaawansowane, jednak zaczyna już utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny zaćmy?

Warto od samego początku zaznaczyć, że zaćma (nazywana również kataraktą) nie jest chorobą - to naturalny proces starzenia się organizmu, który dotyczy każdego z nas. Zazwyczaj zaćma postępuje powoli, przez wiele lat, a pacjent nie dostrzega jej, póki nie zaczyna mu przeszkadzać w codziennym życiu, w podstawowych czynnościach. Rzadziej spotyka się zaćmę wrodzoną lub nabytą w wyniku urazu, lub w pracy (tzw. zaćma spawacza).

Czy można zapobiec lub opóźnić zaćmę?

Zaćma, podobnie jak zmarszczki czy siwe włosy, jest objawem starzenia się organizmu. Istnieje jednak wiele badań, które dowodzą, że szeroko pojęty zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko chorób oczu - jak zresztą wszystkich chorób naszego ciała. W zaleceniach wymienia się dbanie o wysoki poziom witaminy C w diecie, picie czarnej i zielonej herbaty, ograniczenie w diecie węglowodanów, pokarmów tłustych i przetworzonych oraz regularny ruch. Na pogorszenie wzroku wpływa też niekorzystne promieniowanie słoneczne oraz używki - palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Sposoby leczenie zaćmy - tylko operacja

Niestety, w przypadku zaćmy żadne leczenie poza operacyjnym nie przynosi trwałych efektów. Nieliczne leki (przede wszystkim krople) mające opóźniać jej rozwój nie mają potwierdzonej skuteczności. Na obecną chwilę medycyna pozwala wyleczyć zaćmę całkowicie jedynie operacyjnie.

Kiedy kierować swoje kroki do lekarza?

Najlepiej od razu, kiedy stwierdzimy że zaczyna nam przeszkadzać, utrudniając widzenie. Jeszcze kilkanaście lat temu, aby kwalifikować się do zabiegu, należało mieć zaćmę dojrzałą, już zmętniałą. Obecnie o tym, kiedy zostanie przeprowadzone skuteczne leczenie operacyjne, decyduje pacjent wraz z lekarzem. Oczywiście na leczenie refundowane w polskich warunkach niestety czekać trzeba wiele lat - dlatego coraz więcej pacjentów decyduje się na usługi prywatne.

Jak wybrać odpowiednią klinikę do przeprowadzenia zabiegu?

W przypadku operacji zaćmy należy wybierać klinikę bardzo ostrożnie. "Operacja zaćmy to wszczepienie implantu, zabieg, który wykonywany jest raz na całe życie. Nie można go powtórzyć ani usunąć. Właśnie dlatego wybór odpowiedniej soczewki i miejsca przeprowadzenia operacji jest tak ważny - tłumaczy dr Marcin Jawor z Vidium Medica - od niego zależy jakość naszego widzenia na resztę życia". O ile nie mamy czasu na leczenie refundowane lub nie ufamy szpitalom publicznym, warto zgłosić się do placówki prywatnej, wcześniej zapoznając się z opiniami o tym konkretnych klinikach, które można znaleźć m.in. w internecie. To kluczowa decyzja.

Operacja zaćmy - przebieg zabiegu

Najnowocześniejsza obecnie metoda leczenia zaćmy to fakoemulsyfikacja, która coraz częściej pojawia się w polskich klinikach. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny - pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe (metodą kropelkową), pozostaje więc świadomy przez cały zabieg. Podczas operacji zaćmy może czuć jedynie delikatny dotyk oraz polewanie oka specjalnym płynem. W czasie zabiegu, za pomocą ultradźwięków, następuje rozdrobnienie i usunięcie zmętniałej soczewki (nacięcie 2 mm, bez szwów), a pacjent po zakończeniu zabiegu może niemal od razu udać się do domu.

Czy potrzebna jest długa rekonwalescencja?

Po zabiegu usunięcia zaćmy należy się oszczędzać przez ok. miesiąc, chodzić na wizyty kontrolne ( zwykle na drugi dzień i tydzień po zabiegu) oraz przyjmować specjalne krople. Nie jest to więc długi okres, szczególnie porównując zabiegi przeprowadzane jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy po operacji zaćmy należało spędzić kilka dni w szpitalu.

Jaką soczewkę wybrać?

Wybór odpowiedniej soczewki ma bezpośrednie przełożenie na jakoś widzenia po operacji. Nowoczesne soczewki mogą skorygować wiele wad wzroku, takich jak astygmatyzm, dalekowzroczność czy krótkowzroczność. Oczywiście, im lepszej jakości soczewka, tym większy jest koszt całego zabiegu - dlatego odpowiednią do swoich potrzeb należy wybrać wspólnie z lekarzem, w ramach naszego budżetu. W ramach leczenia refundowanego oczywiście dostępne są jedynie soczewki podstawowe.

Czy operacja zaćmy wiąże się z ryzykiem?

Satysfakcjonujące wyniki po operacji zaćmy uzyskuje się w około 90% przypadków. Co może pójść nie tak? Może się okazać, że zaćmie towarzyszyły choroby oka, które sprawią, że mimo zmiany soczewki wzrok nadal nie będzie taki, jaki moglibyśmy oczekiwać. W nielicznych przypadkach zdarzają się powikłania, takie jak bakteryjne zapalenie wewnątrzgałkowe. Zdarza się również, że po operacji pojawia się zaćma wtórna.

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma wtórna to częściowe zmętnienie tylnej torebki soczewki, które objawia się ponownym zmętnieniem widzenia. Wyleczenie polega na wykonaniu laserem otworu w zmętniałej soczewce, co zwykle przywraca pooperacyjną jakość wzroku. Na szczęście jest to zabieg, który nie jest tak kosztowny, jak sama operacja - w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku Vidium Medica zapłacimy za niego 350 złotych.

Ile kosztuje operacja zaćmy?

Ceny za zabieg usunięcia zaćmy zaczynają się od 2 tys. złotych za jedno oko (cena pobrana z Vidium Medica), a kiedy zdecydujemy się na soczewkę premium, od 4,5 tys., w zależności od konkretnego produktu. Vidium Medica oferuje wygodną płatność ratalną, z której korzysta coraz więcej osób, których nie mogą sobie pozwolić na opłacenie zabiegu z góry. To świetna alternatywa dla leczenia refundowanego.

Red.
Red. dodany 2 września 2019
 
Odsłon: 3056

Czytaj podobne

tagi: zaćma, oczy

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
11 czerwca 2024 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
w środę, godzina 15:03 Korczów
Dyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy
we wtorek, godzina 14:30 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
w środę, godzina 13:03 Powiat
Nad regionem przejdą najsilniejsze burze w tym roku [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 15:12 Zastawie
Zawody w sporcie pożarniczym [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w środę, godzina 13:12 Kraj
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
we wtorek, godzina 13:10 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
w środę, godzina 12:26 Biłgoraj
Tłumy na pikniku nad zalewem
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w niedzielę, godzina 16:53 Dyle
Niedziela z "Biłgorajską Nutą" [NOWE ZDJĘCIA]
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
10 czerwca 2024 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w środę, godzina 08:07 Biłgoraj
Mają maturę z historii na 100 procent
w środę, godzina 14:41 Biłgoraj
Plaża gotowa na sezon kąpieliskowy
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w niedzielę, godzina 10:22 Biłgoraj
Klasyki opanowały Biłgoraj [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 15:20 Karate tradycyjne
Ignacy z medalem Pucharu Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym
w sobotę, godzina 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
we wtorek, godzina 20:22 Biłgoraj
Damian Błaszczyk podejmie wyzwanie przepłynięcia 80 km
w poniedziałek, godzina 18:39 Józefów
Zderzenie osobówek w centrum Józefowa [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika