REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.09.18 16:53 | aktualizacja: 2023.09.18 16:52

Uzależnienia - skąd się biorą i jak je leczyć?

Z niektórych uzależnień nie da się wyjść bez specjalistycznego leczenia. Duża część osób w celu wyjścia z uzależnienia wybiera ośrodek leczenia uzależnień, gdzie uczęszcza się na zamkniętą terapię. Skąd tak w ogóle biorą się uzależnienia i jak je skutecznie leczyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Uzależnienia - skąd się biorą i jak je leczyć?

Dlaczego popada się w uzależnienia? - główne czynniki uzależnień

Wpływ genetyki jest istotnym aspektem w popadaniu w uzależnienia. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na uzależnienia ze względu na dziedziczenie pewnych genów związanych z reakcją organizmu na substancje psychoaktywne. Do rozwoju uzależnienia przyczyniają się także stan emocjonalny i kondycja psychiczna. Zdarza się, że jakaś część osób sięga po substancje uzależniające, aby radzić sobie ze stresem, lękiem, depresją lub innymi negatywnymi emocjami. W takich momentach sięganie, na przykład po alkohol czy narkotyki może być sposobem na chwilową ulgę lub ucieczkę od trudnych uczuć. Częstym czynnikiem rozwijania się uzależnień są również czynniki społeczne. Środowisko, w jakim otacza się człowiek, ma ogromny wpływ na kształtowanie jego zachowań i nawyków. Presja rówieśnicza, chęć dostosowania się do grupy czy niewłaściwe wzorce mogą skłaniać niektóre osoby do próbowania substancji uzależniających.

Jakie są rodzaje uzależnień?

Uzależnienia mogą dotyczyć zarówno substancji psychoaktywnych, jak i określonych zachowań. Szczegółowo można podzielić je na:

 1. Uzależnienia od substancji
 • Alkoholizm
 • Narkomania
 • Uzależnienie od leków
 • Uzależnienie od kofeiny
 • Palenie tytoniu
 1. Uzależnienia behawioralne
 • Uzależnienie od hazardu
 • Uzależnienie od komputera i gier komputerowych
 • Uzależnienie od mediów społecznościowych
 • Uzależnienie od zakupów
 • Uzależnienie od jedzenia
 • Uzależnienie od pracy

Ośrodek Leczenia Uzależnień - specjalistyczne leczenie uzależnień

Ośrodek Leczenia Uzależnień to miejsce, w którym osoby borykające się z różnymi rodzajami uzależnień mogą otrzymać specjalistyczną pomoc i wsparcie w procesie wyjścia z nałogu. Każdy pacjent jest inny, dlatego ważne jest, aby terapia była dostosowana do jego potrzeb. Ośrodek tego typu dysponuje wykwalifikowanym personelem, którzy z chęcią wesprą pacjentów na każdym etapie procesu terapeutycznego. W tym ośrodku pacjenci mają szansę na odizolowanie się od otaczającego środowiska, które mogło przyczynić się do rozwoju ich uzależnienia. Dzięki temu mogą w pełni skupić się na własnym zdrowiu i procesie zdrowienia, uczęszczając zarówno na terapie indywidualne, jak i grupowe.

Red.
Red. dodany w poniedziałek, godzina 16:53
 
Odsłon: 403

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w czwartek, godzina 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika