REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.09.18 16:53 | aktualizacja: 2023.09.18 16:52

Uzależnienia - skąd się biorą i jak je leczyć?

Z niektórych uzależnień nie da się wyjść bez specjalistycznego leczenia. Duża część osób w celu wyjścia z uzależnienia wybiera ośrodek leczenia uzależnień, gdzie uczęszcza się na zamkniętą terapię. Skąd tak w ogóle biorą się uzależnienia i jak je skutecznie leczyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Uzależnienia - skąd się biorą i jak je leczyć?

Dlaczego popada się w uzależnienia? - główne czynniki uzależnień

Wpływ genetyki jest istotnym aspektem w popadaniu w uzależnienia. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na uzależnienia ze względu na dziedziczenie pewnych genów związanych z reakcją organizmu na substancje psychoaktywne. Do rozwoju uzależnienia przyczyniają się także stan emocjonalny i kondycja psychiczna. Zdarza się, że jakaś część osób sięga po substancje uzależniające, aby radzić sobie ze stresem, lękiem, depresją lub innymi negatywnymi emocjami. W takich momentach sięganie, na przykład po alkohol czy narkotyki może być sposobem na chwilową ulgę lub ucieczkę od trudnych uczuć. Częstym czynnikiem rozwijania się uzależnień są również czynniki społeczne. Środowisko, w jakim otacza się człowiek, ma ogromny wpływ na kształtowanie jego zachowań i nawyków. Presja rówieśnicza, chęć dostosowania się do grupy czy niewłaściwe wzorce mogą skłaniać niektóre osoby do próbowania substancji uzależniających.

Jakie są rodzaje uzależnień?

Uzależnienia mogą dotyczyć zarówno substancji psychoaktywnych, jak i określonych zachowań. Szczegółowo można podzielić je na:

 1. Uzależnienia od substancji
 • Alkoholizm
 • Narkomania
 • Uzależnienie od leków
 • Uzależnienie od kofeiny
 • Palenie tytoniu
 1. Uzależnienia behawioralne
 • Uzależnienie od hazardu
 • Uzależnienie od komputera i gier komputerowych
 • Uzależnienie od mediów społecznościowych
 • Uzależnienie od zakupów
 • Uzależnienie od jedzenia
 • Uzależnienie od pracy

Ośrodek Leczenia Uzależnień - specjalistyczne leczenie uzależnień

Ośrodek Leczenia Uzależnień to miejsce, w którym osoby borykające się z różnymi rodzajami uzależnień mogą otrzymać specjalistyczną pomoc i wsparcie w procesie wyjścia z nałogu. Każdy pacjent jest inny, dlatego ważne jest, aby terapia była dostosowana do jego potrzeb. Ośrodek tego typu dysponuje wykwalifikowanym personelem, którzy z chęcią wesprą pacjentów na każdym etapie procesu terapeutycznego. W tym ośrodku pacjenci mają szansę na odizolowanie się od otaczającego środowiska, które mogło przyczynić się do rozwoju ich uzależnienia. Dzięki temu mogą w pełni skupić się na własnym zdrowiu i procesie zdrowienia, uczęszczając zarówno na terapie indywidualne, jak i grupowe.

Red.
Red. dodany 18 września 2023
 
Odsłon: 1016

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Miejska ciepłownia wkracza w przyszłość
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
dzisiaj, 08:28 Biłgoraj
Damian Błaszczyk przepłynie 80 km dla chorych dzieci
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
dzisiaj, 11:15 Biłgoraj
Pieszo na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika