REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.07.18 08:22 | aktualizacja: 2022.07.18 08:21

Nietypowe uzależnienia

Mówi się, że obecnie uzależnić można się od wszystkiego, nie tylko alkoholu czy narkotyków. Coraz więcej młodzieży nałogowo gra w gry komputerowe czy nie rozstaje się w telefonem komórkowym, czy tabletem. Uzależniające jest również granie na automatach czy nawet pracy zawodowej. Od czego jeszcze można się uzależnić?
Nietypowe uzależnienia

Uzależnienie od napoi energetycznych

Wiele młodych osób boryka się z uzależnieniem od napoi energetycznych. Energetyki zawierają substancje, które pobudzają układ nerwowy - najczęściej kofeinę i taurynę, a także sporo chemicznych dodatków. Walka z uzależnieniem od tych substancji, podobnie jak leczenie alkoholizmu, powinna rozpocząć się od detoksu. Odstawienie energetyków z dnia na dzień powoduje rozdrażnienie, nerwowość, a także konsekwencje fizyczne - kołatanie serca, cukrzycę i bóle wątroby. Później chory zostaje skierowany na terapię, dzięki której może zrozumieć wagę problemu i istotę zmiany. Często towarzyszy im również inny nałóg - pracoholizm, hazard czy uzależnienie od grania w gry komputerowe. Ośrodek leczenia uzależnień Medjol zapewnia kompleksową pomoc i fachowe wsparcie.

Tanoreksja - uzależnienie od opalania się

Jednym z częstych uzależnień, szczególnie wśród kobiet jest uzależnienie od opalania się. Tanorektyczka lub tanorektyk uparcie twierdzą, że nie są wystarczająco opaleni, pomimo tego, że kolor ich skóry jest niemalże czarny. Przyjemność z czasem przeradza się w obsesję, wynikającą z pozornej trosk o własny wygląd. Takie zachowanie jest szkodliwe, gdyż wywołuje nieodwracalne uszkodzenie naskórka, a w konsekwencji może prowadzić również do wystąpienia raka.

Ortoreksja - uzależnienie od zdrowego jedzenia

Ortoreksja jest zaburzeniem, które objawia się wyszukiwaniem i eliminowaniem z codziennej diety wszelkiego rodzaju składników uważanych przez chorego za chemiczne - konserwantów, polepszaczy smaków i innych dodatków. Stopniowo wyklucza coraz więcej produktów, co doprowadza do braku cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, a w konsekwencji także wyczerpania organizmu. Ortorektycy większość dnia planują i przygotowują posiłki, kontrolując ich jakość na każdym kroku. Z czasem uzależnienie doprowadza do zaniku zainteresowań, problemów w pracy i zaniku więzi społecznych.

Syllogomania - obsesyjne zbieractwo

To zaburzenie psychiczne polegające na trudności w pozbywaniu się zbędnych rzeczy. Osoby nałogowo gromadzą bezwartościowe przedmioty, których ilość uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Syllogomania obecnie jest uznawana za chorobę. Dotyczy głównie osób po 50., ale pierwsze objawy uzależnienia od gromadzenia śmieci można zaobserwować już u dzieci w wieku 11-12 lat. Z każdym rokiem zaostrzają się, w niektórych przypadkach stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej, jego bliskich oraz sąsiadów. Chorzy wymagają odpowiedniego leczenia, ale sami nie widzą problemu, dlatego nie są w stanie podjąć decyzji o rozpoczęciu terapii. Stosowana jest farmakoterapia oraz sesje z psychoterapeutą.

Od czego jeszcze można się uzależnić? Na przykład od ingerencji we własne ciało - tatuowania go, piercingu czy operacji plastycznych. Niezależnie od tego, z jakim nałogiem zmaga się uzależniony, zawsze istnieje droga do rozwiązania problemu. W wielu przypadkach niezbędna jest farmakologia, w innych wystarczy sama terapia. Warto skorzystać z pomocy i uwolnić się od uzależnienia.

Red.
Red. dodany 18 lipca 2022
 
Odsłon: 526

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
26 listopada 2022 Biłgoraj
Znamy nazwiska radnych Młodzieżowej Rady Miasta
Burmistrz Biłgoraja ogłosił wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2022-2024. W I kadencji w funkcję radnych pełnić będzie 18 uczniów biłgorajskich szkół.
w niedzielę, godzina 08:35 Tereszpol
Już jest tani węgiel dla mieszkańców
w poniedziałek, godzina 07:17 Biłgoraj
Ile będą kosztować choinki?
w piątek, godzina 10:18 Biłgoraj
W Biłgoraju śmieci będą droższe
A przynajmniej takie są plany. Jednym z punktów najbliższe sesji Rady Miasta będzie przyjęcie uchwały dotyczącej zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Ile będziemy płacić w przyszłam roku za odbiór śmieci?
w niedzielę, godzina 15:06 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach znów odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
w czwartek, godzina 09:05 Gorajec
Ośmiu chętnych na budowę obwodnicy, dzięki której ciężarówki ominą Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 08:55 Biłgoraj
Będą obowiązywać nowe stawki za korzystanie z cmentarzy komunalnych
Rada Miasta Biłgoraja zajmie się kwestią ustalenia wysokości opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych na terenie miasta Biłgoraja. Radni będą dyskutować na ten temat podczas najbliższej sesji. Jakie ceny mają obowiązywać?
w sobotę, godzina 16:00 Biszcza
Sezon na morsowanie rozpoczęty
w niedzielę, godzina 16:54 Brzeziny
Mikołajki w lesie
w środę, godzina 10:49 Biłgoraj
Wybrano wykonawcę basenu w Biłgoraju. Starosta: "Pozdrawiam niedowiarków"
Ta długo wyczekiwana inwestycja ma szansę na realizację. W środowe popołudnie 30 listopada Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął uchwałę o wyborze wykonawcy zadania. Pierwszy etap pochłonie prawie 30 mln zł.
w piątek, godzina 07:45 Księżpol
Witacze stanęły w gminie Księżpol
25 listopada 2022 Sokołówka Kolonia
Pożar domu w gminie Frampol. 2 osoby trafiły do szpitala na obserwację [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 12:13 Tereszpol Zygmunty
Policja poszukuje zaginionego 20-latka [AKTUALIZACJA]
Funkcjonariusze policji prowadzą poszukiwania za zaginionym 20-letnim mieszkańcem gminy Tereszpol. Jeśli ktoś ma informacje na temat miejsca jego pobytu proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji.
26 listopada 2022 Przymiarki
Samochód uderzył w przepust [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 20:09 Teodorówka
Spotkanie z posłanką i samorządowcami
w środę, godzina 09:45 Czarny Las-Kolonia
W nowym roku miejscowość w powiecie zmieni nazwę?
Wraz z początkiem 2023 roku niektóre miejscowości w Polsce mogą zmienić nazwy - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wśród nich znalazła się wieś w powiecie biłgorajskim.
26 listopada 2022 Biłgoraj
Wieczór Darczyńcy 2022 [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 09:14 Biłgoraj
Wymalowały nagrody i wyróżnienia
w poniedziałek, godzina 21:40 Biłgoraj
Rada osiedla Puszcza Solska o najważniejszych problemach
Ponad dwa lata temu, ze względu na pandemię, przerwano zebrania rad osiedlowych. Mimo, że oficjalnie nie zostały one wznowione, mieszkańcy osiedla Puszcza Solska postanowili się spotkać i porozmawiać o najważniejszych dla nich sprawach. Zebranie odbyło się w poniedziałkowe popołudnie 5 grudnia.
w piątek, godzina 11:22 Powiat
Darek otwiera oczy, porusza rękami
w czwartek, godzina 12:09 Biłgoraj
Złóż wniosek już dziś. Możesz dostać nawet 1,5 tys. zł
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika