REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.09.21 20:22 | aktualizacja: 2023.09.21 20:22

Dogecoin - poznaj podstawowe fakty na temat tej niezwykle popularnej kryptowaluty

Dogecoin to kryptowaluta, która powstała w ramach żartu. Mimo to od samego początku swojego istnienia przyciąga uwagę spekulantów, którzy poszukują ryzykownych inwestycji.
Dogecoin - poznaj podstawowe fakty na temat tej niezwykle popularnej kryptowaluty

Na przestrzeni ostatnich lat Dogecoin kurs wielokrotnie potrafił zaskoczyć dynamicznymi wzrostami. To sprawiło, że projekt ten zwrócił uwagę wielu osób i zyskał miano wręcz kultowego. Co ciekawe, od wielu lat Dogecoin utrzymuje się w ścisłej czołówce kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Na czym polega fenomen tej kryptowaluty? Co warto wiedzieć o tym projekcie? Między innymi na te pytania próbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Co warto wiedzieć na temat kryptowaluty Dogecoin?

Dogecoin to kryptowaluta, która powstała jako żart, który powstał jako odpowiedź na ryzykowne inwestycje na rynku kryptowalut. Twórcy tego projektu Billy Markus i Jackson Palmer, podjęli decyzję, że ich projekt powinien mieć luźny i żartobliwy charakter. Dlatego nazwa oraz logo Dogecoin nawiązują do popularnego mema, w którym główną postacią jest znany z internetowych memów pies rasy Shiba Inu.

Dogecoin opiera się na strukturze protokołu Litecoina. Charakterystyczną cechą Dogecoina jest nieograniczona podaż. W przeciwieństwie do niektórych kryptowalut, które mają ograniczoną podaż, jednostki DOGE mogą być stale "dodawane/dodrukowywane" do sieci a to sprawia, że kurs Dogecoina jest narażony na inflacje tak samo jak większość walut FIAT. Oczywiście nie jest to regułą w świecie kryptowalut, gdyż niektóre projekty (np. Bitcoin) mają ograniczoną podaż dzięki czemu charakteryzują się silną presją deflacyjną.

Dogecoin charakteryzuje się stosunkowo niskim kosztem transakcji. Z tego powodu bywa wykorzystywany do mikropłatności. Co ciekawe, Dogecoin wyróżnia się całkiem szybkim czasem przetwarzania transakcji, gdyż przetworzenie bloku trwa około minuty. Dla porównania Bitecoin wykonuje tą samą czynność w ciągu 10 minut.

Dogecoin to bardzo popularna kryptowaluta z mocno zaangażowaną i lojalną społecznością. Jednak mimo to nie jest to projekt, który ma bardzo precyzyjnie określoną ścieżkę rozwoju (tak jak np. Ethereum lub Cardano).

Na temat Dogecoina warto wiedzieć przede wszystkim to, że jest to kryptowaluta, która charakteryzuje się wyjątkowo dynamicznymi ruchami cenowymi. Fakt ten sprawia, że nawet w ryzykownym świecie kryptowalut Dogecoin wyróżnia się jako wyjątkowo ryzykowne aktywo inwestycyjne. Jednak fakt ten wbrew pozorom wcale nie odstrasza spekulantów. Niektórzy właśnie w dynamicznych fluktuacjach cenowych widzą szansę na uzyskanie ponad przeciętnych zwrotów z inwestycji.

Z czego wynika fenomen Dogecoina?

Na fenomen Dogecoina składa się co najmniej kilka czynników. Po pierwsze, jest to humorystyczny charakter, który przyciąga uwagę internetowej społeczności.

Po drugie, Dogecoin to kryptowaluta, która przyciągnęła uwagę wielu topowych postaci w świecie kryptowalut, na czele z Elonem Muskiem, który od czasu do czasu zamieszczał posty na portalu Twitter nawiązujące do DOGE.

Po trzecie, Dogecoin wyróżnia się niskimi opłatami transakcyjnymi i szybkimi transakcjami dzięki czemu może być wykorzystywany do mikropłatności (dzięki czemu szczególnie kilka lat temu był intensywnie wykorzystywany do dawania tipów w Internecie np. w serwisie Reddit).

Poza tym, trzeba zauważyć, że uwagę społeczności zwrócił fakt, że kurs Dogecoin wielokrotnie w krótkim czasie potrafił osiągać oszołamiające wzrosty. Na przykład, w 2021 roku, podczas hossy na rynku kryptowalut wartość Dogecoina wzrosła o kilka tysięcy procent w krótkim okresie czasu, co skłoniło wiele osób do inwestycji i spekulacji na rynku. Co ciekawe, Dogecoin potrafił wzrosnąć nawet o kilkaset procent w ciągu 24 godzin (np. 28 stycznia 2021).

Powyższe czynniki sprawiły, że zainteresowanie Dogecoinem stało się wyjątkowo duże i tym samym Dogecoin uzyskał silna pozycję w świecie kryptowalut. Czego najlepszym potwierdzeniem jest fakt, że od długiego czasu utrzymuje się w top20 lub nawet top10 kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej.

Red.
Red. dodany 21 września 2023
 
Odsłon: 590

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 16:49 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
w poniedziałek, godzina 16:08 Biłgoraj
Jak pozbyć się śniegu z posesji? Władze Biłgoraja mają rozwiązanie
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
dzisiaj, 11:08 Dereźnia
Św. Mikołaj odwiedził dzieci
dzisiaj, 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
w czwartek, godzina 19:37 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w poniedziałek, godzina 15:49 Biłgoraj
Uruchomiono telefon alarmowy dla mieszkańców
w poniedziałek, godzina 11:19 Biłgoraj
Zmarł ks. kan. Józef Godzisz
22 listopada 2023 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 09:42 Gmina Biłgoraj
Ponad 1,3 mln zł na wymianę oświetlenia na terenie gminy Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 09:48 Rakówka
Zabawa andrzejkowa seniorów i pokaz mody
dzisiaj, 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
w sobotę, godzina 08:41 Józefów
Nowa atrakcja stanęła na rynku
w poniedziałek, godzina 18:14 Biłgoraj
Biuro poselskie Marcina Romanowskiego otwarte
w sobotę, godzina 10:54 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
dzisiaj, 07:56 Pływanie
Spartanie na podium w województwie
23 listopada 2023 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
w piątek, godzina 08:34 Szarajówka
Znalezisko sprzed 4 tys. lat w powiecie
Tym razem do zamojskiej delegatury WUOZ Lublin trafiły znaleziska dwóch zabytków archeologicznych: siekierki krzemiennej z Szarajówki oraz fragmentu toporka kamiennego z Dereźni Solskiej. Oba zabytki archeologiczne były konsultowane z prof. dr hab. Jerzym Liberą z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, w celu określenia ich chronologii, typologii i przynależności kulturowej.
w poniedziałek, godzina 20:20 Biłgoraj
"Zima nas jednak zaskoczyła". Burmistrz przeprasza i prosi o wyrozumiałość
w sobotę, godzina 09:03 Księżpol
Społeczność szkoły pożegnała wieloletnią dyrektor
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika