REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.09.21 20:22 | aktualizacja: 2023.09.21 20:22

Dogecoin - poznaj podstawowe fakty na temat tej niezwykle popularnej kryptowaluty

Dogecoin to kryptowaluta, która powstała w ramach żartu. Mimo to od samego początku swojego istnienia przyciąga uwagę spekulantów, którzy poszukują ryzykownych inwestycji.
Dogecoin - poznaj podstawowe fakty na temat tej niezwykle popularnej kryptowaluty

Na przestrzeni ostatnich lat Dogecoin kurs wielokrotnie potrafił zaskoczyć dynamicznymi wzrostami. To sprawiło, że projekt ten zwrócił uwagę wielu osób i zyskał miano wręcz kultowego. Co ciekawe, od wielu lat Dogecoin utrzymuje się w ścisłej czołówce kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Na czym polega fenomen tej kryptowaluty? Co warto wiedzieć o tym projekcie? Między innymi na te pytania próbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Co warto wiedzieć na temat kryptowaluty Dogecoin?

Dogecoin to kryptowaluta, która powstała jako żart, który powstał jako odpowiedź na ryzykowne inwestycje na rynku kryptowalut. Twórcy tego projektu Billy Markus i Jackson Palmer, podjęli decyzję, że ich projekt powinien mieć luźny i żartobliwy charakter. Dlatego nazwa oraz logo Dogecoin nawiązują do popularnego mema, w którym główną postacią jest znany z internetowych memów pies rasy Shiba Inu.

Dogecoin opiera się na strukturze protokołu Litecoina. Charakterystyczną cechą Dogecoina jest nieograniczona podaż. W przeciwieństwie do niektórych kryptowalut, które mają ograniczoną podaż, jednostki DOGE mogą być stale "dodawane/dodrukowywane" do sieci a to sprawia, że kurs Dogecoina jest narażony na inflacje tak samo jak większość walut FIAT. Oczywiście nie jest to regułą w świecie kryptowalut, gdyż niektóre projekty (np. Bitcoin) mają ograniczoną podaż dzięki czemu charakteryzują się silną presją deflacyjną.

Dogecoin charakteryzuje się stosunkowo niskim kosztem transakcji. Z tego powodu bywa wykorzystywany do mikropłatności. Co ciekawe, Dogecoin wyróżnia się całkiem szybkim czasem przetwarzania transakcji, gdyż przetworzenie bloku trwa około minuty. Dla porównania Bitecoin wykonuje tą samą czynność w ciągu 10 minut.

Dogecoin to bardzo popularna kryptowaluta z mocno zaangażowaną i lojalną społecznością. Jednak mimo to nie jest to projekt, który ma bardzo precyzyjnie określoną ścieżkę rozwoju (tak jak np. Ethereum lub Cardano).

Na temat Dogecoina warto wiedzieć przede wszystkim to, że jest to kryptowaluta, która charakteryzuje się wyjątkowo dynamicznymi ruchami cenowymi. Fakt ten sprawia, że nawet w ryzykownym świecie kryptowalut Dogecoin wyróżnia się jako wyjątkowo ryzykowne aktywo inwestycyjne. Jednak fakt ten wbrew pozorom wcale nie odstrasza spekulantów. Niektórzy właśnie w dynamicznych fluktuacjach cenowych widzą szansę na uzyskanie ponad przeciętnych zwrotów z inwestycji.

Z czego wynika fenomen Dogecoina?

Na fenomen Dogecoina składa się co najmniej kilka czynników. Po pierwsze, jest to humorystyczny charakter, który przyciąga uwagę internetowej społeczności.

Po drugie, Dogecoin to kryptowaluta, która przyciągnęła uwagę wielu topowych postaci w świecie kryptowalut, na czele z Elonem Muskiem, który od czasu do czasu zamieszczał posty na portalu Twitter nawiązujące do DOGE.

Po trzecie, Dogecoin wyróżnia się niskimi opłatami transakcyjnymi i szybkimi transakcjami dzięki czemu może być wykorzystywany do mikropłatności (dzięki czemu szczególnie kilka lat temu był intensywnie wykorzystywany do dawania tipów w Internecie np. w serwisie Reddit).

Poza tym, trzeba zauważyć, że uwagę społeczności zwrócił fakt, że kurs Dogecoin wielokrotnie w krótkim czasie potrafił osiągać oszołamiające wzrosty. Na przykład, w 2021 roku, podczas hossy na rynku kryptowalut wartość Dogecoina wzrosła o kilka tysięcy procent w krótkim okresie czasu, co skłoniło wiele osób do inwestycji i spekulacji na rynku. Co ciekawe, Dogecoin potrafił wzrosnąć nawet o kilkaset procent w ciągu 24 godzin (np. 28 stycznia 2021).

Powyższe czynniki sprawiły, że zainteresowanie Dogecoinem stało się wyjątkowo duże i tym samym Dogecoin uzyskał silna pozycję w świecie kryptowalut. Czego najlepszym potwierdzeniem jest fakt, że od długiego czasu utrzymuje się w top20 lub nawet top10 kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej.

Red.
Red. dodany 21 września 2023
 
Odsłon: 937

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
dzisiaj, 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
dzisiaj, 09:02 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju
dzisiaj, 09:42 Frampol
Strażacy ponad 6 godzin walczyli z podtopieniami
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
dzisiaj, 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
dzisiaj, 15:53 Biłgoraj
Projektanci rywalizują w Biłgoraju
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
16 maja 2024 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
we wtorek, godzina 09:19 Powiat
Biłgoraj i okolice bez prądu
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
Mieszkańców Biłgoraja i okolic czeka prawdziwa uczta smaków. W piątkowe popołudnie 17 maja do naszego miasta zawitały food trucki i przez cały weekend będą serwować dania z różnych stron świata.
w środę, godzina 17:57 Biłgoraj
Radni się podzielili
we wtorek, godzina 07:52 Biłgoraj
Z Biłgoraja do Hiszpanii
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika