Cena kryptowalut zależy od podaży i popytu. Dotyczy to każdego aktywa - czy jest to Bitcoin, Ethereum czy jakakolwiek inna waluta. Mówiąc dokładniej, cena danej kryptowaluty zależy od:
● jak duże jest zainteresowanie zakupem na rynku (popyt);
● ile jest dostępne do kupienia (podaż).
Im szerzej dostępna jest kryptowaluta, tym większe prawdopodobieństwo, że ludzie w nią zainwestują. Niektórzy entuzjaści są skłonni korzystać z nieregulowanych giełd. Jednak większość inwestorów może trzymać się sprawdzonych partnerów takich jak giełda bybit na cryps.pl.
Gdy jest duży popyt, ale niska podaż, cena rośnie. Jeśli jest niski popyt, ale duża podaż - spada. To właśnie ta relacja pomiędzy nimi determinuje cenę kryptowalut.
Na rynku kryptowalut istnieją wieloryby, czyli osoby posiadające ogromne ilości danego aktywa. Załóżmy, że jeden wieloryb sprzedaje swoje zasoby Bitcoina. Wówczas rynek zostaje nagle zalany BTC, więc podaż jest duża. Jeśli nie będzie równie dużego popytu, cena BTC spadnie.
W odwrotnym scenariuszu załóżmy, że wieloryb chce kupić znaczną ilość Bitcoina i to robi. Spowodowałoby to wzrost ceny, ponieważ podaż nie byłaby wystarczająca, aby zaspokoić popyt.
Istnieje kilka czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na cenę kryptowaluty:
● strach i chciwość;
● nowe rozporządzenia i regulacje;
● wydarzenia rynkowe;
● działania wielorybów;
● koszty produkcji;
● dostępność na giełdach.
Wartość każdej kryptowaluty ma charakter spekulacyjny. Oznacza to, że ludzie kupują lub sprzedają ją na podstawie własnych odczuć. Aktualne nastroje prezentują na przykład eth opinie na cryps.pl/kryptowaluty/ethereum-eth/.
Bitcoin może stracić na wartości tak jak każda inna waluta. Dzieje się tak dlatego, że wartość aktywów opiera się na tym, po ile się je wycenia. Kilka walut fiducjarnych od dawna wyszło z użycia, ale nadal poszukują ich kolekcjonerzy, którzy płacą ogromne pieniądze za 200-letnie monety.
Waluty, których już się nie używa, zwykle upadają w wyniku wprowadzenia następcy lub hiperinflacji. Jednak w przypadku Bitcoina hiperinflacja nie wchodzi w grę, bo jego produkcja jest ustalona na określoną liczbę, której nie da się przeskoczyć.
Śledzenie cen kryptowaluty nie jest trudne - wystarczy, że otworzysz przeglądarkę internetową i wpiszesz nazwę aktywa, które Cię interesuje. Większość stron jest w stanie pokazać wykres z historią cen według określonego okresu. W niektórych serwisach znajdziesz także informacje takie jak kapitalizacja rynkowa lub liczba pozostałych tokenów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kryptowalutach? Profesjonalny portal o kryptowalutach Cryps dostarczy Ci wszelkich niezbędnych informacji!