Raport BIK, a mówiąc pełniej raport Biura Informacji Kredytowej - przede wszystkim odnosi się do historii kredytowej każdego pożyczkobiorcy. Co istotne i interesujące, raport zawiera informacje nie tylko na temat aktualnych zobowiązań, ale i tych które zostały już wcześniej w 100% spłacone. Nade wszystko warto też podkreślić, że jeśli chodzi o opóźnienia we wpłatach - raport BIK przechowuje skrupulatnie wszystkie te informacje.
Nadal zastanawiasz się dlaczego warto pobrać raport BIK? W takim razie w dalszej części znajdziesz więcej informacji na temat tego, jakie informacje na swój temat możesz w nim znaleźć, a sam zrozumiesz, że zaznajomienie się z tymi informacjami bardzo pomoże Ci w tym, by być świadomym kredytobiorcą, lepiej przygotowanym do wymagań stawianych przez kredytodawców.
Jako konsument, wnioskodawca i w końcu kredytodawca - powinieneś wiedzieć, że masz prawo do tego, by w określonych terminach pobrać raport BIK całkowicie za darmo. Wynika to z aktualnych przepisów, a taka bezpłatna wersja raportu czeka na Ciebie na stronie Biura Informacji Kredytowej. By skorzystać z tej możliwości musisz złożyć stosowną dyspozycję, co wyjaśnimy dokładniej w dalszej części artykułu.
W tym miejscu warto jednak podkreślić, że masz do wyboru trzy możliwości zgłoszenia się po darmową wersję raportu:
Po darmowy raport Biura Informacji Kredytowej możesz zgłosić się w wybrany przez Ciebie sposób raz na pół roku. Warto wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni na wysyłkę zamówionego raportu od dnia, w którym złożyłeś prośbę o dokument.
Ważne! Darmowa odsłona raportu BIK to podstawowa wersja dokumentu. Jeśli będziesz zainteresowany wglądem w bardziej szczegółowe informacje na temat swojej persony kredytowej - warto zdecydować się na płatne wersje raportów.
Z racji tego, że opcja online jest najszybszym sposobem zgłoszenia chęci pobrania darmowego raportu z BIK i tym samym - najczęściej wybieranym, to właśnie na wyjaśnieniu krok po kroku tej procedury postawiliśmy:
Po wykonaniu wyżej wymienionych kroków otrzymasz wgląd w dokument PDF, którego objętość często liczy do kilkunastu stron, choć tak naprawdę ta liczba może być dowolna, co jest zależne od indywidualnej sytuacji kredytowej każdego konsumenta. W raporcie znajdziesz aż VII sekcji, co ułatwi Ci poruszanie się po dokumencie. Są to:
Aby lepiej zrozumieć to, czym jest i jakie znaczenie dla każdego konsumenta może mieć raport Biura Informacji Kredytowej - warto zajrzeć do tego, jakie informacje zawiera.
Natomiast, jeśli chodzi o samą interpretację wyżej wymienionych elementów - najlepiej zapoznać się dokładniej z metodologią liczenia scoringu, co ułatwi czytanie pozyskanego raportu.