Astygmatyzm to jedna z wad refrakcji, która cechuje się nierównomiernym padaniem i załamywaniem się światła w ośrodkach optycznych oka, przez co uniemożliwione jest ogniskowanie promieni świetlnych w jednym miejscu. Obraz powstający na siatkówce jest postrzegany jako niewyraźny, nieostry, rozciągnięty.
Do powstania tej wady dochodzi gdy rogówka oka nie ma równego, kulistego kształtu. W niektórych miejscach np. w pionie lub poziomie jest bardziej wypukła niż w innych. Przypomina ona kształt piłki do futbolu amerykańskiego. W konsekwencji pacjent nie widzi wyraźne — zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i daleko. W zależności od osobistych predyspozycji osoby z omawianą wadą oraz rekomendacji lekarza pacjent może zdecydować się na okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Trzecią metodą jest laserowa korekcja wzroku przy astygmatyzmie.
Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, który wykonuje się u pacjentów między 18. a 60. rokiem życia. To procedura wykorzystująca laser, który umożliwia skorygowanie wybranej wady, w tym astygmatyzmu w ciągu około kilkunastu minut. Najczęściej są to zabiegi jednodniowe — po kilku godzinach od wykonania procedury można powrócić do domu. W trakcie korekcji pacjent pozostaje przytomny i aplikowane jest miejscowe znieczulenie.
Przystąpienie do tego zabiegu wymaga wykonania specjalistycznych badań, które umożliwiają postawienie jednoznacznej diagnozy i dobór metody pod kątem wady. Ważne jest, aby w dniu zabiegu być w pełni zdrowym, gdyż nawet niewielkie przeziębienie, stany zapalne i infekcje mogą być podstawą do przesunięcia terminu zabiegu. W dniu laserowej korekcji wzroku należy być wypoczętym i wyspanym. Nie wolno przyjmować alkoholu. Na zabieg pacjent musi się udać bez makijażu. Odradza się także stosowanie perfum.
Cała procedura z zastosowaniem lasera zajmuje około dwudziestu minut. Do jej przeprowadzenia wykorzystywany jest nowoczesny, innowacyjny sprzęt charakteryzujący się wysokim poziomem precyzji i dokładności. Urządzenia wyposażone są również w specjalne czujniki, które automatycznie zatrzymują pracę lasera, jeśli pacjent poruszy gałką oczną. Dzięki zastosowaniu wspomnianego wyżej znieczulenia maksymalizuje się komfort pacjenta w trakcie zabiegu.
Pacjent może zostać skierowany na zabieg wykonywany jedną z obecnie stosowanych metod. Mowa tutaj o metodach powierzchniowych, takich jak EBK, PRK oraz transPRK. Najczęściej w ten sposób koryguje się wadę u osób, u których występuje cienka rogówka. To także metody dedykowane pacjentom, którzy na co dzień uprawiają sporty kontaktowe. W trakcie zabiegu metodą powierzchniową dochodzi do usunięcia nabłonka, co może wiązać się z dłuższą rekonwalescencją.
Wśród zabiegów można także wymienić FemtoLASIK, czyli metodę głęboką. Jest ona rekomendowana osobom, u których występuje duży astygmatyzm. Ta procedura wymaga zastosowania lasera femtosekudnowego i ekscymerowego, za pomocą których wykonuje się niewielkie nacięcie i modeluje kształt rogówki. Po tym zabiegu rekonwalescencja trwa krócej, a pacjent szybciej zauważa u siebie poprawiającą się jakość wzroku.
Wśród najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wzroku należy też wspomnieć metodę Smile nazywaną również metodą Lentivu. Metoda ta przeznaczona jest dla pacjentów, którym oprócz astygmatyzmu towarzyszy krótkowzroczność. Jest to zabieg minimalnie inwazyjny wykonywany za pomocą lasera femtosekundowego. Dzięki niewielkiemu nacięciu rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo szybka i komfortowa dla pacjenta.
Wybór metody zabiegowej zależy od lekarza po przeprowadzonej kwalifikacji medycznej. Warto rozważyć laserową korekcję astygmatyzmu, ponieważ może ona pomóc w uzyskaniu lepszej ostrości wzroku, co przełoży się nie tylko na wyraźne widzenie, ale i większy komfort na co dzień.
Źródła:
https://ww