W projekcie "Kreatywne spotkania z lekturami" wzięli wudział uczniowie klas szóstych, którzy pracowali w siedmiu zespołach projektowych pod opieką merytoryczną nauczyciela języka polskiego Katarzyny Otkały - Minkiewicz. Dotyczył on lektur: "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery i "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J. R. R. Tolkiena. Projekt miał na celu stworzenie okazji do poznawania lektur i utrwalania wiedzy o nich w sposób kreatywny, promowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i rozwijania kreatywności, dostrzeganie przez uczniów własnych zainteresowań, ich werbalizowanie i rozwijanie a także doskonalenie umiejętności prezentowania wyników swojej pracy oraz integrację zespołów klasowych.
Młodzież w ramach zadań projektowych podczas warsztatów wykonywała kolaże do wybranych tematów z lektur. Tak powstały ciekawe kolaże, z lektury "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J. R. R. Tolkiena: "Las Duchów", "Niezwykły pierścień zdobyty przez bohatera", "Mieszkanie Bilba Bagginsa", "Smok - Smaug" i z książki "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery: "Zielone włosy Ani", "Ania upiła Dianę sokiem", "Ogród Diany". Podczas podsumowania projektu, które odbyło się 2 kwietnia, a więc w Międzynarodowymi Dniu Książki dla Dzieci, uczniowie prezentowali drugie zadanie, które polegało na głośnym czytaniu fragmentu lektury, nawiązującego do tematyki wykonanego kolażu. Młodzi ludzie z podziałem na role, nierzadko z rekwizytami i przebraniami przygotowali własne interpretacje wybranych fragmentów książek - bohaterek projektu. Zadania oceniała komisja w składzie przewodnicząca Anna Ksiądz, wicedyrektor szkoły podstawowej, nauczyciel języka polskiego Katarzyna Otkała - Minkiewicz, nauczyciel matematyki Maria Kusz. Komisja brała pod uwagę poprawność wykonania wszystkich zadań oraz zaangażowanie i kreatywność zespołu. Podumowując wszystkie punkty przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca, zespołowi z kl. VI b w składzie: Leon Bujok, Maciej Rozmyślak, Filip Wrębiak, Amelia Nizio, Milena Lizut i Kacper Lizut oraz zespolowi z kl. VI b w skladzie: Liliana Surmacz, Joanna Tarnowska, Wojciech Grochowicz i Michał Kukiełka. Przewodnicząca komisji podkreśliła ogromne zangażowanie, pomysłowość i wkład pracy wszystkich zespołów oraz to, że o zwycięstwie decydowały miminmalne różnice w punktacji. Wszystkie zespoły projektowe otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody. Imprezie podsumowującej towarzyszyła wystawa kolaży jakie powstały w ramach projektu. Będzie ona dostępna w aleksandrowskiej bibliotece do końca kwietnia bieżącego roku.
Młodzi ludzie uczestniczący w projekcie "Kreatywne spotkania z lekturami" pokazali, że tkwią w nich duże pokłady wyobraźni i kreatywności. Taki sposób pracy z lekturami pomógł zaciekawić nimi młodzież i skutecznie promował czytanie.