
Nadchodzący majowy weekend sprzyja wycieczkom do lasu. O spokojny i bezpieczny odpoczynek w pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody zatroszczą się strażnicy leśni. Lasy Państwowe rozpoczynają akcję "Majówka 2026".
Akcja Straży Leśnej rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 8 maja. W tym czasie strażnicy będą patrolować tereny leśne i dbać o bezpieczne korzystanie z lasu przez odwiedzających. Działania te, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa turystom, mają na celu ochronę zasobów przyrodniczych oraz zapobieganie pożarom.
Strażnicy będą w szczególności reagować na przypadki naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą doprowadzić do powstania lub rozprzestrzenienia się pożaru, a także na utrudnianie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Osobom nieprzestrzegającym przepisów grozi mandat karny lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. Akcja prowadzona będzie we współpracy z innymi służbami, m.in. policją i Strażą Graniczną.
Lasy zajmują ok. 29,6 proc. powierzchni Polski, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Przeważają lasy publiczne, a większością z nich (ok. 7,1 mln ha) zarządzają Lasy Państwowe. To właśnie tam udostępniane są szlaki piesze i rowerowe, miejsca biwakowe oraz obozowiska. Wszystkich niezdecydowanych, jak spędzić długi majowy weekend, Lasy Państwowe zachęcają do odwiedzenia pobliskiego lasu. W wyborze odpowiedniego miejsca pomocny może być portal Czas w las.
Wybierając się do lasu, warto wcześniej zaplanować wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach). Umożliwia ona m.in. sprawdzenie miejsc do legalnego parkowania oraz udostępnienie swojej lokalizacji innym osobom.
Wielka akcja w lasach
Lasy pod nadzorem
| Drakkar | 0
Oczywiście bez wyjątków.
https://ww |