REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2013.02.26 17:46 | aktualizacja: 2013.02.26 19:04

Ruch należy do przedsiębiorców

Przedstawienie pomysłów na rozwiązanie patowej sytuacji - tego od kupców z SDH oczekuje prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada", do której należy budynek domu towarowego. Przedsiębiorcy nie chcą dopuścić do zaplanowanego przetargu na wynajem całego obiektu. Dziś, 26 lutego, spotkali się z Radą Nadzorczą.
Ruch należy do przedsiębiorców

Przypomnijmy: W ubiegłym tygodniu przedsiębiorcy, posiadający stanowiska handlowe w Spółdzielczym Domu Handlowym dowiedzieli się o planach Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada", dotyczących wręczenia wypowiedzeń najemcom oraz ogłoszenia przetargu. Spółdzielnia w ten sposób chce przerwać pogarszająca się sytuację finansową SDH, dochód z działalność w ubiegłym roku wyniósł zaledwie 3 tys. zł. Zaskoczeni i oburzeni tym pomysłem są właściciele stoisk handlowych. Nie chcą dopuścić do przeprowadzenia przetargu, gdyż jak zaznaczają będzie to dla nich równoznaczne z katastrofą finansową. Na spotkaniu, które odbyło się w sobotnie popołudnie, 23 lutego br., nie osiągnięto kompromisu. Najemcy postanowili więc walczyć dalej. Z Radą Nadzorczą spółdzielni spotkali się we wtorek, 26 lutego. Poza członkami Rady i prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" Ryszardem Bilem, obecny był też poseł Piotr Szeliga, radny Rady Miasta Krzysztof Iwaniec, jak również przewodniczący powiatowych struktur SLD Aleksander Bełżek.

- Mamy żal, że nikt z nami nie rozmawiał o sytuacji w SDH, o przetargu dowiedzieliśmy się zaledwie tydzień wcześniej, jadąc na spotkanie z państwem, byliśmy przekonani, że będzie ono dotyczyło remontu budynku, niestety okazało się, że dotyczyło ono zupełnie innych kwestii, czym byliśmy bardzo zaskoczeni. Dlatego prosimy o odwołanie przetargu i rozpoczęcie z nami poważnych rozmów, my jesteśmy otwarci na propozycje - rozpoczęła dyskusję przedstawicielka handlowców, zaznaczając, że przedsiębiorcy już zainwestowali znaczne środki w zakup towaru, którego nie będą mieli okazji sprzedać. - Mamy też zobowiązania względem pracowników, ale także względem urzędów, to są zbyt poważne sprawy, żeby je rozwiązać w tak krótkim czasie - dodała.

Inny przedsiębiorca przypomniał, że rozmowy w tej sprawie trwały od kilku miesięcy. - Gdybyśmy wówczas otrzymali taką informację, mielibyśmy czas na szukanie innych lokali - mówił.

- Prawdą jest, że Rada Nadzorcza dyskutowała na temat SDH na przełomie 2011 i 2012r. niejednokrotnie, natomiast ja o przetargu dowiedziałem się w dniu wywieszenia ogłoszenia, czyli 20 lutego br. - stwierdził członek Rady Nadzorczej Ryszard Niespodziewański.

- Ja jestem w podobnej sytuacji co pan Niespodziewański, natomiast może z ust prezesa moglibyśmy usłyszeć ustalenia, poczynione przez Zarząd na wczorajszym spotkaniu - dodał Jacek Piskorski.

To był moment przełomowy. Prezes SM "Łada" Ryszard Bil wyjaśnił, że w poniedziałek, 25 lutego Zarząd postanowił podtrzymać swoje stanowisko o wynajęciu SDH jednemu podmiotowi gospodarczemu z możliwością ewentualnego podnajmu i z możliwością przeniesienia terminu przetargu, ogłoszonego na 27 lutego br.

Oznacza to, że spółdzielnia nie wycofa się ze swoich planów, a jedynie da przedsiębiorcom czas na podjęcie stosownych działań, by mogli utworzyć podmiot gospodarczy dysponujący osobowością prawną, który przystąpi do przetargu i wynajmie cały budynek SDH.

Na pewno nie zostanie utrzymane status quo, czyli sytuacja, w której SM podpisuje umowy na wynajem pojedynczych boksów z wieloma osobami.

Sytuacja w SHD pogarszała się od przeszło dwóch lat. Najpierw pomieszczenia opuszczali kolejni kupcy, inni zwracali się z prośbą o obniżenie czynszu, na co spółdzielnia nie mogła sobie pozwolić. W konsekwencji wiele stoisk stało od dłuższego czasu pustych, generując jedynie koszty. Trzeba było podjąć zdecydowane kroki. Rada Nadzorcza zobowiązała Zarząd do szukania oszczędności. Efektem było ogłoszenie przetargu.

Teraz muszą paść konkretne propozycje ze strony przedsiębiorców. Prezes Bil poprosił ich o sformułowanie swoich pomysłów i zgodził się na podjęcie dyskusji. - Ja nie potrzebuję więcej niż tydzień na przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i danych. Nie możemy przeciągać tej sytuacji w nieskończoność, to będzie działało na niekorzyść obu stron - zaznaczył.

red.
red. dodany 26 lutego 2013
 
Odsłon: 6614

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (14)

~ ju
  0
Na tace w niedzielę dajecie to może jakiś ksiądz coś w niedzielę na mszy coś o was powie i się za wami ujmie?
~ ziom
Oceniano 4 razy  0
ludzie z SDH jestescie osobami ograniczonymi ,albo udajecie ,przyjdzie inwestor i wasza pensja z 800 zł wzrosnie do 1500,wiec przestancie walczyc o dobrobyt dla waszych PANÓW
~ maniek
Oceniano 3 razy  +1
to dlaczego pracownicy z BRW nie robią szumu ktoś im broni ale jak tam same pipy pracują to do kogo pretensje
~ obserwator
Oceniano 5 razy  +5
3 tys. dochodu za miniony rok, za wynajem tak ogromnej powierzchni? To szczyt niegospodarności władz spółdzielni, że toleruje taki stan rzeczy, ze szkodą dla spółdzielców, de facto właścicieli tego budynku.
~ lkg
Oceniano 2 razy  +2
ten co miał garnitury na dole uciekł pierwszy bo pewnie cynka dostał od bila
~ pol
Oceniano 4 razy  +4
czy przedsiębiorcy płacą średnią krajową ,tym sprzedawczyniom?
~ REALISTA
Oceniano 4 razy  0
ZASTANAWIAM SIE PO CO TAKI SZUM ROBI SIE WOKÓŁ SDH (KILKU HANDLOWCÓW)- KTO NA TYM NAJWIECEJ ZAROBI I KTO ROBI PRZEKRET. JAK ZWOLNILI W BRW KILKADZIESIAT OSOB I DALEJ ZWALNIA SIE TO JEST CISZA - PO CO ZALOSNA SPIEWKA O RATOWANIU MIEJSC PRACY.
LUDZIE MYSLCIE TROCHE !!!!!!!!!
~ Forester
Oceniano 2 razy  +2
Wystarczy aby handlowcy zawarli umowę konsorcjum i wystartowali w przetargu. Jak mówi Wikipedia: "Konsorcjum nie jest podmiotem gospodarczym, nie musi więc być rejestrowane, nie musi mieć odrębnej nazwy ani też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli w działaniach nie związanych z konsorcjum), a w działaniach związanych z konsorcjum realizują wspólną politykę finansową objętą porozumieniem."
Proste?
~ ok
Oceniano 10 razy  0
Przecież burmistrz wam wybudował targowisko to czemu nie chcecie skorzystać z jego dobroci i się przeprowadzić pod nowe dachy, i wentylacja dobra i słoneczko
~ maniek
Oceniano 4 razy  -2
dochód 3 tys - tylko analfabeta i idiota w to uwierzy SDH mie dla idiotów
~ jak ci sie nie podoba
Oceniano 5 razy  -1
to się po prostu wyprowadź i po krzyku
~ Kramarka
Oceniano 8 razy  +4
Tak trzeba działac .Wsparcie posła Szeligi z Solidarnej Polski zmobilizowała mniej odważnych.Ludziom trzeba pomagac.Wierze że poseł pomoże kupcom ten temat doprowadzić do końca po myśli przerażonych kupców.
~ ds
Oceniano 5 razy  +3
zaorać ten biłgoraj i tyle
~ rozwiążcie ten problem w końcu
Oceniano 11 razy  +9
dajcie tym ludziom żyć i pracować, jak można sie dogadać to dlaczego to utrudniać, chyba nikt nie chciałby stracić pracy z dnia na dzień
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
3 lipca 2024 Biłgoraj
Rodzinna tragedia w Biłgoraju. Nie żyje kobieta
W środowe popołudnie w Biłgoraju doszło do rodzinnej tragedii. W jednym z domów ujawniono zwłoki kobiety. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.
w piątek, godzina 11:36 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
3 lipca 2024 Zagumnie
W gminie Biłgoraj doszło do zabójstwa?
Biłgorajscy policjanci prowadzą czynności w związku z podejrzeniem zabójstwa i usiłowania zabójstwa, do którego miało dojść na terenie gminy Biłgoraj. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju, a na miejscu trwają działania śledcze.
w niedzielę, godzina 08:55 Biłgoraj
Wielki festyn charytatywny w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
5 lipca 2024 Biłgoraj
Śledczy podali szczegóły tragicznych wydarzeń w Biłgoraju
W środę 3 lipca w jednym z domów przy ulicy Kościuszki w Biłgoraju ujawniono zwłoki 57-letniej mieszkanki miasta. Prokuratura podała szczegóły tragedii.
w niedzielę, godzina 11:30 Biłgoraj
Garażówka cieszy się popularnością
w sobotę, godzina 08:52 Potok Górny
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przechodzi na emeryturę
we wtorek, godzina 10:33 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w piątek, godzina 11:04 Biłgoraj
Zderzenie trzech pojazdów na ulicy Sikorskiego [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 09:41 Biszcza
Wielkie święto miodu i pieroga nad zalewem
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w sobotę, godzina 12:04 Powiat
Podwójny alert dla powiatu
w czwartek, godzina 08:01 Biłgoraj
Tak wygląda postęp prac przy budowie największego toru wyścigowego w regionie
w sobotę, godzina 11:20 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w piątek, godzina 12:20 Huta Turobińska
Łoś nie przeżył zderzenia z autem
w sobotę, godzina 19:01 Obsza
Konkurs kulinarny na granicy województw
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
8 lipca 2024 Potok Górny
KGW z powiatu na podium
w piątek, godzina 09:11 Biłgoraj
Przetarg na nowe miejsce rekreacji
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika