REKLAMA
Pełna wersja
JÓZEFÓW
2013.04.03 12:31 | aktualizacja: 2013.04.03 13:19

Bociany już przyleciały

Pierwsze bociany przyleciały już do naszego powiatu. Jednak śnieg i zimowa aura sprawiły, że w przetrwaniu tego trudnego okresu pomagają im mieszkańcy Józefowa, gdzie obecnie przebywa stado liczące około 30 ptaków.
Bociany już przyleciały

Stado bocianów osiadło w rejonie lokalnej rzeki Nepryszki.- Najpierw przyleciał jeden. Jak się domyślamy ptak-przewodnik. Do niego doleciały następne bociany, około 25-30. Ten pierwszy bocian niestety padł z osłabienia i wycieńczenia. Postanowiliśmy zorganizować dla ptaków dokarmianie, aby pomóc im przetrwać w tej nie sprzyjającej aurze - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Tomasz Kukiełka.
Pan Kukiełka podkreśla jednocześnie, że nie było jeszcze takiej sytuacji, aby stado przebywało tak długo razem w jednym miejscu - Zazwyczaj ptaki od razu rozdzielają się na gniazda. Podejrzewamy, że ze względu na pogodę liczą na to że przy rzece będą miały dostęp do jakiegoś jedzenia. W tej chwili mamy zapas już ok. 40 kg mięsa, które będziemy porcjować i dzielić dla ptaków . Podziękowania za wsparcie naszej inicjatywy należą się pani Alicji Szpinda, właścicielom DH Centrum-państwu Pogudz, weterynarzowi Sławomirowi Śnieżko, oraz Urzędowi Miasta - dodaje.

Najbliższe dni nie będą z pewnością łatwe dla bocianów. Mieszkańcy już planują wybudować im gniazdo . - Przyleciały nie wiedząc, że trafia na taką pogodę. Będziemy im pomagać, tak aby przetrwały ten najtrudniejszy okres. Bocian to nasz ptak narodowy, który ukochał Polskę i nasz rejon. Wszyscy patrzą na nie życzliwie, ludzie przyjeżdzają je oglądać i dokarmiać - podkreśla Roman Dziura, burmistrz Józefowa.

Ważna kwestia to to czym można dokarmiać bociany. Jak podkreśla Tomasz Kukiełka, ptakom tym nie wolno dawać ani bułek, ani chleba. Najlepiej sprawdzi się drobiowa wątróbka skrojona w małe kawałeczki. Miejmy jednak nadzieję, że wkrótce zima "odpuści" i bociany będą mogły funkcjonować samodzielnie.

Red.
Red. dodany 3 kwietnia 2013
 
Odsłon: 10906

Czytaj podobne

tagi: bocian, wiosna

Waszym zdaniem (12)

~ michu
  0
Bociany w Holandi to już jajka mają a u nas nic przez te śniegi polecam z googla te kamerki i pozdrawiam.http://www.tierwebcams.de/tiergruppe/1
~ michu
  0
Ja nie mam co dziecio....a wy pomagacie bocianom typowe myślenie kołtuńskie albo jakaś żółć złośliwa w pani siedzi proszę z kimś porozmawiać np.z bliskim lub księdzem,a w polsce tak samo ludziom jak i zwierzętom się pomaga to jest normalne i jest wiele takich ludzi którzy nawołują wręcz do rozsądnego dokarmiania bocianów bo sytuacja jest nietypowa i nikt tego nie robi dla własnego widzi mi się!jak mówi pan Adam Wajrak.
~ Jan
Oceniano 1 raz  +1
Ewelina jak nie masz co dzieciom dać do jedzenia to idź do opieki tam mają takie fundusze na ten cel a bociany powinny w takiej chwili z pomocą ludzka też przetrwać tan trudny okres pozdrawiam
~ EWELINA ENGEL
Oceniano 2 razy  -2
JA NIE MAM CO DZIECIOM DAĆ JEŚĆ A WY BOCIANY MIESEM KARMICIE :( WTSYD I HAŃBA!!!!
~ zenek
Oceniano 1 raz  +1
Bocian to taki typowy Polak,na jesien odleci za granice aby przezyc!!!
~ ob
Oceniano 2 razy  +2
bociany nie tylko w józefowie ja pisalem o sytuacji w biłgoraju na łąkach od końca cegielnianej w kierunku północnowschodnim
~ Wacus
  0
Popieram taką działalność i w ta akcję więcej ludzi wino się zaangażować. Szkoda boćków, tyle kilometrów przyleciały i teraz muszą zginąć. Brawo dla mieszkańców Józefowa spaniali ludzie. A gdzie ci zieloni co tak bronią przyrody i ptaków za pieniędzy co nie dali zbudować obwodnicy.
~ ob
  0
drobiowa wątróbka ok ale dobrze sprawdza się mielone mięso z indyka kupione w biedronce trzy opakowania i cztery boćki nabrały wigoru i tak co drugi dzień
~ lijon
Oceniano 1 raz  +1
Już 2 tygodnie temu ok 10 sztuk bocianów krążyło nad Biłgorajem .
~ bilgorajanka
Oceniano 3 razy  +3
i bocian i śnieg - jakoś mi to nie pasuje! Piękne ptaki kojarzą mi się z zielona trawa i żabami ... oby nie pomarzły
~ PAŁŁAL
Oceniano 1 raz  -1
pierwszy bocian niestety "pał" z osłabienia i wycieńczenia.
PAŁ ŁAŁ INDIAŃSKI SMYK UUUUUUUU JEEEEEE TARAMTAMTAM :)
~ deck
Oceniano 1 raz  +1
pierwszego zauważyła pani Agnieszka K. Prosimy o nagrodę dla bacznego obserwatora.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w środę, godzina 14:29 Biłgoraj
Obraz Knappa zawisł na ścianie Urzędu Miasta
w środę, godzina 16:03 Biłgoraj
W muzeum można oglądać wystawę poświęconą słynnemu artyście z Biłgoraja
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
w czwartek, godzina 08:16 Dereźnia Solska
Remiza zamieniła się w salę teatralną
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Są wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Kto i ile dostał?
Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie ogłosiło wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Dotacje zostaną udzielone na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanych z: budową obiektu, dostosowaniem obiektu lub zakupem wyposażenia. Pieniądze trafią też do Biłgoraja.
we wtorek, godzina 11:58 Biłgoraj
Będą utrudnienia na ulicach Biłgoraja
w sobotę, godzina 17:20 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
Sanepid wydał komunikat dotyczący przydatności wody do spożycia pochodzącej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Okrągłe - Korczów (gmina Biłgoraj). Wykryto w niej bakterie z grupy coli.
w środę, godzina 07:54 Biłgoraj
1,3 mln zł na przebudowę zabytkowego mostu w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:08 Biłgoraj
Wiemy, kto będzie liczyć głosy
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
w niedzielę, godzina 10:23 Biłgoraj
W rezerwacie Obary powstanie punkt widokowy?
we wtorek, godzina 09:04 Biłgoraj
Uwaga mieszkańcy bloków! To próba oszustwa
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika