REKLAMA
Pełna wersja
JÓZEFÓW
2013.04.03 12:31 | aktualizacja: 2013.04.03 13:19

Bociany już przyleciały

Pierwsze bociany przyleciały już do naszego powiatu. Jednak śnieg i zimowa aura sprawiły, że w przetrwaniu tego trudnego okresu pomagają im mieszkańcy Józefowa, gdzie obecnie przebywa stado liczące około 30 ptaków.
Bociany już przyleciały

Stado bocianów osiadło w rejonie lokalnej rzeki Nepryszki.- Najpierw przyleciał jeden. Jak się domyślamy ptak-przewodnik. Do niego doleciały następne bociany, około 25-30. Ten pierwszy bocian niestety padł z osłabienia i wycieńczenia. Postanowiliśmy zorganizować dla ptaków dokarmianie, aby pomóc im przetrwać w tej nie sprzyjającej aurze - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Tomasz Kukiełka.
Pan Kukiełka podkreśla jednocześnie, że nie było jeszcze takiej sytuacji, aby stado przebywało tak długo razem w jednym miejscu - Zazwyczaj ptaki od razu rozdzielają się na gniazda. Podejrzewamy, że ze względu na pogodę liczą na to że przy rzece będą miały dostęp do jakiegoś jedzenia. W tej chwili mamy zapas już ok. 40 kg mięsa, które będziemy porcjować i dzielić dla ptaków . Podziękowania za wsparcie naszej inicjatywy należą się pani Alicji Szpinda, właścicielom DH Centrum-państwu Pogudz, weterynarzowi Sławomirowi Śnieżko, oraz Urzędowi Miasta - dodaje.

Najbliższe dni nie będą z pewnością łatwe dla bocianów. Mieszkańcy już planują wybudować im gniazdo . - Przyleciały nie wiedząc, że trafia na taką pogodę. Będziemy im pomagać, tak aby przetrwały ten najtrudniejszy okres. Bocian to nasz ptak narodowy, który ukochał Polskę i nasz rejon. Wszyscy patrzą na nie życzliwie, ludzie przyjeżdzają je oglądać i dokarmiać - podkreśla Roman Dziura, burmistrz Józefowa.

Ważna kwestia to to czym można dokarmiać bociany. Jak podkreśla Tomasz Kukiełka, ptakom tym nie wolno dawać ani bułek, ani chleba. Najlepiej sprawdzi się drobiowa wątróbka skrojona w małe kawałeczki. Miejmy jednak nadzieję, że wkrótce zima "odpuści" i bociany będą mogły funkcjonować samodzielnie.

Red.
Red. dodany 3 kwietnia 2013
 
Odsłon: 11285

Czytaj podobne

tagi: bocian, wiosna

Waszym zdaniem (12)

~ michu
  0
Bociany w Holandi to już jajka mają a u nas nic przez te śniegi polecam z googla te kamerki i pozdrawiam.http://www.tierwebcams.de/tiergruppe/1
~ michu
  0
Ja nie mam co dziecio....a wy pomagacie bocianom typowe myślenie kołtuńskie albo jakaś żółć złośliwa w pani siedzi proszę z kimś porozmawiać np.z bliskim lub księdzem,a w polsce tak samo ludziom jak i zwierzętom się pomaga to jest normalne i jest wiele takich ludzi którzy nawołują wręcz do rozsądnego dokarmiania bocianów bo sytuacja jest nietypowa i nikt tego nie robi dla własnego widzi mi się!jak mówi pan Adam Wajrak.
~ Jan
Oceniano 1 raz  +1
Ewelina jak nie masz co dzieciom dać do jedzenia to idź do opieki tam mają takie fundusze na ten cel a bociany powinny w takiej chwili z pomocą ludzka też przetrwać tan trudny okres pozdrawiam
~ EWELINA ENGEL
Oceniano 2 razy  -2
JA NIE MAM CO DZIECIOM DAĆ JEŚĆ A WY BOCIANY MIESEM KARMICIE :( WTSYD I HAŃBA!!!!
~ zenek
Oceniano 1 raz  +1
Bocian to taki typowy Polak,na jesien odleci za granice aby przezyc!!!
~ ob
Oceniano 2 razy  +2
bociany nie tylko w józefowie ja pisalem o sytuacji w biłgoraju na łąkach od końca cegielnianej w kierunku północnowschodnim
~ Wacus
  0
Popieram taką działalność i w ta akcję więcej ludzi wino się zaangażować. Szkoda boćków, tyle kilometrów przyleciały i teraz muszą zginąć. Brawo dla mieszkańców Józefowa spaniali ludzie. A gdzie ci zieloni co tak bronią przyrody i ptaków za pieniędzy co nie dali zbudować obwodnicy.
~ ob
  0
drobiowa wątróbka ok ale dobrze sprawdza się mielone mięso z indyka kupione w biedronce trzy opakowania i cztery boćki nabrały wigoru i tak co drugi dzień
~ lijon
Oceniano 1 raz  +1
Już 2 tygodnie temu ok 10 sztuk bocianów krążyło nad Biłgorajem .
~ bilgorajanka
Oceniano 3 razy  +3
i bocian i śnieg - jakoś mi to nie pasuje! Piękne ptaki kojarzą mi się z zielona trawa i żabami ... oby nie pomarzły
~ PAŁŁAL
Oceniano 1 raz  -1
pierwszy bocian niestety "pał" z osłabienia i wycieńczenia.
PAŁ ŁAŁ INDIAŃSKI SMYK UUUUUUUU JEEEEEE TARAMTAMTAM :)
~ deck
Oceniano 1 raz  +1
pierwszego zauważyła pani Agnieszka K. Prosimy o nagrodę dla bacznego obserwatora.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w niedzielę, godzina 19:15 Wola Obszańska
Zabawa na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
w niedzielę, godzina 18:31 Biłgoraj
Piknik parafialny w Biłgoraju
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w niedzielę, godzina 09:12 Biłgoraj
Miejska ciepłownia wkracza w przyszłość
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
14 lipca 2024 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika