REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.03.10 08:16 | aktualizacja: 2015.03.09 11:16

Ślub poza urzędem, zagraniczne imię dla dziecka i nowe dowody

To zmiany, które obowiązują od 1 marca 2015 roku: Ślub cywilny można wziąć w plenerze, niezależnie od meldunku dziecku będzie można nadać zagraniczne imię, w obiegu znajdą się także nowe dowody: bez adresu, koloru oczu i wzrostu.
Ślub poza urzędem, zagraniczne imię dla dziecka i nowe dowody

Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawodawca rozszerzył możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotyczyć to będzie nie tylko osób w stanie zagrożenia życia, zdrowia lub pozbawionych wolności, ale także narzeczonych, którzy wskażą miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości. Za taki ślub zapłacimy jednak ekstra
1 tys.zł. Czy jest zainteresowanie takimi ślubami w Biłgoraju? - Do tej pory nie ma wielkiego zainteresowania, tzn. młodzi ludzie pytają czy mogą wziąć ślub np. w balonie, ale tylko w żartach. Faktycznie jednak jeszcze żadnego ślubu poza Urzędem nie udzielaliśmy - mówi Mariola Kupryjaniuk, kierownik USC Biłgoraj.

Nowy wzór dowodów miał obowiązywać od 1 stycznia br., ostatecznie termin przesunięto na marzec. Nowy dowód wyrobimy w najbliższym urzędzie gminy, a nie tylko tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Ustawa przewiduje możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. Wszystkie to rozwiązania mają ułatwić życie petentom. O nowych dowodach szczegółowo pisaliśmy tutaj: Nowe dowody: bez adresu, koloru oczu i wzrostu. Przypomnijmy: dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

Ponadto od 1 marca można nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. To spore ułatwienie dla rodzin, w których jedno z rodziców nie jest Polakiem. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także przybywający do Polski imigranci, uzyskujących obywatelstwo polskie. Rodzice przy wyborze imienia dla dziecka muszą oczywiście pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Inne zmiany które wprowadza nowe prawo mają także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Od 1 marca 2015 r. wszystkie Urzedy Stanu Cywilnego muszą prowadzić elektroniczną rejestrację aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC w kraju, a przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.

Red.
Red. dodany 10 marca 2015
 
Odsłon: 4519

Wideo

Czytaj podobne

tagi: wesele, usc

Waszym zdaniem (4)

~ OLa
Oceniano 4 razy  -2
Nikt nie wypiera się Polskości bo za to gineli nasi dziadkowei!!! Tylko jak młodzi ludzie mają żyć w kraju bez perspektyw gdzie liczą sie tylko ,,znajomości" i tylko za pieniądze można coś załatwić!!!!
~ ANTY
Oceniano 7 razy  -1
Tak tak coraz bardziej niszczyć Polskość i tradycje ! Ludzie co z wami ? Pranie mózgu ciągle w tym TV ! Żyć TUTAJ na swoim to jest zdolność a nie uciekac gdzie lepiej jak sępy !!!
~ Jan
Oceniano 4 razy  0
Było zdobywać wykształcenie, umiejętności a nie od podstawówki opitalasz się w szkole, idziesz na studia z ***** a potem płacz że nie ma pracy.
~ UK OK bo mam socjal 620 funtów na dziecko
Oceniano 14 razy  +4
Ślub w Anglii Imię Cezary Partnerka Monika Syn John Pochodzimy z Turobina Ja Ona Przemyśl i mamy rodzinę w Biłgoraju. Wolimy zarabiać kasę za granicą i szcześliwie żyć niż w tej bezsensownej Polsce: http://www.bogaty-typy.pl
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
5 maja 2024 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
dzisiaj, 08:52 Powiat
Niebezpieczna pogoda w powiecie
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
dzisiaj, 08:27 Karate
Karatecy na podium
5 maja 2024 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w sobotę, godzina 11:25 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu biłgorajskiego poszkodowana w wypadku karetki
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
w sobotę, godzina 18:57 Biłgoraj
Biłgorajska odsłona Nocy Muzeów
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
w czwartek, godzina 11:15 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja otrzymuje najniższą emeryturę w kraju
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w piątek, godzina 09:35 Majdan Stary
Pożar stolarni. 38 strażaków w akcji
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
w środę, godzina 08:01 Rogale
Aneta przegrała walkę z chorobą
we wtorek, godzina 16:50 Korczów-Majdan Nowy
Dwie kolizje w ciągu kilkudziesięciu minut
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika