REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.03.10 08:16 | aktualizacja: 2015.03.09 11:16

Ślub poza urzędem, zagraniczne imię dla dziecka i nowe dowody

To zmiany, które obowiązują od 1 marca 2015 roku: Ślub cywilny można wziąć w plenerze, niezależnie od meldunku dziecku będzie można nadać zagraniczne imię, w obiegu znajdą się także nowe dowody: bez adresu, koloru oczu i wzrostu.
Ślub poza urzędem, zagraniczne imię dla dziecka i nowe dowody

Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawodawca rozszerzył możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotyczyć to będzie nie tylko osób w stanie zagrożenia życia, zdrowia lub pozbawionych wolności, ale także narzeczonych, którzy wskażą miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości. Za taki ślub zapłacimy jednak ekstra
1 tys.zł. Czy jest zainteresowanie takimi ślubami w Biłgoraju? - Do tej pory nie ma wielkiego zainteresowania, tzn. młodzi ludzie pytają czy mogą wziąć ślub np. w balonie, ale tylko w żartach. Faktycznie jednak jeszcze żadnego ślubu poza Urzędem nie udzielaliśmy - mówi Mariola Kupryjaniuk, kierownik USC Biłgoraj.

Nowy wzór dowodów miał obowiązywać od 1 stycznia br., ostatecznie termin przesunięto na marzec. Nowy dowód wyrobimy w najbliższym urzędzie gminy, a nie tylko tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Ustawa przewiduje możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. Wszystkie to rozwiązania mają ułatwić życie petentom. O nowych dowodach szczegółowo pisaliśmy tutaj: Nowe dowody: bez adresu, koloru oczu i wzrostu. Przypomnijmy: dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

Ponadto od 1 marca można nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. To spore ułatwienie dla rodzin, w których jedno z rodziców nie jest Polakiem. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także przybywający do Polski imigranci, uzyskujących obywatelstwo polskie. Rodzice przy wyborze imienia dla dziecka muszą oczywiście pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Inne zmiany które wprowadza nowe prawo mają także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Od 1 marca 2015 r. wszystkie Urzedy Stanu Cywilnego muszą prowadzić elektroniczną rejestrację aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC w kraju, a przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.

Red.
Red. dodany 10 marca 2015
 
Odsłon: 4353

Wideo

Czytaj podobne

tagi: wesele, usc

Waszym zdaniem (4)

~ OLa
Oceniano 4 razy  -2
Nikt nie wypiera się Polskości bo za to gineli nasi dziadkowei!!! Tylko jak młodzi ludzie mają żyć w kraju bez perspektyw gdzie liczą sie tylko ,,znajomości" i tylko za pieniądze można coś załatwić!!!!
~ ANTY
Oceniano 7 razy  -1
Tak tak coraz bardziej niszczyć Polskość i tradycje ! Ludzie co z wami ? Pranie mózgu ciągle w tym TV ! Żyć TUTAJ na swoim to jest zdolność a nie uciekac gdzie lepiej jak sępy !!!
~ Jan
Oceniano 4 razy  0
Było zdobywać wykształcenie, umiejętności a nie od podstawówki opitalasz się w szkole, idziesz na studia z ***** a potem płacz że nie ma pracy.
~ UK OK bo mam socjal 620 funtów na dziecko
Oceniano 14 razy  +4
Ślub w Anglii Imię Cezary Partnerka Monika Syn John Pochodzimy z Turobina Ja Ona Przemyśl i mamy rodzinę w Biłgoraju. Wolimy zarabiać kasę za granicą i szcześliwie żyć niż w tej bezsensownej Polsce: http://www.bogaty-typy.pl
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
dzisiaj, 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
dzisiaj, 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
dzisiaj, 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w piątek, godzina 09:48 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
dzisiaj, 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
w piątek, godzina 20:22 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika