REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Porada eksperta
2015.05.27 14:42 | aktualizacja: 2015.05.27 14:41

Jak się zmienia polska wieś

Polska wieś w ciągu zaledwie kilku lat zmieniła się nie do poznania. Jeszcze przed kilkoma laty w mediach pełno było doniesień o upadających wsiach w regionach, w których głównym pracodawcą był miejscowy PGR. Źle się działo także w rolnictwie indywidualnym. I choć to rolnicy byli jedną z grup sprzeciwiających się przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dziś chętnie modernizują swoje gospodarstwa za pieniądze unijne.
Jak się zmienia polska wieś

Ten kto pojedzie na wieś, może przeżyć ogromne zaskoczenie. Dzisiejsze gospodarstwa w niczym nie przypominają zaniedbanych, niewielkich obejść z kilkoma samotnie biegającymi kurkami między zdezelowanym Ursusem, a sypiącą się oborą. Teraz są to najczęściej duże, nowocześnie zarządzane gospodarstwa, a sami rolnicy mają bardzo często wyższe wykształcenie i doskonale wiedzą, jak napisać wniosek o unijną dotację. Widać to przede wszystkim po nowoczesnych budynkach, na wielu bardzo nowoczesnych oborach lub chlewniach widnieją tablice unijne, które jasno wskazują skąd otrzymano wsparcie finansowe. Zmienił się także profil współczesnego gospodarstwa rolnego, zrezygnowano z produkcji wszystkiego i po trochę, a postawiono na wyspecjalizowaną produkcję lub uprawę.

Kto dziś utrzymuje się z rolnictwa

Co prawda z roku na rok z pracy na roli utrzymuje się coraz mniej osób (dziś to nieco ponad 12 proc. ogółu zatrudnionych w gospodarce), jednak to naturalny trend widoczny we wszystkich rozwiniętych krajach. Powodów takie stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Jednym z głównych jest fakt, że coraz większą rolę w pracy na roli odgrywa mechanizacja. Bardzo nowoczesne maszyny ułatwiają pracę nie tylko podczas prac polowych, ale także w wspomagają obsługę zwierząt. Powodem drugim jest wyspecjalizowanie się produkcji rolnej. Do przeszłości należą już niewielkie, kilkuhektarowe gospodarstwa, które produkują tak naprawdę wszystko (tu hektar żyta, tam trochę ziemniaków dla kilku świnek), a tak naprawdę nie zarabiają na niczym. Teraz rolnicy skupiają się albo na uprawie roślin albo hodowli zwierząt. Współczesne gospodarstwo ma co najmniej 10 hektarów i nastawione jest na konkretną produkcję.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej ratunkiem dla polskiej wsi

W rozwoju i zmianie produkcji pomogły przede wszystkim środki unijne. Zmodernizowane są nie tylko obory i chlewnie, które są często nowocześniejsze niż w starych krajach unijnych, ale także cały park maszynowy - ciągniki, kombajny, podajniki pasz, taśmociągi w oborach. Rolnicy dostrzegli szansę i chętnie z niej korzystają. Większość pieniędzy nie przejada, a inwestuje w gospodarstwa. Chętnie biorą udział w szkoleniach, czytają fachową literaturę. Jak bardzo są chłonni wiedzy widać choćby po rozwoju pism branżowych oraz specjalistycznych portalach internetowych. Zmienia się także struktura demograficzna mieszkańców wsi. Kobiety decydują się na dzieci w coraz późniejszym wieku i rodzą ich coraz mniej, upodabniając się pod tym względem do koleżanek z miast.

Red.
Red. dodany 27 maja 2015
 
Odsłon: 8662

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

~ bar93xxx
Oceniano 2 razy  +2
sranie w banie pojedźcie sobie na Brodziaki czy Edwardów jeśli chodzi o drogi to wyglądają tam jak po bombardowaniu szczególnie na Edwardowie ponizej wszelkiej krytyki tam to jest jak w latach 80 tych.podroz w czasie. a jak ktos gdzies na wsi ma ladniejsza obore czy nowy ciagnik to na kredyt na lata
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
w czwartek, godzina 14:01 Potok Górny
Gmina zwróci nadwyżkę za montaż fotowoltaiki
dzisiaj, 09:20 Sokołówka
Prawie pół miliona zł strat po pożarze garażu z samochodami
w niedzielę, godzina 22:12 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
dzisiaj, 12:03 Biłgoraj
Pożegnanie klas maturalnych i wręczenie stypendiów w RCEZ [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
dzisiaj, 08:08 Księżpol
4 konkursy na dyrektorskie stanowiska
w niedzielę, godzina 23:11 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
w czwartek, godzina 18:33 Dąbrowica
Samochód wypadł z drogi. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
17 kwietnia 2024 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
w niedzielę, godzina 22:14 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
w środę, godzina 17:20 Biłgoraj
Pożegnanie burmistrza i radnych [NOWE ZDJĘCIA]
w czwartek, godzina 13:15 Biłgoraj
Jest data otwarcia basenu. Ogłoszono przetarg na przebudowę starej części obiektu
w niedzielę, godzina 23:21 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
19 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
w czwartek, godzina 23:00 Gmina Biłgoraj
Pożegnanie radnych gminnych
w środę, godzina 10:53 Region
33-latek z powiatu podejrzany o wykorzystanie nastolatki trafił do aresztu
w niedzielę, godzina 22:26 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
w czwartek, godzina 15:58 Biłgoraj
"Z wartościami do ludzi"
w niedzielę, godzina 14:15 Biłgoraj
Frekwencja w drugiej turze wyborów [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika