Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w niedzielne południe, 27 września, od złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem znajdującym się na cmentarzu wojennym w Sigle. Następnie odbyła się część artystyczna. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie przygotowała montaż słowno - muzyczny, w którym przedstawiony został rys historyczny.
Uczniowie przypomnieli, że II wojna światowa rozpoczęła się wraz z początkiem września 1939r. Ciężkie wojenne doświadczenia nie ominęły powiatu biłgorajskiego. Jeszcze w pierwszej połowie miesiąca walka toczyła się w okolicach Józefowa. 17 września pod Aleksandrowem walki toczył 16 Pułk Piechoty.
- Krwawe starcia z Niemcami toczyły się m.in. w Posośninie, Osuchach, Pisklakach, Szostakach oraz wschodniej części Aleksandrowa. Kolejne walki w rejonie Sigły miały miejsce w dniach 24-26 września, kiedy to pododdziały frontu północnego starły się z 8 niemiecką dywizją pancerną. Polegli w obu bitwach żołnierzy spoczywają na tutejszym cmentarzu - opowiadali uczniowie, dodając: - Zastosowany przez Niemców terror i odpowiedzialność zbiorowa zebrała na tych terenach ogromne żniwo. Najtragiczniejszymi okazały się ostatnie dwa lata okupacji, a w szczególności 1943 rok, kiedy Niemcy dokonali wysiedlenia niemalże całej ludności Aleksandrowa. Te tragiczne doświadczenia zostały na długie lata w pamięci mieszkańców.
Podczas tej części uroczystości zaprezentował się także Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy", dla gości zagrała również Gminna Orkiestra Dęta.
Wszystkich uczestników witał wójt gminy Aleksandrów Józef Biały. Mówił, że pomimo, iż świadków tych tragicznych wydarzeń jest coraz mniej, pamięć o bitwie i bohaterskiej postawie mieszkańców gminy nigdy nie zginie. - Dowodzi tego chociażby ta prezentacja przygotowana przez młodzież szkolną. Pamięć przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, ku przestrodze. Musimy pamiętać, by nie powtórzyć błędów w przyszłości - mówił wójt, zaznaczając, że obecna sytuacja polityczna, wydaje się prowadzić do kolejnych poważnych konfliktów.
- Ważne jest, by umieć rozwiązać wszystkie nieporozumienia w sposób pokojowy - dodał wójt.
Niedzielne uroczystości zakończyła msza św., sprawowana w intencji poległych w walkach pod Aleksandrowem, jak również pokoju na świecie.
Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej koło gminne w Aleksandrowie, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie oraz Urząd Gminy Aleksandrów.
~ x | Oceniano 3 razy -3
Zeby wszyscy tak dbali o symbole jak Biały .tylko ty pisowcu nic o tym nie wiesz
|
~ j23 | Oceniano 3 razy +1
To nie w stylu ,,tego wójta,, dbać o symbole narodowe.O
|
~ realny | Oceniano 3 razy +1
Orzełki tych żołnierzy którzy tam walczyli w 39 miały koronę a ten na pomniku gdzieś ją zgubił, po tylu latach pasowało by ją dorobić
|