REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2014.09.12 08:03 | aktualizacja: 2014.09.11 15:46

25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego

Zaraz po jego powołaniu rząd Mazowieckiego popiera aż 82 proc. Polaków, zaledwie 2 proc. jest niezadowolonych. Nowy premier musi przejść od walki o wolność do wzięcia odpowiedzialności za kraj
25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego

Jest koniec lat 80. Polska przypomina państwo w rozkładzie - z galopującą inflacją i strajkami. Komunistyczna władza sobie nie radzi, a opozycja antykomunistyczna jest rozbita po stanie wojennym. Na Wschodzie istnieje ogromny Związek Radziecki, na Zachodzie - NRD.

Władze RPL uznają, że jedynym wyjściem z chaosu będzie podzielenie się odpowiedzialnością za rządzenie krajem z opozycją. Od września 1988 r. odbywają się rozmowy w Magdalence, a od lutego do kwietnia 1989 r. rozmowy Okrągłego Stołu. Zostaje ustalony kontrakt, na mocy którego 4 czerwca Polacy zagłosują w częściowo wolnych wyborach do Sejmu (65 proc. ław poselskich z góry przypadnie obozowi władzy) i w pełni wolnych do Senatu.

Wynik wyborów czerwcowych okazuje się druzgocący dla władz - na tyle, że wielu działaczy "Solidarności" zastanawia się, czy komuniści go zaakceptują, czy nie poślą ich znowu do więzień.

Prezydentem zostaje dotychczasowy przewodniczący Rady Państwa gen. Wojciech Jaruzelski, a pierwszą próbę powołania rządu podejmuje gen. Czesław Kiszczak, szef MSW. Wobec jego porażki powstaje pomysł koalicji "Solidarności" z partiami, które dotąd były satelitami PZPR. Dopiero taka większość 24 sierpnia powołuje na premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Głównymi zadaniami solidarnościowego szefa rządu ma być zastopowanie hiperinflacji, restrukturyzacja gospodarki, wprowadzenie mechanizmów rynkowych i prywatyzacji.

- Myśmy wiedzieli, że jest źle, że każdego dnia wzrasta inflacja. Staliśmy przed pytaniem: łatać czy radykalnie zmieniać. Już 24 sierpnia zapowiedziałem, że nie będziemy szukać trzeciej drogi, ale wprowadzimy w Polsce gospodarkę rynkową - mówi Mazowiecki Ewie Milewicz w wywiadzie z okazji dziesięciolecia jego rządu. Przyznaje: - Ciężkim wewnętrznym przeżyciem były słowa moich kolegów, że zakłady pracy muszą padać. Miałem gęsią skórkę, jak myślałem o niepokojach społecznych.

12 września Mazowiecki przedstawia w Sejmie skład pierwszego niekomunistycznego rządu. Nikt nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo historia przyspiesza. Nawet demokratyczny Zachód zdaje się wierzyć w stabilność sytuacji w Polsce i tzw. bloku wschodnim - z ZSRR i Układem Warszawskim. Nadal istnieje dwubiegunowy świat według porządku ustalonego w Jałcie. W Polsce stacjonują radzieckie wojska, a funkcja Mazowieckiego nazywa się "Prezes Rady Ministrów PRL".

W jego rządzie miejsce znajdują przedstawiciele wszystkich opcji, także PZPR. - Trzeba pamiętać, w jakim momencie Polska zaczynała wychodzenie z komunizmu. Sama. Można to było robić albo w porozumieniu z drugą stroną, albo narazić ten proces na niepowodzenie - tłumaczy po latach premier.

Gdy marszałek Sejmu Mikołaj Kozakiewicz odczytuje listę wybranych ministrów, loża prasowa ocenia, że najmocniejsze oklaski dostają: Izabela Cywińska i Jacek Kuroń - donosi "Gazeta Wyborcza", która jest wtedy organem prasowym "Solidarności". Cywińska wzięła Ministerstwo Kultury, Kuroń - Pracy. Czterech wicepremierów to: Leszek Balcerowicz minister finansów ("Solidarność"), Czesław Janicki, minister rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa (ZSL), Jan Janowski, minister - kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (SD) oraz Czesław Kiszczak, minister spraw wewnętrznych (PZPR).

We wrześniu 1989 r. poparcie dla rządu Mazowieckiego wynosi 82 proc. Niezadowolonych z niego jest zaledwie 2 proc. Polaków.

Red.
Red. dodany 12 września 2014
 
Odsłon: 3495

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (15)

Najwyżej oceniane komentarze
~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014
Oceniano 23 razy  +17
Sondaż uliczny z dnia: 11.09.2014 Ul Kościuszki Cegielniana Dąbrowskiego w Biłgoraju
Gdyby wybory na Burmistrza Biłgoraja odbyły się już dziś:
- Piotr Szeliga poparcie 31 % ankietowanych
- Janusz Rosłanpoparcie 26 % ankietowanych
- Jacek Piskorski poparcie 5 % ankietowanych
- Stanisław Schodziński poparcie 4 % ankietowanych
- Mirosław Lipiński poparcie 3 % ankietowanych
- Andrzej Łęcki poparcie 3 % ankietowanych
11 % respondentów nie zdecydowało na kogo zagłosuje
17 % respondentów nie idzie na wybor
Wszystkie komentarze
~ cdn.
Oceniano 2 razy  +2
To, że ktoś nie jest demokratą, nie oznacza, że jest zwolennikiem rządów totalitarnych. Demokracja w polskim wydaniu to patologia. Polską rządzą struktury biurokratyczno - partyjne a przeciętny obywatel nie ma żadnego wpływu na realia w kraju. Przykład? Większość demokratyczna Polaków jest za karą śmierci, rządzący mają to gdzieś. Każdy obywatelski projekt rozwiązań legislacyjnych jest przez demokratyczny Sejm odrzucany. Oni wiedzą lepiej. Jesteśmy potrzebni tylko do głosowania. Jeśli komuś odpowiada taka "demokracja" - proszę bardzo. Ogłupianie ludzi ma długą tradycję... .
~ jnlnsd
Oceniano 2 razy  -2
Wszystkie systemy totalitarne to syf. To, że ktoś nie jest nacjonalistą nie znaczy że jest komunistą (a to próbujecie wmówić ludziom). Na szczęście macie za mało oleju w głowach żeby coś zdziałać poza burdami na stadionach!
~ cdn.
Oceniano 6 razy  +2
Nacjonalizm to zło, komunizm to samo dobro, europejskość to samo dobro. Musiałeś nieźle skorzystać na takiej "wzorowej transformacji ustrojowej" bo piszesz takie bzdury. JKM ma rację, większość to głupole a demokracja to rządy motłochu.
I coś ekstra dla autora:
Próżnoś repliki się spodziewał,
Nie dam ci prztyczka ani klapsa
Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"-
Bo to mezalians byłby dla psa"
~ ko
Oceniano 4 razy  0
Widziałem u Dorosza przedstawiciela narodu Kuronia ,zaszczany i pijany a media świętego z niego robią oto wzór do naśladowania, albo Geremek który mówił w tv Australijskiej że Polacy to woły robocze dla Żydów
~ Nacjonalizm to zło
Oceniano 6 razy  -2
Wiadomo, gdyby wybuchła wojna domowa i zginęło ze 100.000 ludzi wtedy Korwin by się ucieszył. Ludzie nie znacie historii a przede wszystkim jej ducha. Transformacja ustrojowa w Polsce to wzór do naśladowania dla całego świata. Popatrzcie co się działo i nadal dzieje w krajach w których dochodzi do zmiany ustroju!
Swoją drogą popatrz na swoich rodziców czym się zajmowali za komuny, no chyba że uprawiali pole i nie polityka się nimi nie interesowała :)
~ fvtfyt
Oceniano 3 razy  -1
Zbudowali przyszłość dla młodych , szorowanie kibli u esesmanów i zmienianie im pampersow , a tacy jak Schodzinski to ordery wycieczki na koszt podatnika itd, precz z wami bo sumienia ani serca nie macie ,może staruchy wyjadą na budowy na wyspy albo tyrać u Chmiela
Drakkar
Oceniano 2 razy  0
~ cdn.
Oceniano 8 razy  +4
Okrągły Stół to Targowica XX wieku. Komuniści dogadali się ze swoim Tajnymi Współpracownikami (TW), przedstawiciele opozycji zostali "ograni" przez Kiszczaka jak dzieci. Należy przypomnieć najważniejsze ustalenia, te oficjalne i te tajne:
- bezkarność komunistycznych zbrodniarzy spod znaku SB i LWP,
- nieujawnianie teczek TW,
- dopuszczenie komunistów w grabieniu majątku narodowego /tzw. prywatyzacja/,
- cześciowo wolne wyboru, /co to znaczy? wybory są wolne albo nie/,
- komunistyczny prezydent, "opozycyjny" premier, najlepiej jakiś piredoła.
Porządek Kiszczaka obowiązuje do dziś, a wszelkie próby jego obalenia spotykają się z ostrą reakcją władzy, np. nocne obalenie rzadu Olszewskiego.
Drakkar
  0
~ khgc
Oceniano 7 razy  +7
Błogosławiony czas dla farbowanych lisów , taki Białoń szef SB w Biłgoraju za komuny walczył z prywaciarzami bo wtedy wszystko miało być państwowe , gdy komuna upadla pierwszy otworzył sklep indyjski, albo płyta złodziej za komuny wyśpiewywał piosenki sowieckie biegał ze szturmówkami na 1 maja a po upadku komuny on od razu prześladowany akowiec ,oto przykłady dla naszej młodzieży , mają wzory do naśladowania
~ vngf
Oceniano 4 razy  +4
Gdzie 21 postulatów solidarności?Gdzie milion od Bolka?Gdzie wolne soboty?Od 15 lat w fabrykach nie ma żadnych podwyżek , z ludzi zrobili niewolników . a dzisiejsi binesmeni to zwykli wyzyskiwacze a w sądach dalej komuchy siedzą i kto nie ma szmalu ten śmieć ,na pewno szary niewolnik nie cieszy się z tego co komuchy z solidaruchami zrobili
~ laki lucek
  0
jak to ktoś dobrze powiedział państwowe czyli niczyje
a państwowe to moje, twoje, wspólne dobro
przykład Biłgoraj
firmy budowlane teraz a za komuny
bpb nie opłaciło się
za komuny na budowę pracownicy jeździli rowerami i teraz też jeżdżą
~ laki lucek
Oceniano 7 razy  -5
sondaż przeprowadz na osiedlu Lipińskiego lub Łęckiego to inaczej dół pewnie by wyglądał
~ stal
Oceniano 6 razy  +2
Czy głównym celem tego rządu była niepisana umowa z komunistami o zagarnięciu majątku państwowego, uwałaszczanie się na nim, spółeczki, mahlojeczki etc.? Takie nowe rozdanie. A gołodupiecki naród walczył o przeżycie lub uczył się kombinować w nowym świecie.
~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014
Oceniano 23 razy  +17
Sondaż uliczny z dnia: 11.09.2014 Ul Kościuszki Cegielniana Dąbrowskiego w Biłgoraju
Gdyby wybory na Burmistrza Biłgoraja odbyły się już dziś:
- Piotr Szeliga poparcie 31 % ankietowanych
- Janusz Rosłanpoparcie 26 % ankietowanych
- Jacek Piskorski poparcie 5 % ankietowanych
- Stanisław Schodziński poparcie 4 % ankietowanych
- Mirosław Lipiński poparcie 3 % ankietowanych
- Andrzej Łęcki poparcie 3 % ankietowanych
11 % respondentów nie zdecydowało na kogo zagłosuje
17 % respondentów nie idzie na wybor
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
w środę, godzina 17:57 Biłgoraj
Radni się podzielili
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
we wtorek, godzina 09:19 Powiat
Biłgoraj i okolice bez prądu
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
we wtorek, godzina 07:52 Biłgoraj
Z Biłgoraja do Hiszpanii
w niedzielę, godzina 21:05 Biłgoraj
Pikieta w Biłgoraju
16 maja 2024 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
w poniedziałek, godzina 12:36 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie wioska indiańska
w niedzielę, godzina 10:02 Tarnogród
2 stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
w środę, godzina 08:30 Powiat
Ostrzeżenie 2. stopnia dla powiatu
w środę, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Ponad 3 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika