REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2016.03.18 10:38

Co się dzieje w szpitalu?

Podczas marcowych obrad Rady Powiatu radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności spółki Arion Szpitale, dzierżawcy biłgorajskiego szpitala. - Co drugi mieszkaniec powiatu w 2015 roku korzystał z usług naszego szpitala - mówił dyrektor placówki, Zbigniew Kowal. Pytania o funkcjonowanie szpitala mieli opozycyjni radni.
Co się dzieje w szpitalu?

- Sytuacja szpitala biłgorajskiego nie odbiega specjalnie od sytuacji każdego innego szpitala powiatowego o podstawowych profilach. Jesteśmy wręcz bogatsi o niektóre profile jak oddział rehabilitacji, pulmonologi, chorób zakaźnych, czy kardiologii - takie oddziały w niewielu szpitalach powiatowych funkcjonują.Przez wszystkie placówki Arion ZOZ Biłgoraj przewinęło się ponad 53 tysiące pacjentów, co oznacza, że w obliczu liczby mieszkańcy powiatu znaczy ze co drugi mieszkaniec był pacjentem Arion ZOZ. W tym okresie zanotowaliśmy 21 skarg, zarówno dotyczących obsługi, jakości świadczeń czy braku możliwości dostania się do lekarza w wymaganym terminie - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Zbigniew Kowal.

W 2015 roku liczba hospitalizacji wyniosła 12 tysięcy 614. Najwięcej pacjentów leczyło się w Oddziale Chorób Wewnętrznych, Oddziale Chirurgicznym z Pododdziałem Urazowo-Ortopedycznym oraz w Oddziale Neurologicznym.
W ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej udzielono 13 578 porad, z czego w tarnogrodzkim ambulatorium 534 porady.
W 2015 roku wykonano ogółem 2458 zabiegów operacyjnych. W tym czasie w szpitalu leczono 11 915 chorych dorosłych i 699 dzieci. Urodziło się 619 noworodków. Średni okres pobytu chorego w placówce oscyluje w granicach średniego czasu hospitalizacji w Polsce i wynosił 7,9 dnia.
W ciągu ubiegłego roku w szpitalu zmarło 488 osób, co daje wskaźnik śmiertelności na poziomie 3,9 %. Najwięcej zgonów odnotowano w Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Oddziale Chirurgicznym z Pododdziałem Urazowo-Ortopedycznym.

Pytania do dyrektora, dotyczace funkcjonowania placówki, mieli opozycyjni radni. Radny Leszek Przytuła pytał, czy wznowił już funkcjonowanie oddział kardiologiczny. - Oddział został zamknięty z powodu czasowego niespełniania warunków wymaganych przez Narodowy Fundusz Zdrowia do realizacji świadczeń zdrowotnych w zakresie kardiologii. Było to spowodowane niespodziewaną czasową absencja jednego z lekarzy. Obecnie świadczenia zdrowotne w zakresie oddziału kardiologicznego są realizowane. Zabezpieczenie w personel lekarski jest odpowiednie i nie przewiduje zawieszenia tego oddziału z powodu absencji któregoś z lekarzy - komentował dyrektor Kowal. Beata Strzałka dopytywała, czy czasowe wstrzymanie funkcjonowania oddziału nie wynikało z nadwykonań na tym oddziale.Jak zapewniał dyrektor Kowal ograniczenia przyjęć nie wynikały z przekroczenia limitu, gdyż za takie w zakresie oddziału. Radna Strzałka, zwróciła także uwagę na warunki panujące na oddziałach, szczególnie neurologicznym - Należałoby tam zajrzeć do łazienek. Kiedy ja miałam okazje być na oddziale kabiny prysznicowe leciały na pacjentów - mówił radna Strzałka.
- Rzeczywiście łazienki, nie tylko oddziału kardiologicznego wymagają ciągłych napraw i remontów. Staramy się w miarę możliwości je robić. Nie chcemy wprowadzać prac remontowych, które będą wprowadzały ograniczenia w dostępności. Stale to monitorujemy i poprawiamy infrastrukturę - przekonywał dyrektor Zbigniew Kowal.

Red.
Red. dodany 18 marca 2016
 
Odsłon: 7923

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (8)

Najwyżej oceniane komentarze
~ Odwiedzający
Oceniano 15 razy  +13
Jakie piękne szpitale Arion buduje w naszym pięknym kraju;)) I to praktycznie w każdym mieście Wojewódzkim, a skąd na to pieniądze? Pieniądze pochodzą z garbów pielęgniarek i biednych pacjentów! Neurologia faktycznie jak ktoś to wcześniej zauważył to jest ewenement w tym szpitalu, brak ilościowo odpowiedniej obsady pielęgniarskiej, dziewczyny robią co mogą i na ile im starcza sił w tym młynie, jakaś oddziałowa (dla mnie z poprzedniej epoki) biega i sieje zamęt zamiast zabrać się do roboty, no chyba że stanowisko i wykształcenie nie pozwala jej na dotknięcie się do pacjenta! I to się dzieje w szpitalu;)
Wszystkie komentarze
~ icman
Oceniano 4 razy  +4
tragedia - za dużo papierów, za dużo biurokracji, za mało kontaktu z pacjentem, za mało personelu, za dużo oszczędności
~ Odwiedzający
Oceniano 15 razy  +13
Jakie piękne szpitale Arion buduje w naszym pięknym kraju;)) I to praktycznie w każdym mieście Wojewódzkim, a skąd na to pieniądze? Pieniądze pochodzą z garbów pielęgniarek i biednych pacjentów! Neurologia faktycznie jak ktoś to wcześniej zauważył to jest ewenement w tym szpitalu, brak ilościowo odpowiedniej obsady pielęgniarskiej, dziewczyny robią co mogą i na ile im starcza sił w tym młynie, jakaś oddziałowa (dla mnie z poprzedniej epoki) biega i sieje zamęt zamiast zabrać się do roboty, no chyba że stanowisko i wykształcenie nie pozwala jej na dotknięcie się do pacjenta! I to się dzieje w szpitalu;)
~ biłgorajski szpital to wyprowadzalnia pieniedzy
Oceniano 3 razy  +3
tak jak BRW najwięcej zarabiają co najmniej umieją. Jakie to piękna dostać w gratisie urządzenia i wystarczy niewyszkolony personel a kasa płynie i płynie dla prezesów
~ s
Oceniano 4 razy  +4
Co się dzieje w szpitalu? Nic się nie dzieje, pieniążki wpadają i tak ma być.
~ tubylec
Oceniano 10 razy  +10
Co tu się zajmować ,,jakimś" szpitalem trzeba się ,,cieszyć" że nie odwołali nam Pana starosty niech nam rządzi jeszcze chociaż dwie kadencje a problem szpitala rozwiąże się sam po prostu zamkną go
Pozdrawiam
~ ZSZOKOWANY
Oceniano 14 razy  +8
A ILU ZMARŁO DZIEŃ LUB DWA PO WYPISIE Z TEGO SZPITALA,STATYSTYKI TEGO NIE OBEJMUJĄ.MIAŁEM OKAZJĘ NA DNIACH BYĆ NA NEUROLOGI TO ISTNY KOSZMAR LUDZIE LEŻĄ NA KORYTARZACH BEZ SZAFEK NA RZECZY OSOBISTE,DUCHOTA I TEN ODÓR JAK BY NIK NIE SPRZĄTAŁ.ZERO KONTAKTU Z LEKARZEM PROWADZĄCYM ALBO JEST NA PRZYCHODNI ALBO GDZIEŚ WYSZEDŁ ALBO NA IZBIE PRZYJĘĆ I TE SIOSTRY JAK BY DO PRACY PRZYCHODZIŁY Z PRZYMUSU MRUKLIWE OPRYSKLIWE A SWOJE OBOWIĄZKI TRAKTUJĄ JAK DOPUST BOŻY.
~ Zak P.
Oceniano 11 razy  -7
Pracuję w ZOZ i zarabiam miesięcznie 1500pln ale dodatkowo zarabiam 1500PLN dziennie na typach sportowych: http://www.typbet.com Sport to wielkie pieniądze
~ bystrzak
Oceniano 9 razy  +7
każdy Kowal wie że żelazo trzeba kuć puki gorące i wciskać kit ile się da !
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
17 listopada 2023 Gmina Biłgoraj
Beata Strzałka pełniącą obowiązki wójta gminy Biłgoraj
Z dniem 17 listopada Prezes Rady Ministrów wyznaczył Beatę Małgorzatę Strzałkę do pełnienia funkcji wójta gminy Biłgoraj do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta
dzisiaj, 07:46 Biłgoraj
Biłgorajskie zapiekanki w Krakowie
we wtorek, godzina 17:14 Wola Duża
Zderzenie pojazdów na DW nr 858 [AKTUALIZACJA]
22 listopada 2023 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 10:21 Powiat
Atak zimy w powiecie. W ciągu doby doszło do 6 kolizji
dzisiaj, 13:52 Biłgoraj
Transformacja energetyczna regionu o krok bliżej
20 listopada 2023 Biłgoraj
Umowa na chodnik i ścieżkę rowerową podpisana... mimo protestów
Umowa na budowę chodnika i ścieżki w ciągu ul. Bagiennej w Biłgoraju została podpisana. Poinformował o tym samorząd powiatu biłgorajskiego. Inwestycja powstanie więc pomimo protestów ze strony części mieszkańców, który walczyli, by chodnik wybudować po drugiej stronie ulicy. Większość jednak popierała wykonanie inwestycji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
dzisiaj, 12:17 Samsonówka
Nie będzie wody
we wtorek, godzina 08:18 Tarnogród
Osobówka w rowie. Kierująca trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:23 Tereszpol
Nie żyje Ala, dziewczynka chora na miopatię
Niestety dziś rano dotarły bardzo smutne informacje. Zmarła Ala Rymarz, mała mieszkanka Tereszpola, która od urodzenia walczyła z ciężką i nieuleczalną chorobą, jaką jest miopatia. O jej odejściu poinformowali rodzice.
we wtorek, godzina 12:10 Sigła
Zderzenie osobówki i ciężarówki
w niedzielę, godzina 10:47 Biłgoraj
Tak wygląda nowy biurowiec Modela
w czwartek, godzina 17:48 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
W czwartek 23 listopada w Józefowie odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem budowy nowej siedziby miejscowego nadleśnictwa.
w poniedziałek, godzina 07:53 Józefów
Ponad 2 mln zł za 2 km chodnika
w poniedziałek, godzina 08:44 Różaniec Pierwszy
22-latka dachowała volkswagenem
16 listopada 2023 Biłgoraj
Wygrana w Lotto w Biłgoraju
We wtorek 14 listopada w Biłgoraju padła wygrana w loterii liczbowej Totalizatora Sportowego. Która kolektura okazała się szczęśliwa?
19 listopada 2023 Biłgoraj
Wakaty w straży
w niedzielę, godzina 08:52 Biłgoraj
31 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców z Biłgoraja i okolic
w sobotę, godzina 11:08 Frampol
Uwaga mieszkańcy gminy Frampol
Na terenie gminy Frampol planowana jest przebudowa sieci wodociągowej. W związku z tym władze gminy zachęcają mieszkańców Teodorówki do udziału w spotkaniu, podczas którego będą omówione najważniejsze kwestie. Na kiedy zaplanowano takie spotkanie?
we wtorek, godzina 13:06 Biłgoraj
Są już pierwsze dary dla podopiecznych ZOL
w czwartek, godzina 08:17 Powiat
9 miejscowości bez prądu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika