Idealny system przenośników rolkowych gwarantuje elastyczność. Elastyczny system umożliwia dostosowanie do wahań popytu, reakcję na zmiany asortymentowe, dostępność ulepszeń i optymalizację kosztową. Dzięki znormalizowanym modułom w różnych rozmiarach i kształtach, można szybko i łatwo zmienić ustawienia linii transportowej.
Specyfika produktu jest najważniejszym aspektem podczas wdrażania zautomatyzowanego rozwiązania magazynowego. Rozróżniamy różne typu przenośników rolkowych, sprawdzające się w diametralnie zróżnicowanych procesach magazynowych. Szczególny wpływ mają:
Wymiary produktu. Należy określić długość, szerokość i wysokość produktu. Definiują one specyfikację przenośnika. Szerokość transportową linii i łóż rolkowych oraz specyfikację szyny prowadzącej.
Waga produktu. Masa produktu determinuje wiele aspektów podczas wyboru przenośnika. Na przykład, w przypadku przenośnika rolkowego waga produktu może wpływać na średnicę rolki i wymagania dotyczące rozstawu rolek. Waga produktu ma również duży wpływ na rodzaj silnika przenośnika. W przypadku bardzo małej wagi niemożliwe może okazać się optymalne wdrożenie przenośnika rolkowego grawitacyjnego.
Rodzaj produktu. Jeśli produkt jest składowany na drewnianej palecie, najlepszym wyborem może okazać się przenośnik rolkowy napędzany. Jeśli jednak paleta jest plastikowa, wówczas lepszym rozwiązaniem może być duży przenośnik łańcuchowy. Jeśli transportowany produkt jest pakowany w worki prawdopodobnie optymalnym rozwiązaniem będzie przenośnik taśmowy.
Dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z dostawcą rozwiązań magazynowych już na etapie wczesnych faz projektowych. Doświadczony projektant dobierze optymalne rozwiązanie dla specyfiki indywidualnego procesu logistycznego. Przykładem takiej firmy jest WDX S.A. Przenośniki rolkowe od dostawcy posiadającego bogate portfolio wdrożeń oraz referencje to niskie ryzyko kosztownych błędów.
Przenośniki rolkowe są przeznaczone do transportu towarów jednostkowych. Pakowanych w pudełka, składowanych na paletach, w skrzyniopaletach - czynnikiem determinującym wyborów jest najczęściej płaska podstawa nośnika. W zależności o procesu mamy do wyboru dwa podstawowe typu rozwiązania. Przenośniki rolkowe grawitacyjny oraz napędzane. Te z kolei mogą się różnić możliwościami przenoszenia obciążeń oraz wysokością transportową. Wysokość transportowa definiuje zastosowanie dodatkowych urządzeń do obsługi procesu.
Możliwość użycia siły grawitacji do przemieszczania produktu - brak zasilania oznacza mniej kosztów i sprzyja ochronie środowiska.
Modułowa budowa pozwala na łatwą modyfikację i rozbudowę.
Szerokie spektrum zastosowań.
Niskie koszty utrzymania oraz łatwość serwisowania.
Dzięki redukcji udziału pracowników zmniejsza się ryzyko wypadków oraz uszkodzenia ładunków.
Zwiększenie wydajności procesów.
Możliwość rozbudowy linii transportowej o urządzenia wspierające proces logistyczny.