Wydawać by się mogło, iż regały magazynowe jak zresztą sama nazwa wskazuje przeznaczone są jedynie jako wyposażenie hal magazynowych w dużych przedsiębiorstwach. W rzeczywistości jednak takie wyposażenie idealnie sprawdzi się zarówno w małej firmie, w której zachodzi potrzeba składowania oferowanego asortymentu jak i w przydomowym warsztacie gdzie często panuje bałagan z powodu porozrzucanych narzędzi. Oczywiście wcześniej trzeba dokładnie zaplanować przestrzeń by nie okazało się że wstawienie szaf i regałów spowoduje jeszcze większą dezorganizację.
Wbrew pozorom wybór odpowiednich regałów czy szaf może być nie lada wyzwaniem, dlatego przed zakupem koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- jaką powierzchnią magazynu się dysponuje
- jakie towary będą składowane na półkach
- w jaki sposób będzie składowany towar oraz przemieszczany
- czy regały będą służyły w magazynie otwartym, czy też niezamkniętym
- czy konieczne są dodatkowe zabezpieczenia regałów
Bardzo ważna jest także kwestia samej wagi składowanego asortymentu. Jeśli na półkach mają spocząć towary ciężkie, należy wybierać wyposażenie które charakteryzuje się dużą nośnością. Błędne jest myślenie, że im większy regał się kupi tym więcej będzie można na nim składować, bo wszystko zależy od tego z jakich surowców została wykonana konstrukcja. W małych magazynach często wystarczające są regały składające się z systemu rurek wydrążonych w środku, które nie są ciężkie, a co za tym idzie, są łatwe w montażu, jak i przemieszczaniu.
W domowych warsztatach, często można spotkać regały wykonane z drewna. Owszem one również okażą się funkcjonalne, jednak nie są bezpieczne pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wyposażenie magazynowe metalowe, jakie w ofercie można znaleźć na http://www.fami.com.pl/katalog/regaly-metalowe/ jest ognioodporne, posiada wymagane atesty oraz spełnia wszystkie normy. Nic więc dziwnego, że drewniane odpowiedniki pomału odchodzą w zapomnienie. Nie sztuką jest kupić regał do warsztatu czy magazynu, jednak tylko jego odpowiednie dobranie sprawi, że będzie funkcjonalny. Przy zakupie sprzedawca powinien udzielić szczegółowych informacji, jaką nośność mają półki oraz cały regał, jak prawidłowo zamontować go, czy wymagane jest, by został przytwierdzony do ściany czy też może być elementem wolno stojącym. Najchętniej wybierane są regały o uniwersalnych wymiarach, gdyż do nich najłatwiej jest dobrać dodatkowe kontenery czy pojemniki ułatwiające magazynowanie drobnych elementów.