Po pierwsze, należy zacząć od skrupulatnej analizy, która wykaże czy w jakiś obszarach działalności naszego przedsiębiorstwa jesteśmy w stanie ograniczyć wydatki przy jednoczesnym zachowaniu lub wzroście efektywności. Jeżeli chodzi o same koszty logistyczne, wyróżniamy trzy kategorie. Pierwszą grupą są koszty zaopatrzenia, które generowane są przez konkretne działy, jak i zamówienia składane u dostawców. Drugim rodzajem są te dotyczące magazynowania. Jeżeli chcemy, aby magazyn działał sprawnie poprzez odpowiednio dopasowane wyposażenie czy sposób obsługi ładunków, musimy je ponieść. Co więcej, możemy uwzględnić tu także wydatki na powierzchnię, jak i błędy popełniane przy magazynowaniu. Trzecią kategorią, są koszty dystrybucji. Mamy nad nimi najmniejsza kontrolę, z uwagi na fakt, że zależą od czynników zewnętrznych. To bardzo ważne, aby dokładnie określić kwoty, które będziemy musieli wydać w celu stworzenia optymalnej przestrzeni magazynowej.
Po dokonaniu analizy wszystkich kosztów oraz obszarów, które może wymagają mniejszych nakładów niż ma to miejsce do tej pory, należy przygotować projekt logistyczny magazynu. Pod uwagę należy wziąć każdy szczegół, który ułatwi zagospodarowanie magazynu. Musimy uwzględnić szereg bardzo ważnych czynników. Jak możemy się domyślać, to etap kiedy należy zdecydować się na rodzaj regałów, które zastosujemy. Jednak to nie wszystko, ponieważ oprócz tego nie możemy zapomnieć o urządzeniach technicznych, pracownikach, który poruszają się po magazynie na co dzień, a także sposobach obiegu informacji. Niezbędna jest więc analiza celów i potrzeb, która zagwarantuje, że przestrzeń będzie dopasowana do specyfiki działalności. Czynnikami koniecznymi do rozważenia są m.in. szacowana ilość i charakterystyka towarów, przewidywana ilość przyjęć i wydań czy zadania wykonywane przez personel.
Stworzenie przestrzeni, która będzie w pełni wspierać procesy zachodzące w firmie, jest niezwykle złożone i skomplikowane. Optymalizacja magazynu z uwzględnieniem wielu czynników jest czasochłonna oraz wymaga od nas zwracania uwagi na najmniejsze szczegóły. Jeśli mamy wśród personelu osoby, które posiadają wykształcenie lub umiejętności w tej dziedzinie, z pewnością poradzimy sobie z wykonaniem całego projektu samodzielnie jako firma. Jednak, zazwyczaj nie mamy do dyspozycji pracowników doświadczonych w tym segmencie. Z uwagi na to, warto zdecydować się na doradztwo logistyczne. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że magazyn będzie dostosowany do naszych potrzeb, a my nie będziemy musieli w przyszłości martwić się o brak efektywności.