REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2020.10.04 22:27 | aktualizacja: 2020.10.04 22:28

Kawa rzemieślnicza - czym jest i co ją wyróżnia?

Sposób i czas palenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak i aromat. Na walory smakowo-zapachowe składa się jednak znacznie więcej czynników. O zupełnie innej jakości mówi się w przypadku zwykłych kaw produkowanych przemysłowo w stosunku do tych rzemieślniczych. Te drugie pochodzą ze ściśle kontrolowanych plantacji, do ich produkcji sięga się po starannie wyselekcjonowane ziarna najwyższej jakości, co oczywiście przekłada się na niemałą cenę. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat kaw rzemieślniczych, które mocno odbiegają pod względem smaku i zapachu od tego, do czego do tej pory przywykliśmy.
Kawa rzemieślnicza - czym jest i co ją wyróżnia?

Czym jest kawa rzemieślnicza?

Wielu z nas nigdy nie miało okazji spróbowania kawy rzemieślniczej ze względu na to, że nie znajdziemy jej w zwykłych sklepach, ale to nie jedyny powód. Trzeba jeszcze liczyć się ze stosunkowo dużym wydatkiem, a mianowicie kwotami zaczynającymi się od stu złotych wzwyż za kilogram ziaren. Ilość tej kawy jest mocno ograniczona, gdyż nie produkuje się jej na masową skalę. Najlepsze, dostaniemy bezpośrenio o palarni kawy.

Palarnia kawy do obróbki stosuje tradycyjne metody, bez jakiejkolwiek chemii. Cały proces wzrostu, uprawy i palenia odbywa się w odpowiednim tempie, nie jest on w żaden sposób sztucznie przyspieszany. Tylko niektóre rejony nadają się do uprawy kawy, która ma uzyskać miano rzemieślniczej. Wymagane są konkretne warunki klimatyczne, z naciskiem na duże nasłonecznienie, wilgotność i optymalną temperaturę. Od tego wszystkiego zależeć będzie proces dojrzewania owoców kawowca. Nawet jakość gleby ma wpływ na końcowy smak i aromat ziaren, liczy się tak naprawdę każdy szczegół. Kakaowiec zaliczany jest do roślin stosunkowo wrażliwych na warunki atmosferyczne, dlatego wszelkie odchylenia od normy mogą sprawić, że surowiec nie przejdzie restrykcyjnej selekcji.

Co ją wyróżnia?

Do produkcji kawy rzemieślniczej sięga się wyłącznie po najwyższej jakości ziarna, muszą być one w pełni dojrzałe i pozbawione defektów. Wystarczy ognisko pleśni, uszkodzenie czy ślady obecności szkodników, aby automatycznie odrzucić surowiec. Nie powinna wobec tego nikogo dziwić wysoka cena tego typu kaw, bo idzie ona w parze z nieprzeciętną jakością. W zależności od tego, w jakich warunkach były uprawiane ziarna, będą one miały konkretny smak i aromat. Kawy rzemieślnicze powstają wyłącznie z ziaren pochodzących ze świeżych zbiorów, które przeszły przez staranną selekcję, następnie zostały poddane wieloetapowej ocenie. Doświadczeni degustatorzy biorą pod uwagę kolor, smak, obecność defektów, posmak, nuty smakowe, kwasowość, słodycz, goryczkę i szereg innych parametrów.

Taka kawa pochodzi z niewielkich plantacji, wobec czego jej ilość jest ograniczona i uzależniona od zbiorów. Jako że nie mamy bezpośredniego wpływu na warunki atmosferyczne, każdego roku ilość dostępnej kawy rzemieślniczej jest różna. Można jednak zawsze liczyć na unikalność, bogactwo smaku i niezwykły aromat, gwarancję świeżego zbioru i wypalenia. Najczęściej kawa rzemieślnicza jest lekko lub średnio palona, co służy zachowaniu jej naturalnego aromatu. Ziarna kawy trafiają do palarni czy hurtowni najczęściej bez jakichkolwiek pośredników, czyli bezpośrednio z plantacji.

Red.
Red. dodany 4 października 2020
 
Odsłon: 2888

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Dnia Strażaka [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
We wtorek 30 maja, w Biłgorajskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były Odznaczenia i życzenia satysfakcji ze służby.
dzisiaj, 10:32 Obsza
Grill z okazji Dnia Dziecka z promilami w tle
dzisiaj, 10:59 Biłgoraj
Piękni i Młodzi oraz Playboys kręcili teledysk na biłgorajskim autodromie
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Plac zabaw w centrum miasta zmieni wygląd
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
39-latek aresztowany za groźby wobec sąsiadów
24 maja 2023 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
dzisiaj, 07:50 Biłgoraj
55 500 zł dla 12 grantobiorców
w czwartek, godzina 08:28 Goraj
Dyrektor powołana na kolejną kadencję
24 maja 2023 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
we wtorek, godzina 09:36 Szyszków
Pijany kierowca forda wjechał w budynek
w czwartek, godzina 07:10 Osuchy
Inwestycja za 13 mln zł ruszyła pełna parą
w niedzielę, godzina 22:04 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
dzisiaj, 07:11 Zamch
Święto szkoły w Zamchu
w czwartek, godzina 15:28 Biłgoraj
Piąty Dzień Dziecka i Rodziny w Wiosce Dziecięcej SOS
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
w czwartek, godzina 08:53 Biłgoraj
Powstał w '82 roku. W sobotę jubileusz 40-lecia istnienia
we wtorek, godzina 10:19 Aleksandrów
Pożar domu w Aleksandrowie
25 maja 2023 Biłgoraj
Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami
W czwartkowe popołudnie 25 maja odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. Bagiennej. Władze miasta mają w planach wykonanie ciągu pieszego i drogi dla rowerzystów. Już na początku rozgorzała prawdziwa awantura.
w środę, godzina 09:56 Józefów
Wybrano wykonawcę przebudowy dróg
w środę, godzina 14:21 Biłgoraj
"Dzielnicowy Roku" po pierwszym etapie
we wtorek, godzina 11:47 Biłgoraj
Międzygminne porozumienie podpisane
Partnerstwo "Gminy Powiatu Biłgorajskiego dla Rozwoju Gospodarczego" to projekt, który ma pomóc w rozwoju gmin. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane podczas spotkania, które odbyło się we wtorkowe przedpołudnie 30 maja, w Urzędzie Miasta w Biłgoraju. Zaprezentowano też projekt Strategii IIT.
w środę, godzina 14:43 Biłgoraj
Prezes KRUS w Biłgoraju
w czwartek, godzina 08:59 Biłgoraj
Ogromny sukces 8-latki
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika