REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2020.10.04 22:27 | aktualizacja: 2020.10.04 22:28

Kawa rzemieślnicza - czym jest i co ją wyróżnia?

Sposób i czas palenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak i aromat. Na walory smakowo-zapachowe składa się jednak znacznie więcej czynników. O zupełnie innej jakości mówi się w przypadku zwykłych kaw produkowanych przemysłowo w stosunku do tych rzemieślniczych. Te drugie pochodzą ze ściśle kontrolowanych plantacji, do ich produkcji sięga się po starannie wyselekcjonowane ziarna najwyższej jakości, co oczywiście przekłada się na niemałą cenę. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat kaw rzemieślniczych, które mocno odbiegają pod względem smaku i zapachu od tego, do czego do tej pory przywykliśmy.
Kawa rzemieślnicza - czym jest i co ją wyróżnia?

Czym jest kawa rzemieślnicza?

Wielu z nas nigdy nie miało okazji spróbowania kawy rzemieślniczej ze względu na to, że nie znajdziemy jej w zwykłych sklepach, ale to nie jedyny powód. Trzeba jeszcze liczyć się ze stosunkowo dużym wydatkiem, a mianowicie kwotami zaczynającymi się od stu złotych wzwyż za kilogram ziaren. Ilość tej kawy jest mocno ograniczona, gdyż nie produkuje się jej na masową skalę. Najlepsze, dostaniemy bezpośrenio o palarni kawy.

Palarnia kawy do obróbki stosuje tradycyjne metody, bez jakiejkolwiek chemii. Cały proces wzrostu, uprawy i palenia odbywa się w odpowiednim tempie, nie jest on w żaden sposób sztucznie przyspieszany. Tylko niektóre rejony nadają się do uprawy kawy, która ma uzyskać miano rzemieślniczej. Wymagane są konkretne warunki klimatyczne, z naciskiem na duże nasłonecznienie, wilgotność i optymalną temperaturę. Od tego wszystkiego zależeć będzie proces dojrzewania owoców kawowca. Nawet jakość gleby ma wpływ na końcowy smak i aromat ziaren, liczy się tak naprawdę każdy szczegół. Kakaowiec zaliczany jest do roślin stosunkowo wrażliwych na warunki atmosferyczne, dlatego wszelkie odchylenia od normy mogą sprawić, że surowiec nie przejdzie restrykcyjnej selekcji.

Co ją wyróżnia?

Do produkcji kawy rzemieślniczej sięga się wyłącznie po najwyższej jakości ziarna, muszą być one w pełni dojrzałe i pozbawione defektów. Wystarczy ognisko pleśni, uszkodzenie czy ślady obecności szkodników, aby automatycznie odrzucić surowiec. Nie powinna wobec tego nikogo dziwić wysoka cena tego typu kaw, bo idzie ona w parze z nieprzeciętną jakością. W zależności od tego, w jakich warunkach były uprawiane ziarna, będą one miały konkretny smak i aromat. Kawy rzemieślnicze powstają wyłącznie z ziaren pochodzących ze świeżych zbiorów, które przeszły przez staranną selekcję, następnie zostały poddane wieloetapowej ocenie. Doświadczeni degustatorzy biorą pod uwagę kolor, smak, obecność defektów, posmak, nuty smakowe, kwasowość, słodycz, goryczkę i szereg innych parametrów.

Taka kawa pochodzi z niewielkich plantacji, wobec czego jej ilość jest ograniczona i uzależniona od zbiorów. Jako że nie mamy bezpośredniego wpływu na warunki atmosferyczne, każdego roku ilość dostępnej kawy rzemieślniczej jest różna. Można jednak zawsze liczyć na unikalność, bogactwo smaku i niezwykły aromat, gwarancję świeżego zbioru i wypalenia. Najczęściej kawa rzemieślnicza jest lekko lub średnio palona, co służy zachowaniu jej naturalnego aromatu. Ziarna kawy trafiają do palarni czy hurtowni najczęściej bez jakichkolwiek pośredników, czyli bezpośrednio z plantacji.

Red.
Red. dodany 4 października 2020
 
Odsłon: 3969

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
dzisiaj, 16:32 Biłgoraj
Miłośnicy klasyków rozpoczynają sezon [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
dzisiaj, 11:22 Tarnogród
Nastolatka z powiatu w Parlamencie Młodych
w niedzielę, godzina 13:45 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 08:07 Biłgoraj
Zgłoszenie o pożarze kościoła i szpitala
w piątek, godzina 11:59 Biłgoraj
Decydujemy o przyszłości miasta. Spotkania z kandydatami na burmistrza
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Starosta wyróżniony medalem 550-lecia Województwa Lubelskiego
1 kwietnia 2024 Region
Plac budowy na "krajówce"
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika