REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2020.11.04 17:38 | aktualizacja: 2020.11.04 18:26

Opłata za odbiór śmieci w Biłgoraju znów w górę

M.in kwestią opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zajęli się Radni Rady Miasta Biłgoraja podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie, 4 listopada. Cena za odbiór śmieci wzrosła o kilka zł od osoby zamieszkującej posesję. Ile będziemy płacić w przyszłym roku?
Opłata za odbiór śmieci w Biłgoraju znów w górę

Przypomnijmy:

W 2018 roku mieszkańcy Biłgoraja za odbiór odpadów komunalnych płacili 12,5 zł od osoby zamieszkującej daną posesję. W ubiegłym roku było to już 19 zł za osobę. W przyszłym roku zapłacimy jeszcze więcej.

Tym tematem zajęli się radni podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się w środowe popołudnie, 4 listopada. Tradycyjnie już temat wzbudził ożywioną dyskusję.

- Założeniem ustawodawcy było samofinansowania się systemu, co oznacza, że dochody z tytułu opłaty za śmieci powinny pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Powyższy zapis obliguje władze jednostek samorządu terytorialnego do ustalenia stawki opłaty, która pokryje całkowite koszty związane z funkcjonowaniem systemu na terenie miasta - mówiła podczas obrad kierownik referatu gospodarki komunalnej Emilia Małek i dodała: - Epidemia koronawirusa spowodowała masowe powroty do miejsc zamieszkania uczniów, studentów i osób mieszkających dotychczas poza granicami kraju. W 2020 zauważalny jest znaczący wzrost ilości odpadów, a w konsekwencji wzrost kosztów za ich odbiór i zagospodarowanie. W związku z tym obowiązująca w bieżącym roku stawka z pewnością nie pokryje wszystkich kosztów związanych z funkcjonowaniem systemu.

Wg analiz różnica to nawet 689 tys. zł.

Zaproponowana została więc nowa stawka - to 23 zł od osoby za jeden miesiąc, za odbiór odpadów segregowanych. Jeśli ktoś nie będzie wypełniał obowiązku segregacji śmieci stawka ta zostanie podwojona, czyli będzie wynosić 46 zł od osoby.

Jak podkreślił Jan Skrok, przewodniczący komisji budżetu, członkowie komisji zapoznali się z projektem tuż po otwarciu ofert na wyłonienie wykonawcy zadania i wyrazili pozytywną opinię dotyczącą przyjęcia uchwały. - Jest znaczny wzrost, ale nie możemy dopuścić do podobnej sytuacji jak w bieżącym roku, że brakuje nam prawie 700 tys. zł. Te pieniądze nam znikąd nie spadną, my mieszkańcy musimy je wyłożyć - mówił. Podkreślił też, że jest bardzo widoczny wzrost ilości odpadów, jakie wytwarzamy.

Radny Łukasz Pracoń pytał o cenę za tonę odpadów w bieżącym i przyszłym roku. Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił, że w 2019 roku cena ta wynosiła 756 zł, w bieżącym to 625 zł za tonę śmieci. Radny janusz Wójcik mówił za to, że w 2017 roku PGK odebrał od mieszkańców Biłgoraja 7 725 ton odpadów, roku później było to 7 510 ton, natomiast w 2019 roku 6 040 ton. Na bieżący rok miasto do odbioru zadeklarowało 5 600 ton. Pytał dlaczego w takim razie założenie do rozliczenia w przyszłym roku zakłada aż 6 800 ton odpadów.

- Oczywiście można godzinami się zastanawiać z czego to wynika, ale do niczego nas to nie doprowadzi, bo w tej chwili jest zupełnie inny system rozliczania się z przedsiębiorstwem,które wygra przetarg. Wcześniej miasto płaciło opłatę ryczałtową, od 2020 płacimy za każdą oddaną tonę, a kontrole są tak szczegółowe, że nie ma możliwości, by jakiś pojazd nie został należycie zważony, a ilość odpadów cały czas rośnie - mówił burmistrz Rosłan i wyjaśnił, że jeżeli dostarczymy mniejszą ilość odpadów zapłacimy mniej, a pozostałe w budżecie miasta pieniądze nie będą mogły być wykorzystane na inny cel i będą mogły zostać włączone do systemu na przyszły rok, co z kolei zmniejszy opłaty.

Jak wyjaśniał gospodarz Biłgoraja w 2018 roku do systemu miasto dopłaciło 201 tys. zł, w 2019 roku 180 tys. zł, a w 2020 roku aż 680 tys. zł. O tym z czego wynikają ceny mówił prezes PGK Mariusz Wołoszyn. - Kalkulujemy ceny tak, by nie zagrozić funkcjonowaniu spółki, a wynik był dodatni dla PGK. Ceny powstały na podstawie analizy całościowego funkcjonowania spółki - mówił prezes i zaznaczył, że stawka zaproponowana w Biłgoraju jest najniższą ze wszystkich zaproponowanych ofert (w gminach, w których PGK wygrał przetargi).

Radni w głosowaniu podjęli proponowaną uchwałę, co oznacza, że nowe stawki będą obowiązywać już od stycznia.

Cała dyskusję mogą Państwo obejrzeć poniżej, część dotycząca zagospodarowania odpadów komunalnych rozpoczyna się w 30 minucie. Nagranie zrealizowała Biłgorajska Telewizja Kablowa.

red.
red. dodany 4 listopada 2020
 
Odsłon: 6432

Wideo

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (4)

Najwyżej oceniane komentarze
stan
Oceniano 41 razy  +35
Prosimy redakcje o rzetelne artykuły. Wszystkie głosowania są imienne. Prosimy napisać wynik głosowania i z imienia i nazwiska którzy radni głosowali za podwyżka a którzy przeciw?
Wszystkie komentarze
eMilx
Oceniano 2 razy  +2
Jak się skończyła sprawa 300 tysięcy, których nie doplinowali urzędnicy?
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,19296,0,0,0,Urzad-walczy-o-pieniadze-Zawinili-pracownicy.html
Grzegorz z Chetyna
Oceniano 4 razy  +4
Róbta tak dalej... :(
w...
Oceniano 6 razy  +2
Zaraz będzie "Lockdown" i paliwo spadnie do 3.25 , więc koszty sie zmniejszą. Ale co tam....
stan
Oceniano 41 razy  +35
Prosimy redakcje o rzetelne artykuły. Wszystkie głosowania są imienne. Prosimy napisać wynik głosowania i z imienia i nazwiska którzy radni głosowali za podwyżka a którzy przeciw?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
1 grudnia 2021 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 09:02 Powiat
Opady śniegu przyczyną zdarzeń drogowych
we wtorek, godzina 11:52 Biłgoraj
Znamy kwotę zebraną podczas 19. edycji Dnia Jesiennego Liścia
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 10:38 Lubelszczyzna
Prawie 10 tys. więcej zakażeń niż poprzedniej doby
we wtorek, godzina 07:56 Biłgoraj
Tablica upamiętniająca budynek przy 3 Maja 79 odsłonięta
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
dzisiaj, 10:48 Powiat
Śliska nawierzchnia. ZDW informuje gdzie uważać
we wtorek, godzina 08:04 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach województwa po intensywnych opadach śniegu
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w poniedziałek, godzina 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
30 listopada 2021 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
we wtorek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
Wzrost zakażeń o 1,5 proc. tydzień do tygodnia
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
w poniedziałek, godzina 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
dzisiaj, 08:04 Siatkówka
Złoty "Leśnik"
dzisiaj, 15:00 Biłgoraj
Umowa na wykonanie koncepcji przebudowy autodromu podpisana
W środowe popołudnie 8 grudnia, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji, na podstawie której będzie przebudowany biłgorajski autodrom. - To co przez lata wydawało się nierealne właśnie się spełnia - powiedział starosta Andrzej Szarlip.
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
we wtorek, godzina 14:15 Kraj
Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Wraca nauka zdalna, zwiększone limity
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiony został drugi pakiet zaostrzeń, który ma być odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Zmiany mają nastąpić od 15 grudnia i obejmą czas zarówno Świąt Bożego Narodzenia, jak i sylwestra.
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj