REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Materiał zewnętrzny
2023.04.15 16:59 | aktualizacja: 2023.04.15 16:59

Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Według szacunków ponad połowa stojących w Polsce domów jednorodzinnych jest - delikatnie mówiąc - mało efektywna energetycznie. Niesie to za sobą dwojakiego rodzaju skutki. W skali mikro - powoduje, że właściciele takich budynków muszą ponosić znacznie większe koszty na ich ogrzanie. W skali makro zaś jest przyczyną złej jakości powietrza oraz ogólnej degradacji środowiska naturalnego przez nadmierne zużycie paliw kopalnych i energii nieodnawialnej. W tej sytuacji cieszy, obserwowany od pewnego czasu, trend wyposażania domów w ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, jakimi są pompy ciepła.
Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Energia z natury, czyli pompa ciepła do domu

Pompa ciepła to niewielkie, podłączone do domu urządzenie, za którego sprawą ogrzany jest nie tylko budynek, ale i ciepła woda użytkowa (c.w.u.).

Pompy ciepła dzielą się na trzy typy:

  • gruntowe - pobierające energię z ziemi,
  • woda-woda, pozyskujące ciepło z wód gruntowych,
  • powietrze-woda.

Jak widać, jest jedna wspólna cecha, którą charakteryzuje się każda pompa ciepła - do domu przekazywana jest energia pobrana z otoczenia. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że zarówno ziemia, jak wody gruntowe i powietrze to nośniki energii, która może być wykorzystana dla dobra człowieka. W pompie ciepła powstaje też prąd niezbędny do jej działania. Dzięki temu do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. potrzeba go aż o 75% mniej - tyle właśnie pochodzi z natury. Ta proporcja może być jeszcze bardziej korzystna, jeśli do produkcji elektryczności zaprzęgnie się fotowoltaikę.

Jak działają pompy ciepła?

Najpopularniejszym, a co za tym idzie - najbardziej powszechnie stosowanym jest urządzenie typu powietrze-woda, w którym energia pobrana z powietrza ogrzewa wodę krążącą w instalacji. Prześledźmy sposób jego działania na przykładzie pompy ciepła KAISAI.

Podstawowymi elementami każdego systemu są: wentylator, parownik, sprężarka, zawór 4-drogowy i skraplacz. Przeniesienie energii z powietrza na wodę jest efektem następujących kolejno po sobie procesów parowania, sprężania, skraplania i rozprężania. Kiedy wszystkie komponenty zamknięte są hermetycznie w jednej obudowie, w przypadku wersji monoblok, możemy zaoszczędzić sporo miejsca - na zewnątrz pozostaje cała pompa ciepła, do domu zaś wiodą tylko rury doprowadzające wodę. W systemie typu split mamy do czynienia z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną połączoną rurami obiegowymi, co sprawia, że choć cena takiej pompy ciepła jest nieco niższa, to jednak konieczność zatrudnienia fachowca z odpowiednimi uprawnieniami znacznie podnosi koszt montażu.

Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

Optymalnym rozwiązaniem zdają się być pompy powietrze-woda w wersji monoblok. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka powodów:

  • mało skomplikowana instalacja urządzenia, które wymaga jedynie dostępu do elektryczności oraz poprowadzenia rur do budynku;
  • możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni wewnątrz domu, bez konieczności umieszczania tam jednostki wewnętrznej;
  • dobór mocy urządzenia w zależności od indywidualnej potrzeby, czyli powierzchni budynku.

Pompy ciepła KAISAI Arctic mają nominalną moc grzewczą od 6 do 16 kW, co w zupełności wystarczy do ogrzania większości polskich domów jednorodzinnych. Gdyby jednak tego było za mało, istnieje też wersja 22-30 kW, można również kaskadowo połączyć nawet sześć jednostek.

Pompy ciepła to przyszłość!

Jeszcze cztery lata temu ponad połowa nowych domów, które nie były podłączone do sieci grzewczych, korzystała z systemów ogrzewania gazowego. Kotły gazowe jako główne źródło ciepła tracą jednak w oczach użytkowników, głównie z powodu zakłóconego łańcucha dostaw, kosztów paliwa i utrudnionego chwilami do niego dostępu. Wydaje się więc, że w przypadku wznoszonych obecnie budynków dylemat - ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła do domu jest wyjątkowo łatwy do rozwiązania. Na wskroś nowoczesne systemy do grzania i przygotowania ciepłej wody oparte na pompach ciepła niemal całkowicie uniezależniają użytkowników od zewnętrznych dostaw paliwa, są też na dłuższą metę znacznie tańsze w codziennej eksploatacji. A skoro dbając o komfort domowników możemy jednocześnie zadbać o zawartość swojego portfela oraz o stan środowiska naturalnego - pompy ciepła stają się oczywistym wyborem.

Red.
Red. dodany 15 kwietnia 2023
 
Odsłon: 997

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

soboruta
  0
U siebie pompy ciepła nie mam i na razie nie planuje. Mam kominek z hajduka z płaszczem wodnym i bardzo fajnie się u mnie w domu sprawdza. Może kiedyś.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
dzisiaj, 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
dzisiaj, 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
dzisiaj, 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w piątek, godzina 09:48 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
dzisiaj, 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
w piątek, godzina 20:22 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika