REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Materiał zewnętrzny
2023.04.15 16:59 | aktualizacja: 2023.04.15 16:59

Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Według szacunków ponad połowa stojących w Polsce domów jednorodzinnych jest - delikatnie mówiąc - mało efektywna energetycznie. Niesie to za sobą dwojakiego rodzaju skutki. W skali mikro - powoduje, że właściciele takich budynków muszą ponosić znacznie większe koszty na ich ogrzanie. W skali makro zaś jest przyczyną złej jakości powietrza oraz ogólnej degradacji środowiska naturalnego przez nadmierne zużycie paliw kopalnych i energii nieodnawialnej. W tej sytuacji cieszy, obserwowany od pewnego czasu, trend wyposażania domów w ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, jakimi są pompy ciepła.
Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Energia z natury, czyli pompa ciepła do domu

Pompa ciepła to niewielkie, podłączone do domu urządzenie, za którego sprawą ogrzany jest nie tylko budynek, ale i ciepła woda użytkowa (c.w.u.).

Pompy ciepła dzielą się na trzy typy:

  • gruntowe - pobierające energię z ziemi,
  • woda-woda, pozyskujące ciepło z wód gruntowych,
  • powietrze-woda.

Jak widać, jest jedna wspólna cecha, którą charakteryzuje się każda pompa ciepła - do domu przekazywana jest energia pobrana z otoczenia. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że zarówno ziemia, jak wody gruntowe i powietrze to nośniki energii, która może być wykorzystana dla dobra człowieka. W pompie ciepła powstaje też prąd niezbędny do jej działania. Dzięki temu do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. potrzeba go aż o 75% mniej - tyle właśnie pochodzi z natury. Ta proporcja może być jeszcze bardziej korzystna, jeśli do produkcji elektryczności zaprzęgnie się fotowoltaikę.

Jak działają pompy ciepła?

Najpopularniejszym, a co za tym idzie - najbardziej powszechnie stosowanym jest urządzenie typu powietrze-woda, w którym energia pobrana z powietrza ogrzewa wodę krążącą w instalacji. Prześledźmy sposób jego działania na przykładzie pompy ciepła KAISAI.

Podstawowymi elementami każdego systemu są: wentylator, parownik, sprężarka, zawór 4-drogowy i skraplacz. Przeniesienie energii z powietrza na wodę jest efektem następujących kolejno po sobie procesów parowania, sprężania, skraplania i rozprężania. Kiedy wszystkie komponenty zamknięte są hermetycznie w jednej obudowie, w przypadku wersji monoblok, możemy zaoszczędzić sporo miejsca - na zewnątrz pozostaje cała pompa ciepła, do domu zaś wiodą tylko rury doprowadzające wodę. W systemie typu split mamy do czynienia z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną połączoną rurami obiegowymi, co sprawia, że choć cena takiej pompy ciepła jest nieco niższa, to jednak konieczność zatrudnienia fachowca z odpowiednimi uprawnieniami znacznie podnosi koszt montażu.

Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

Optymalnym rozwiązaniem zdają się być pompy powietrze-woda w wersji monoblok. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka powodów:

  • mało skomplikowana instalacja urządzenia, które wymaga jedynie dostępu do elektryczności oraz poprowadzenia rur do budynku;
  • możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni wewnątrz domu, bez konieczności umieszczania tam jednostki wewnętrznej;
  • dobór mocy urządzenia w zależności od indywidualnej potrzeby, czyli powierzchni budynku.

Pompy ciepła KAISAI Arctic mają nominalną moc grzewczą od 6 do 16 kW, co w zupełności wystarczy do ogrzania większości polskich domów jednorodzinnych. Gdyby jednak tego było za mało, istnieje też wersja 22-30 kW, można również kaskadowo połączyć nawet sześć jednostek.

Pompy ciepła to przyszłość!

Jeszcze cztery lata temu ponad połowa nowych domów, które nie były podłączone do sieci grzewczych, korzystała z systemów ogrzewania gazowego. Kotły gazowe jako główne źródło ciepła tracą jednak w oczach użytkowników, głównie z powodu zakłóconego łańcucha dostaw, kosztów paliwa i utrudnionego chwilami do niego dostępu. Wydaje się więc, że w przypadku wznoszonych obecnie budynków dylemat - ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła do domu jest wyjątkowo łatwy do rozwiązania. Na wskroś nowoczesne systemy do grzania i przygotowania ciepłej wody oparte na pompach ciepła niemal całkowicie uniezależniają użytkowników od zewnętrznych dostaw paliwa, są też na dłuższą metę znacznie tańsze w codziennej eksploatacji. A skoro dbając o komfort domowników możemy jednocześnie zadbać o zawartość swojego portfela oraz o stan środowiska naturalnego - pompy ciepła stają się oczywistym wyborem.

Red.
Red. dodany 15 kwietnia 2023
 
Odsłon: 1624

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

soboruta
  0
U siebie pompy ciepła nie mam i na razie nie planuje. Mam kominek z hajduka z płaszczem wodnym i bardzo fajnie się u mnie w domu sprawdza. Może kiedyś.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w piątek, godzina 18:07 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na ul. Długiej
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w piątek, godzina 15:58 Łukowa
Gołym okiem widać zaawansowanie prac przy jednej z najważniejszych powiatowych inwestycji
w czwartek, godzina 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Kinga ma maturę na 100%
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w piątek, godzina 21:27 Biłgoraj
W BCK można oglądać wystawę audiowizualną pt. "One"
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w czwartek, godzina 09:48 Biłgoraj
W starostwie można oddać krew
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika