REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Materiał zewnętrzny
2023.04.15 16:59 | aktualizacja: 2023.04.15 16:59

Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Według szacunków ponad połowa stojących w Polsce domów jednorodzinnych jest - delikatnie mówiąc - mało efektywna energetycznie. Niesie to za sobą dwojakiego rodzaju skutki. W skali mikro - powoduje, że właściciele takich budynków muszą ponosić znacznie większe koszty na ich ogrzanie. W skali makro zaś jest przyczyną złej jakości powietrza oraz ogólnej degradacji środowiska naturalnego przez nadmierne zużycie paliw kopalnych i energii nieodnawialnej. W tej sytuacji cieszy, obserwowany od pewnego czasu, trend wyposażania domów w ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, jakimi są pompy ciepła.
Pompa ciepła - jaką wybrać do domu jednorodzinnego?

Energia z natury, czyli pompa ciepła do domu

Pompa ciepła to niewielkie, podłączone do domu urządzenie, za którego sprawą ogrzany jest nie tylko budynek, ale i ciepła woda użytkowa (c.w.u.).

Pompy ciepła dzielą się na trzy typy:

  • gruntowe - pobierające energię z ziemi,
  • woda-woda, pozyskujące ciepło z wód gruntowych,
  • powietrze-woda.

Jak widać, jest jedna wspólna cecha, którą charakteryzuje się każda pompa ciepła - do domu przekazywana jest energia pobrana z otoczenia. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że zarówno ziemia, jak wody gruntowe i powietrze to nośniki energii, która może być wykorzystana dla dobra człowieka. W pompie ciepła powstaje też prąd niezbędny do jej działania. Dzięki temu do ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. potrzeba go aż o 75% mniej - tyle właśnie pochodzi z natury. Ta proporcja może być jeszcze bardziej korzystna, jeśli do produkcji elektryczności zaprzęgnie się fotowoltaikę.

Jak działają pompy ciepła?

Najpopularniejszym, a co za tym idzie - najbardziej powszechnie stosowanym jest urządzenie typu powietrze-woda, w którym energia pobrana z powietrza ogrzewa wodę krążącą w instalacji. Prześledźmy sposób jego działania na przykładzie pompy ciepła KAISAI.

Podstawowymi elementami każdego systemu są: wentylator, parownik, sprężarka, zawór 4-drogowy i skraplacz. Przeniesienie energii z powietrza na wodę jest efektem następujących kolejno po sobie procesów parowania, sprężania, skraplania i rozprężania. Kiedy wszystkie komponenty zamknięte są hermetycznie w jednej obudowie, w przypadku wersji monoblok, możemy zaoszczędzić sporo miejsca - na zewnątrz pozostaje cała pompa ciepła, do domu zaś wiodą tylko rury doprowadzające wodę. W systemie typu split mamy do czynienia z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną połączoną rurami obiegowymi, co sprawia, że choć cena takiej pompy ciepła jest nieco niższa, to jednak konieczność zatrudnienia fachowca z odpowiednimi uprawnieniami znacznie podnosi koszt montażu.

Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego?

Optymalnym rozwiązaniem zdają się być pompy powietrze-woda w wersji monoblok. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka powodów:

  • mało skomplikowana instalacja urządzenia, które wymaga jedynie dostępu do elektryczności oraz poprowadzenia rur do budynku;
  • możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni wewnątrz domu, bez konieczności umieszczania tam jednostki wewnętrznej;
  • dobór mocy urządzenia w zależności od indywidualnej potrzeby, czyli powierzchni budynku.

Pompy ciepła KAISAI Arctic mają nominalną moc grzewczą od 6 do 16 kW, co w zupełności wystarczy do ogrzania większości polskich domów jednorodzinnych. Gdyby jednak tego było za mało, istnieje też wersja 22-30 kW, można również kaskadowo połączyć nawet sześć jednostek.

Pompy ciepła to przyszłość!

Jeszcze cztery lata temu ponad połowa nowych domów, które nie były podłączone do sieci grzewczych, korzystała z systemów ogrzewania gazowego. Kotły gazowe jako główne źródło ciepła tracą jednak w oczach użytkowników, głównie z powodu zakłóconego łańcucha dostaw, kosztów paliwa i utrudnionego chwilami do niego dostępu. Wydaje się więc, że w przypadku wznoszonych obecnie budynków dylemat - ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła do domu jest wyjątkowo łatwy do rozwiązania. Na wskroś nowoczesne systemy do grzania i przygotowania ciepłej wody oparte na pompach ciepła niemal całkowicie uniezależniają użytkowników od zewnętrznych dostaw paliwa, są też na dłuższą metę znacznie tańsze w codziennej eksploatacji. A skoro dbając o komfort domowników możemy jednocześnie zadbać o zawartość swojego portfela oraz o stan środowiska naturalnego - pompy ciepła stają się oczywistym wyborem.

Red.
Red. dodany 15 kwietnia 2023
 
Odsłon: 1803

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

soboruta
  0
U siebie pompy ciepła nie mam i na razie nie planuje. Mam kominek z hajduka z płaszczem wodnym i bardzo fajnie się u mnie w domu sprawdza. Może kiedyś.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 18:36 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
dzisiaj, 08:46 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
dzisiaj, 16:52 Powiat
Burze nad powiatem. 12 interwencji w niecałe 4 godziny
we wtorek, godzina 14:30 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
11 czerwca 2024 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
w piątek, godzina 15:00 Rogale
Zderzenie 3 pojazdów. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w piątek, godzina 14:27 Nadrzecze
Pożar auta na drodze wojewódzkiej
dzisiaj, 13:45 Osuchy
Największa patriotyczna uroczystość w regionie - Osuchy 2024
w środę, godzina 13:12 Kraj
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
we wtorek, godzina 13:10 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
w czwartek, godzina 14:40 Hedwiżyn
Uroczyste pożegnanie długoletniej dyrektor
10 czerwca 2024 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w czwartek, godzina 18:47 Region
W piątek biskup ogłosi zmiany personalne w parafiach
w piątek, godzina 13:15 Biłgoraj
Wakacje czas zacząć
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w czwartek, godzina 10:29 Biłgoraj
Kierowca ciężarówki "zgubił" naczepę
dzisiaj, 13:17 Biłgoraj
Rajd pamięci partyzantów
15 czerwca 2024 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w środę, godzina 15:03 Korczów
Dyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy
w niedzielę, godzina 15:12 Zastawie
Zawody w sporcie pożarniczym [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika