Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) to platforma informacyjna i komunikacyjna dla wszystkich osób, które są zainteresowane tematyką pomp ciepła. Organizacja podkreśla, że w swoich zadaniach skupia się na innowacyjności, badaniach i pracach rozwojowych, a także na ciągłym dokształcaniu.
Jednym z kluczowych zadań PORT PC jest zbudowanie systemu zarządzania jakością, wdrażanie standardów technicznych oraz certyfikacja i fachowe doradztwo techniczne na europejskim poziomie. Dzięki temu organizacja chce dążyć do zbudowania lepszego wizerunku pomp ciepła i do rozpropagowania tego rodzaju technologii w naszym kraju.
PORT PC określa swoje najważniejsze zadania jako:
poprawę jakości wykonywanych instalacji,
propagowanie wiedzy na temat pomp ciepła
budowanie warunków do szybkiego i harmonijnego rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce.
Temu mają służyć:
podnoszenie jakości,
działania informacyjne,
wsparcie w zakresie działań legislacyjnych.
Na czym zatem polega "awantura o PORT PC", jak już zdążyły określić ją media? Warto przyjrzeć się temu bliżej.
Pod koniec maja 2024 roku aż sześć polskich firm produkujących pompy ciepła opuściło stowarzyszenie. Chodzi o:
TECH STEROWNIKI,
PPH Kostrzewa Sp.J,
KOŁTON,
Defro,
ZMK SAS,
IGLOO More Than Cooling.
Powodem miały być założenia, które przyjęło stowarzyszenie, a z którymi nie zgadzają się jego członkowie. Sprzeciw producentów spowodowało promowanie uznawania znaków jakości zagranicznych firm prywatnych w ramach programu "Czyste Powietrze".
Sześciu producentów sporządziło oświadczenie, w którym podkreślają, że już wielokrotnie wyrażali obawy i sprzeciwy związane z działaniami podejmowanymi przez stowarzyszenie PORT PC. Według ich opinii mogły one negatywnie wpłynąć na rozwój rynku pomp ciepła w Polsce, a także na nieprawidłową realizację celów programu "Czyste Powietrze ".
Producenci podkreślają, że ich postulaty dotyczące rozwoju branży grzewczej opartej o pompy ciepła nieustannie mają na celu ochronę polskich firm, ale przede wszystkim beneficjentów korzystających z programów dopłat.
Chodzi przede wszystkim o ochronę klientów końcowych przed zakupem urządzeń o niskiej efektywności i jakości oraz o niepotwierdzonych parametrach. Zdaniem producentów, stowarzyszenie PORT PC miało stać na straży jakości dofinansowywanych pomp ciepła, a nie wywiązało się ze swojej roli. To poskutkowało opuszczeniem organizacji przez sześciu wiodących polskich producentów.
Znajdź wysokiej jakości pompę ciepła do swojego domu - pomoże Ci w tym niezależna porównywarka pomp ciepła Pompy.app
"Zamieszanie" związane z promowaniem zagranicznych znaków jakości wynika bezpośrednio z zasad dotyczących listy ZUM, czyli spisu zielonych urządzeń i materiałów. Jest to wykaz urządzeń, które mogą zostać objęte dofinansowaniem z państwowych programów. Mogą się w nim znaleźć wyłącznie te pompy ciepła, które przejdą badania i uzyskają certyfikaty w akredytowanym laboratorium. W Europie działają 22 takie jednostki.
Każde nowe zgłoszenie urządzenia grzewczego jest analizowane przez zespół ekspertów IOŚ-PIB (Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy). To właśnie ta instytucja prowadzi listę ZUM. Po pozytywnej weryfikacji urządzenie trafi na listę i będzie można je znaleźć w zakładce "wyszukaj produkt".
Na liście warunkowo mogą się również znaleźć pompy ciepła oznaczone znakiem jakości: EHPA, Keymark lub Eurovent. Będzie to jednak możliwe jedynie do końca roku. Jeśli do tego czasu producenci nie zgłoszą urządzeń do certyfikacji, zostaną one usunięte z listy.
Polskie firmy działające w branży mają wiele zastrzeżeń w związku z tymi decyzjami. Podnoszą kwestię, że tego typu certyfikaty nie gwarantują w żaden sposób rzetelnej oceny wskaźników efektywności energetycznej. Warto śledzić kolejne doniesienia w sprawie - szczególnie jeśli planujesz ubiegać się o dofinansowanie.