REKLAMA
Pełna wersja
ŁUKOWA Kampania wyborcza 2011
2011.09.25 13:58 | aktualizacja: 2011.09.29 14:20

Co dalej z polskim rolnictwem?

Na to pytanie podczas niedzielnego spotkania 25 września br. z rolnikami w Łukowej, próbowali odpowiedzieć poseł RP Jarosław Żaczek, senator RP Lucjan Cichosz oraz kandydat na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Michał Mulawa.
Co dalej z polskim rolnictwem?

Poseł i senator przyjechali, aby wesprzeć kandydaturę Michała Mulawy. Jako pierwszy głos zabrał Lucjan Cichosz. Senator stwierdził, że jest ze wsi, mieszka na wsi, tego ducha w sobie nie zatracił i pamięta skąd pochodzi. - Ponad 40 lat temu związałem się z ruchem PSL. Rozczarowany po 10 latach pełnienia różnych funkcji, przystąpiłem do opcji, która ma program dla rolników i która mam nadzieję ich nie zawiedzie - mówił Lucjan Cichosz, senator RP Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas spotkania poruszono temat dopłat do rolnictwa, a także kolejno likwidowanych upraw: buraka, chmielu i właśnie tytoniu. Rolnicy zgromadzeni na sali nie kryli rozczarowania decyzjami rządu Donalda Tuska. Szczególnie bulwersowała zgromadzonych sprawa o 3 tygodnie za późno złożonego wniosku o dopłaty, co spowodowało ich wstrzymanie dla rolników uprawiających tytoń. Choć nie tylko, rolnicy mówili o zamykanych cukrowniach i zaskakująco niskich cenach maliny w skupie. - W ten sposób możemy w ogóle rolnictwo wyprowadzić z kraju. Pamiętam jak kiedyś każdy skrawek ziemi był uprawiany. A teraz całe połacie leżą, a ludzie pracują za granicą. To, że młodzi wyjeżdżają to nie jest żaden powód do radości a hańba - stwierdził senator Cichosz.

Następnie swoje poglądy na to co się dzieje w Polsce przedstawił poseł Jarosław Żaczek.

- Koalicja PO i PSL od początku źle rokowała. W wielu kwestiach się dogadali, wielu rzeczy nie dopilnowali. Ograniczyli m.in. budżet krajowy na rolnictwo, tak niskiego nie było od lat. Jeśli wygramy wybory to są różne sposoby aby walczyć o równe prawa rolników polskich z europejskimi - mówił poseł Jarosław Żaczek.

Poseł odniósł się też do kwestii często wymienianej przez konkurencyjną partię, mianowicie wykorzystania środków unijnych. Powiedział, że obecnie Polska wykorzystuje ok. 30% środków, a powinna 60%. - Przedstawiając faktyczny bilans zysków i strat nie liczy się zmian, które zachodzą w Polsce, a których nie da się przeliczyć na pieniądze - argumentował poseł Żaczek.

Obaj parlamentarzyści przyjechali do Łukowej, aby wesprzeć kandydaturę na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Michała Mulawy. - Jestem przekonany, że nie jest uwikłany w żadne układy, bo jest na to jeszcze za młody i nie chce. Gdybym go nie znał, to bym tutaj nie przyjeżdżał. To jest odpowiednia kandydatura - argumentował senator Cichosz.

Z rolnikami rozmawiał także sam kandydat. - Wcale nie jest tak, że jesteśmy zieloną wyspą. Ta władza sięga bezpośrednio do kieszeni ludzi: wyższa stawka Vat, ceny paliwa, drożejące podręczniki zmieniane co roku - mówił Michał Mulawa, kandydat na posła RP. - Sondaże w 2005 nie dawały nam szans, a wygraliśmy wybory - podsumował młody polityk.

red.
red. dodany 25 września 2011
 
Odsłon: 17096

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (8)

~ Pisowiec
  0
Chyba zrobię screenshoty biłgorajskich for i pośle na Nowogrodzką. Obstrukcja w ramach rodziny jest nie do pomyślenia. Panie Pośle Zawiślak ile jeszcze trzeba żeby rozwiązać w końcu (jak każe centrala) te niby struktury w PiS w Biłgoraju?
~ kolega
Oceniano 1 raz  +1
No Michale Mulawa wracaj do Lublina, ja i tak zagłosuję na Szeligę, bo i tak po wyborach uciekniesz , i z góry olejesz Naszą Ziemię!!!!
~ Tomek
Oceniano 5 razy  +1
Trzeba dodać miejsce liczone od końca. Mulawa uciekaj z forum i nie ośmieszaj się tak jak w Łukowej.
~ Joszko
Oceniano 4 razy  0
Dane fokusowe: wśród kandydatów PiS Mulawa na trzecim miejscu. Jak nie zawali końcówki kampanii to mandat w kieszeni.
~ Mirek
Oceniano 4 razy  0
Jak to co z rolnictwem:klapa- ceny paliwa w górę,ceny nawozów i środków ochrony roślin w górę,100kg nawozu kosztuje więcej niż 100kg pszenicy.A kto do tego doprowadził jak nie PSL i Sawicki z Pawlakiem,obaj wyobiecywali że będą takie same dopłaty jak w innych krajach UE i co,teraz jest polska prezydencja i okazja do tego,a oni siedzą cicho!!!!! Dlatego będę głosował na PIS,bo pis podnosi problemy polskich rolników i tylko ta partia może doprowadzić do równości substytuowania środków w UE.Zagłosuje na Szeligę,bo jest z trąd z Biłgoraja i tylko swój zadba o swojego!!!
~ xyz
Oceniano 3 razy  +1
1. od kiedy "hodujemy" tytoń?
2. od kiedy jeden i drugi to Lucjan?
~ Marian
Oceniano 6 razy  +4
Mulawa rzuca się i co z tego? Nie lepiej było zostać w Lublinie?
~ Mirka
Oceniano 1 raz  +1
Najlepiej p.Pawlaka pytać.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 13:28 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
dzisiaj, 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
dzisiaj, 17:50 Biłgoraj
Mieszkanka Domu Kombatanta spisała wojenne wspomnienia
9 lutego 2024 Tarnogród
Rolnicy protestują w Tarnogrodzie. Trasa wojewódzka zablokowana [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe przedpołudnie 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski strajk rolników, który ma potrwać aż do marca. Odbywa się on też na terenie powiatu biłgorajskiego. Rolnicy już blokują drogę wojewódzką w Tarnogrodzie.
w sobotę, godzina 08:17 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
we wtorek, godzina 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
10 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ZSZiO na zakończenie sezonu studniówkowego [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę 10 lutego w Hotelu Janów w Borownicy. To ostatni z balów maturalnych organizowanych w tym roku przez biłgorajskie szkoły.
dzisiaj, 16:35 Lubelszczyzna
153 tys. interwencji, 53 zabójstwa i 800 wypadków
w środę, godzina 08:14 Powiat
Bez prądu w 13 miejscowościach
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
dzisiaj, 08:47 Biłgoraj
Można korzystać z powiatowych taksówek. Usługa jest bezpłatna
w niedzielę, godzina 12:16 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
we wtorek, godzina 13:52 Frampol
Rolnicy protestują. Utrudnienia na rondzie we Frampolu
w piątek, godzina 11:58 Region
Utrudnienia na "krajówce". Trwają prace przygotowawcze
dzisiaj, 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
dzisiaj, 08:21 Kraj
Oszuści podszywają się pod komendanta policji
w niedzielę, godzina 16:22 Lubelszczyzna
Lista utrudnień podczas wtorkowego protestu rolników
we wtorek, godzina 19:32 Lipiny Dolne
Mieszkaniec powiatu skończył 100 lat
We wtorek 20 lutego wyjątkowy jubileusz świętował mieszkaniec Lipin Dolnych, Pan Jan Matuszak. Tego dnia w kierunku dostojnego Jubilata płynęły liczne życzenia i gratulacje.
we wtorek, godzina 08:24 Kick-boxing
Trzykrotny mistrz świata odwiedzi Biłgoraj
12 lutego 2024 Hedwiżyn
Jechał 127 km/h przez Hedwiżyn. Słono zapłaci
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika