REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2014.06.10 08:17 | aktualizacja: 2014.06.09 14:45

Mandatowe eldorado

Jest kilka miejsc w Biłgoraju, które można tak nazwać. Straż Miejska, apeluje do kierowców, aby zwracali większą uwagę na miejsce w którym parkują, ale także na sposób pozostawiania samochodu.
Mandatowe eldorado

Na łamach portalu bilgorajska.pl, kilkakrotnie poruszaliśmy kwestie parkowania w naszym mieście. M.in. w artykułach:
- Trudna sztuka parkowania
- Parkować każdy może
- Słupki nauczą jak parkować auta

W Biłgoraju jest 13 tysięcy zarejestrowanych aut, gdy dodamy do tego auta osób przyjeżdżających z terenu powiatu liczba ta znacznie wzrośnie. Mimo iż sytuacja z parkingami poprawiła się, wciąż jest wiele punktów problematycznych . - Na nowo powstałych wysepkach na ul. Kościuszki kierowcy powinni parkować wzdłuż. Apelujemy, aby zwracać uwagę na linie. Zdaję sobie sprawę, że parkując poprzecznie zostawiamy więcej miejsca, ale nie jest to sposób prawidłowy - mówi Bogdan Zwoliński, komendant Straży Miejskiej w Biłgoraju.

Ponadto w Biłgoraju jest kilka miejsc w których notorycznie łamane są przepisy. Mimo iż strażnicy odwiedzają je niemal codziennie, nadal nie odstrasza to kierowców. Do takich miejsc należą: - ul. Apteczna (na zdjęciu) - ul. Wira Bartoszewskiego - ul. 3 Maja, w okolicy supermarketu - ul. Dąbrowskiego - ul. Lubelska na niektórych odcinkach
- W Biłgoraju jest kilka marketów, przy nich duże parkingi, podobnie przy instytucjach. Warto korzystać z tych miejsc wyznaczonych, ogólnodostępnych. Zostawiać auto w dogodnym punkcie miasta i pozostałe sprawy załatwić pieszo. Nie pod każdy urząd czy sklep trzeba podjechać pod same drzwi - przekonuje komendant Zwoliński.

Komendant przypomina jednocześnie, że na chodniku wolno parkować jedynie pod warunkiem pozostawienia 1,5 metrowego przejścia dla pieszych i w miejscu w którym nie utrudnia to ruchu. - Parkowanie na chodniku na ul. Dąbrowskiego w czwartek, zdecydowanie ruch pieszym utrudnia - zaznacza komendant Straży Miejskiej.

Jak podkreśla ważne jest także, aby miasto było dobrze oznakowane. Zarówno znakami, jak i liniami poziomymi. Ponadto nie wszystkie znaki, które są zauważalne na mieście są prawidłowe np. parking tylko dla klientów sklepu. Parkingi, czy chodniki przy sklepach są własnością miasta, a nie właścicieli sklepów. Tylko w ciągu trzech miesięcy tj. marzec, kwiecień, maj br. strażnicy miejscy wystawili 491 pouczeń, z tego 52 mandaty.

Ogólne warunki zatrzymywania i postoju pojazdu na chodniku określa art.47 kodeksu drogowego, który brzmi następująco:

1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Red.
Red. dodany 10 czerwca 2014
 
Odsłon: 6994

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (29)

Najwyżej oceniane komentarze
~ kc
Oceniano 33 razy  +31
Panie komandancie, zadanie na dziś:
http://bilgo-raj.com.pl/img/335/rownolegle-jeden-kolo-drugiego-/
http://bilgo-raj.com.pl/img/308/w-tym-miejscu-to-juz-tradycja-/
Zobaczcie sobie kiedyś jak wygląda chodnik w pobliżu tej zatoczki. Ledwie niecały rok temu zrobiony, a juz cały brudny od oleju. Właściciel tych busów powinien za własne pieniądze wyczyścić go z plam oleju i innych płynów.
~ kc
Oceniano 21 razy  +19
~ anty
Oceniano 16 razy  +16
Apel do mediów:
Dotyczy słupków ograniczających nieprawidłowe parkowanie:
Wypowiedź z dnia 28 marca 2014:
"- Po odbiorze technicznym zadania złożymy wniosek do Zarządu Dróg Wojewódzkich, dopiero wtedy będzie można zrealizować pomysł." - kierownik referatu inwestycji UM w Biłgoraju Jerzy Sosnowski
Odbiór był gdzieś chyba w okolicach połowy kwietnia
Więc może redakcja skontaktuje się z Panem Sosnowskim, albo kimś z UM i zapyta, co przez 2 miesiące od odbioru zrobili w sprawie tych słupków?
Coś mi się wydaje, że nawet nie zdążyli tego wniosu przygotować.
Wszystkie komentarze
~ matka z niemowlakiem
  0
co 150 metry powinien byc taki znak i miejsce do parkowania,aczkolwiek kilka miejsc do parkowania np.na 15 min,po tym czasie parking platny 10 zeta za godz.,
ludzie miejsce pod marketem dla klijentów z małym dzieckiem to z dzieckiem nie z fotelikiem!!!!!! wprowadzic parkometry na kilku odcinkach koniecznie
~ bb
  0
Burmistrz zafundował nam autostradę z parkingami w centrum miasta, więc nie dziwcie się, że jest tyle samochodów. Parkują więc jak popadnie. W każdej grupie społecznej, tak jest też wśród kierowców, niestety trafiają się ignoranci, niedouczeni i zwykli debile. Samochody powinny być parkowane za miastem, a do centrum na piechotkę lub rowerem.
Drakkar
Oceniano 2 razy  +2
1.Dwa portale poruszają temat parkowania https://bilgorajska.pl/ i http://www.bilgo-raj.com.pl/ zwłaszcza na tym drugim zdjecia dodawane są prawie codziennie,biłgorajska ma kilka tysięcy wyświetleń pod każdym takim artykułem i jak grochem o ścianę nic sie nie zmienia w temacie parkowania jak był bałagan tak jest dalej.Na zdjeciach są udokumentowane miejsca gdzie nagminnie łamane są przepisy drogowe i dalej nikt z tym nic nie robi oczywiscie oprócz gorących zapewnień różnych służb i urzedasków vide artykułu o słupkach ograniczających parkowanie.
2.Każdy z was narzeka jak to źle parkują,robicie zdjęcia popsioczycie na forum i na tym sprawa cichnie.Macie telefony widzicie przypadki takiego łamania prawa i utrudniania życia pieszym wystarczy zadzwonić 997,112, 84 686 96 70 kilkanaście telefonów dziennie rozwiąże sprawę skoro nie można po dobroci i z szacunku dla przechodniów.
3.Wypłaty strażników zostawić na poziomie płacy minimalnej ewentualne premie uzależnić od wyników pracy.Notabene gdyby to była prywatna instytucja i musiałaby sie utrzymac z tego co wypracują porządek na chodnikach gwarantowany.
4.Nie pouczać wlepiać mandaty,pieniądze przeznaczyć na usuwanie plam oleju z chodników po cieknących wieśwagenach.
5.Nie wiem kto tam odpowiada za stan zieleni miejskiej ale jeśli jest ktoś taki to mała prośba
Trzeba przyciąć gałęzie nad niektórymi chodnikami bo utrudniają przejscie tudzież przejazd.
Lipy przy I Armii Wojska Polskiego od strony internatu "Elektryka"
oraz tu i tu
http://www.bilgo-raj.com.pl/img/342/sciezka-chyba-dla-rowerkow-dzieciecych-lub-karzelkow/
http://bilgo-raj.com.pl/img/311/chodnikautogalezie/
Parkowanie w Biłgoraju.
https://bilgorajska.pl/forum,406,0,posty,0,Jak-sie-parkuje-w-Bilgoraju.html
~ bogus
Oceniano 3 razy  +3
Tu najlepiej widać pouczenia i mandat !!
Miał być artykuł pochwalny a wyszła niezła kicha hehehe do pracy panowie.
http://bilgo-raj.com.pl/img/351/straz-miejska-w-quotakcjiquot/
~ Urzędnik
Oceniano 1 raz  +1
Jako to nie ma parkingu jak codziennie widzę przed samymi drzwiami czarne Clio lub niebieskiego fokusa ;)
~ Jarek do kc
Oceniano 7 razy  +7
W Niemczech odholowali by mu auto i wlepili kilka tysięcy euro mandatu. Nauczyłby się w mig, gdyby musiał do tego pokryć koszty pracy służb, które w zgodzie z ekologią usuwaliby te plamy, by nie dostały się do wód gruntowych. Kiedy u nas tak będzie?
~ qwerty
Oceniano 6 razy  +6
Najlepsze jest to że to gość z Biłgoraja :) od taka ciekawostka :) byłem widziałem! Znam!
~ frida
Oceniano 6 razy  +4
w Dzwoli jakaś pijana świnia się rozwaliła :
http://www.lublin112.pl/jechal-pijanemu-dachowal-utrudnienia-dk-74/
~ xyz
  0
Nie wiem od której strony patrzysz, ale od strony Aptecznej bez problemu dzieci po chodnikach mogą przejść do szkoły (bezpiecznie). Nie wiem jak jest od strony straży...
~ elef
Oceniano 8 razy  +8
Co się dziwicie, że policja nie ma czasu zając się nieprawidłowo parkującymi autami?
Policja ma ważniejsze zadania do wykonywania:
http://bilgo-raj.com.pl/img/355/spowiedz-za-100-zl-przy-bazie-pks-/
Wczoraj na Jana Pawła widziałem jak jechało 2 rowerzystów po zmierzchu bez żadnego oświetlenia, ledwie widoczni, wyprzedziła ich policyjna Vectra i spokojnie powolutku pojechała bez zainteresowania.
~ joke
Oceniano 2 razy  +2
to był żart jak wiele he he :) kwiecień miesiącem "pryma aprilis"
~ ...
Oceniano 6 razy  +6
Sprawdziłem dokładnie w uchwale budżetowej.
Tak ciężka praca 7 strażników miejskich będzie nas podatników w 2014 roku kosztować: 338.400,00 PLN.
~ olo
Oceniano 4 razy  +4
Piorunujący wynik !!
Ja jak wym pracował z takimi wynikami to już dawno bym szukał nowej pracy !
~ niepełnosprawny
Oceniano 6 razy  +6
Jak osoby niepełnosprawne mają załatwiać sprawy w Urzędzie Skarbowym, skoro nie ma parkingu.
~ ozon
Oceniano 8 razy  +8
Jest taki sposób - i na drugi raz bedzie się starał normalnie postawić - naklejka KARNY K.S to naprawdę działa jak ktoś sobie poskrobie to uważa potemkiedyś mnie gościu wkurzył bo postawił auto tak że nie mozna było przejść zwróciłem mu uwagę to z pyskiem skoczył - ale ja się cofnołem do swojego auta po naklejki i ***** przykleiłem mu trzy - ALE DRAPAŁ A JAK NADAWAŁ
~ anty
Oceniano 16 razy  +16
Apel do mediów:
Dotyczy słupków ograniczających nieprawidłowe parkowanie:
Wypowiedź z dnia 28 marca 2014:
"- Po odbiorze technicznym zadania złożymy wniosek do Zarządu Dróg Wojewódzkich, dopiero wtedy będzie można zrealizować pomysł." - kierownik referatu inwestycji UM w Biłgoraju Jerzy Sosnowski
Odbiór był gdzieś chyba w okolicach połowy kwietnia
Więc może redakcja skontaktuje się z Panem Sosnowskim, albo kimś z UM i zapyta, co przez 2 miesiące od odbioru zrobili w sprawie tych słupków?
Coś mi się wydaje, że nawet nie zdążyli tego wniosu przygotować.
~ aziz
Oceniano 4 razy  +4
na lubelskiej takie sytuacje są non stop. Czasem to na około trzeba przechodzić!
~ mieszkaniec
Oceniano 8 razy  +8
Jak dojdzie do tragedii to zaczną pilnować. Wystarczy zobaczyć jak dzieci idące do szkoły podstawowej nr 5 przeciskają się ulicą bo na chodnikach stoją pojazdy.
~ babka z piasku
Oceniano 12 razy  +8
jakby z buta pociągną po lampie to i przejście by było i z czasem by się nauczyli jak parkować bo innej siły to chyba nie ma
~ kc
Oceniano 33 razy  +31
Panie komandancie, zadanie na dziś:
http://bilgo-raj.com.pl/img/335/rownolegle-jeden-kolo-drugiego-/
http://bilgo-raj.com.pl/img/308/w-tym-miejscu-to-juz-tradycja-/
Zobaczcie sobie kiedyś jak wygląda chodnik w pobliżu tej zatoczki. Ledwie niecały rok temu zrobiony, a juz cały brudny od oleju. Właściciel tych busów powinien za własne pieniądze wyczyścić go z plam oleju i innych płynów.
~ kc
Oceniano 21 razy  +19
~ Iga
Oceniano 11 razy  +11
Po co ta dyskusja ? Parkowanie w Biłgoraju to jest jedna wielka samowolka i nie chodzi mi wcale o przepisy KD a o zwykłą przyzwoitość !!! Straż Miejska czy Policja mają to po prostu w d....Im jak ktoś nie da kopa w d... to nie zareagują.
~ 491 poouczeń
Oceniano 7 razy  +7
Kto robi sobie jaja z ulicy Dąbrowskiego w dni targowe,straż miejska , policja ,czy zarządzający ulicą ? Czekacie aż dojdzie do tragedii? Róbta tak dalej i pobierajcie opłaty za pobocza i chodniki,a ludzie i straż pożarna niech się przepychają!
Bezkrólewie ,czy przypadek?
~ mieszkaniec
Oceniano 9 razy  +9
Jak mogą mandaty wystawiać jak większość tych osób to znajomi urzędnicy?:)
~ Pytam
Oceniano 2 razy  +2
"Ponadto nie wszystkie znaki, które są zauważalne na mieście są prawidłowe np. parking tylko dla klientów sklepu. Parkingi, czy chodniki przy sklepach są własnością miasta, a nie właścicieli sklepów."
A więc w czym leży problem, by te znaki zlikwidować?
~ Do: jak to jest
Oceniano 3 razy  +3
Akurat z tym parkowaniem pod sklapami to jest różnie.
Zależy czy parking leży na prywatnej działce, czy w pasie drogowym.
To o czym piszesz, czyli Bank Spółdzielczy, Księgarnia to tamten parking jest na prywatnym terenie (mimo, że nieogrodzony). Porównaj sobie ogrodzenie sąsiedniej działki. Po prowtu właściciel zrezygnował z ogródka/trawnika i ogrodzenia i teren tenprzeznaczył na parking przed swoimi lokalami. W tym wypadku ma prawo dedydować kto może tam parkować.
Co innego parkingi w pasie drogowym, tam przed sklepem każdy może parmować i taka tabliczka, że parking tylko dla klientów nie ma żadnej mocy. Tak jest choćby, przy aptece niedaleko dalej, obok sklepu z alkoholami Swojak. Właściek apteki na płocie powiesił tabliczkę, że 2 miejsca są stale zarezerwowane dla klientów apteki. Ta tabliczka nie ma żadnego znaczenia, bo zaroczka jest w pasie drogowym.
~ ...
Oceniano 11 razy  +9
O jaka ta nasza straż miejska zapracowana.
Auta na mieście zaparkowane w sposób nieprawidłowy stoją każdego dnia i nic się nie zmiania.
.
Policzmy sobie 52 mandaty przez 3 miesiące. Straż miejska pracuje 5 dni w tygodniu. Daje nam to jakieś 60 dni roboczych w tym czasie.
Więc średnio Straż miejska w pierwszym kwartale wystawiała mniej niż jeden mandat dziennie. W Straży pracuje chyba 7 strażników. Daje nam to mniej niż jeden mandat na strażnika tygodniowo.
Ta niepotrzebna instytucja kosztuje nas podatników około 500 tysięcy rocznie.
~ misarah
Oceniano 11 razy  +9
“Tylko w ciągu trzech miesięcy tj. marzec, kwiecień, maj br. strażnicy miejscy wystawili 491 pouczeń, z tego 52 mandaty. A może lepiej byłoby na odwrót? Myślę, że będzie skuteczniej :)
~ jak to jest
Oceniano 9 razy  +9
Panie Bogdanie jak ktoś zabrania parkowania przed sklepem to od czego jest Straż Miejska. Jaskrawy przykład to parking przy Kasie Stefczyka, Banku Spółdzielczym i Ksiegarni. Spotkałem się z tym że jakaś kobieta straszyła kierowcę nasłaniem policji za parkowanie w tym miejscu.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
26 listopada 2022 Biłgoraj
Znamy nazwiska radnych Młodzieżowej Rady Miasta
Burmistrz Biłgoraja ogłosił wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2022-2024. W I kadencji w funkcję radnych pełnić będzie 18 uczniów biłgorajskich szkół.
dzisiaj, 07:17 Biłgoraj
Ile będą kosztować choinki?
w niedzielę, godzina 08:35 Tereszpol
Już jest tani węgiel dla mieszkańców
w piątek, godzina 10:18 Biłgoraj
W Biłgoraju śmieci będą droższe
A przynajmniej takie są plany. Jednym z punktów najbliższe sesji Rady Miasta będzie przyjęcie uchwały dotyczącej zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Ile będziemy płacić w przyszłam roku za odbiór śmieci?
w niedzielę, godzina 15:06 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach znów odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
w czwartek, godzina 09:05 Gorajec
Ośmiu chętnych na budowę obwodnicy, dzięki której ciężarówki ominą Biłgoraj
dzisiaj, 08:55 Biłgoraj
Będą obowiązywać nowe stawki za korzystanie z cmentarzy komunalnych
Rada Miasta Biłgoraja zajmie się kwestią ustalenia wysokości opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych na terenie miasta Biłgoraja. Radni będą dyskutować na ten temat podczas najbliższej sesji. Jakie ceny mają obowiązywać?
w sobotę, godzina 16:00 Biszcza
Sezon na morsowanie rozpoczęty
dzisiaj, 12:07 Tereszpol
Święta za pasem, a ktoś majstruje przy prezentach
w środę, godzina 10:49 Biłgoraj
Wybrano wykonawcę basenu w Biłgoraju. Starosta: "Pozdrawiam niedowiarków"
Ta długo wyczekiwana inwestycja ma szansę na realizację. W środowe popołudnie 30 listopada Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął uchwałę o wyborze wykonawcy zadania. Pierwszy etap pochłonie prawie 30 mln zł.
dzisiaj, 09:14 Biłgoraj
Wymalowały nagrody i wyróżnienia
w niedzielę, godzina 16:54 Brzeziny
Mikołajki w lesie
dzisiaj, 12:13 Tereszpol Zygmunty
Policja poszukuje zaginionego 20-latka
Funkcjonariusze policji prowadzą poszukiwania za zaginionym Fabianem Szwedem, 20-letnim mieszkańcem gminy Tereszpol. Jeśli ktoś ma informacje na temat miejsca jego pobytu proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji.
25 listopada 2022 Sokołówka Kolonia
Pożar domu w gminie Frampol. 2 osoby trafiły do szpitala na obserwację [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 20:09 Teodorówka
Spotkanie z posłanką i samorządowcami
w środę, godzina 09:45 Czarny Las-Kolonia
W nowym roku miejscowość w powiecie zmieni nazwę?
Wraz z początkiem 2023 roku niektóre miejscowości w Polsce mogą zmienić nazwy - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wśród nich znalazła się wieś w powiecie biłgorajskim.
26 listopada 2022 Przymiarki
Samochód uderzył w przepust [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 11:22 Powiat
Darek otwiera oczy, porusza rękami
w piątek, godzina 07:45 Księżpol
Witacze stanęły w gminie Księżpol
W miejscowościach Księżpol i Majdan Stary, przed budynkami Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu i Wiejskiego Domu Kultury w Majdanie Starym stanęły napisy z nazwami miejscowości. - Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest doposażenie szlaków turystycznych naszej gminy w infrastrukturę towarzyszącą. Usytuowanie napisów doskonale wpisuję się w zagospodarowanie przestrzeni - wyjaśniają władze gminy.
26 listopada 2022 Biłgoraj
Wieczór Darczyńcy 2022 [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 12:09 Biłgoraj
Złóż wniosek już dziś. Możesz dostać nawet 1,5 tys. zł
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika