REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.12.07 12:36 | aktualizacja: 2015.12.08 11:33

Słupki - nieprawidłowo zamontowane? [AKTUALIZACJA]

Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na ustawienie słupków oddzielających drogę serwisową i ciąg pieszo-rowerowy przy Al. Jana Pawła II. Jego zdaniem są zamontowane zbyt blisko siebie, utrudniając przejazd rowerem pomiędzy nimi.
Słupki - nieprawidłowo zamontowane? [AKTUALIZACJA]

- Proszę o zainteresowanie się sprawą nieprawidłowo zamontowanych słupków U-12c przy Al. Jana Pawła II, pomiędzy ciągiem pieszo-rowerowym, a drogą serwisową, odcinek rondo JP2/Obwodnica Północna - rondo JP2/Lubelska - pisze do nas Internauta załączając fragment projektu inwestycji dostępnego na stronie BIP urzędu oraz zrobione przez siebie zdjęcie. Zdaniem naszego Czytelnika słupki są zamontowane zbyt blisko siebie. Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym szerokość roweru nie może przekraczać 90 cm, zatem taka konstrukcja powinna zmieścić się pomiędzy słupkami. Jednak prześwit pomiędzy nimi wynosi około 75 cm. Słupki są tak wąsko rozstawione, gdyż wszystkie zostały zamontowane na asfalcie drogi serwisowej. Natomiast na załączonym projekcie skrajne słupki zamontowane są poza "serwisówką", zatem i odległości pomiędzy nimi są większe.

Zapytaliśmy o tę kwestię w urzędzie miasta. Jerzy Sosnowski kierownik referatu inwestycji wyjaśnia, że w trakcie postępu prac możliwe jest wprowadzanie drobnych zmian w trakcie inwestycji. Z tego względu nie zawsze plan odzwierciedla stan faktyczny, choć nad zasadnością wprowadzania zmian czuwa inspektor nadzoru i kierownik budowy. Zmiany, pod kątem zgodności ze sztuką budowlaną, sprawdzane są ostatecznie podczas odbioru technicznego. - W czasie trwania inwestycji projekt stałej organizacji ruchu ulegał modyfikacjom. Sprawdzę rozmieszczenie słupków i jeśli faktycznie zasadne jest ich przesunięcie, to zostaną one przestawione - mówi kierownik Jerzy Sosnowski podkreślając jednocześnie, że słupki mają za zadanie oddzielić ścieżkę rowerową od drogi serwisowej. Oczywiście rowerzyści mogą z niej korzystać, podobnie jak piesi i kierowcy samochodów. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, rowerzyści nie powinni ze ścieżki rowerowej bezpośrednio wjeżdżać na "serwisówkę", podobnie jak nie powinni wjeżdżać np. na przejścia dla pieszych.

AKTUALIZACJA: Kierownik Jerzy Sosnowski po kontroli opisywanego miejsca, przy zgodzie kierownika budowy i projektanta, zdecydował o demontażu jednego słupka, aby ułatwić przejazd, przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych.

RED.
RED. dodany 7 grudnia 2015
 
Odsłon: 8667

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (22)

Najwyżej oceniane komentarze
~ hjtyut7
Oceniano 31 razy  +27
W urzędach mają w d... wasze słupki . tam już myślą jak się nażreć i napić na opłatku
~ bilgo
Oceniano 31 razy  +25
Wsadzić wszystkich urzędników na rowery i niech testują własne rozwiązania. Może na drugi raz pomyślą i zrobią lepiej.
Tak samo dać takiemu urzędnikowi czy strażnikowi miejskiemu wózek dziecięcy i kazać przespacerować się choćby Dąbrowskiego czy Konopnickiej po chodniku.
Albo kazać wsiąść na wózek inwalidzki i niech się przekona jak to jest jeździć po wysokich krawężnikach.
~ lbl
Oceniano 28 razy  +22
"Jednak, ze względów bezpieczeństwa, rowerzyści nie powinni ze ścieżki rowerowej bezpośrednio wjeżdżać na "serwisówkę", podobnie jak nie powinni wjeżdżać np. na przejścia dla pieszych."
Co ten Sosnowski nawymyślał?
Przecież serwisówka jest naturalnym przedłużeniem ścieżki rowerowej. Jeśli nie powinni wjeżdżać "bezpośrednio" to jak mają wjeżdżać pośrednio?
Może jeszcze powinni zsiadać z rowerów i pieszo wprowadzać na serwisówkę?
Wszystkie komentarze
~ do: lola
Oceniano 3 razy  +1
Inspektorem nadzoru była firma ZDI Zamość.
Ta sama, która projektowała całą obwodnicę Jana Pawła II, ta sama, która projektowała Kościuszki i Zamojską.
~ g
Oceniano 2 razy  0
jak usuną jakiś słupek to będzie trzeba kasę oddać
jeden słupek będzie wtedy kosztował ok 40 mln złotych
~ fff
Oceniano 2 razy  +2
Haha, no właśnie, może wpadną na cudowny pomysł i usuną ten pierwszy od lewej, co niewiele poprawi sytuację, a urzędnik powie, że przecież zrobili co obiecali.
Tu trzeba by było wywalić wszystkie 4 słupki i postawić jeden na środku między chodnikiem, a ścieżką i by wystarczyło.
~ observer
Oceniano 2 razy  0
I teraz będzie problem, który słupek usunąć? Niby ten na ścieżce to oczywiste, ale z drugiej strony chodnikiem spacerujemy z małym dzieckiem za rękę, z narzeczoną można za rękę z kochanka można za rękę i nagle bęc słupek.Wytną słupek zimnym asfaltem zalepią, zostaną szczeliny woda i mróz zrobi swoje.
~ niepełnosprawni
Oceniano 7 razy  +7
O Jerzy, łaskawco. Kiedy można z kwiatami i łiski. wpaść, aby się odwdzięczyć.
~ nhip
Oceniano 5 razy  +1
Powinna być taka pochylania pomiędzy słupkami i po przypięciu dziecka w fotel lotniczy może pod ukosem by się zmieścił. Ciekawe jak długo będziemy oczekiwali na reakcję.
~ ak®
Oceniano 5 razy  +1
Grube baby i te zborosuczone z wózkami nie przelizą ;)
~ ak®
Oceniano 3 razy  +1
Małpi gaj dosłownie to mają u tych debilnie zachowjących sie prezesów psubraciarni brwsa na krzeszowskiej 63. Tam rzucają na ofiary hasło i robią się debilami na ofiary.Łykają wszystko vo im każą pociotki szubrawca Chmiela . Oprawcy !
~ lola
Oceniano 9 razy  +5
A kto był tym inspektorem nadzoru?
~ xyz
Oceniano 18 razy  +12
Jeszcze jedna sprawa.
Dlaczego nie cała obwodnica posiada chodniki. Brakuje na tym fragmencie ze zdjęć i potem między Lubelską, a Zieloną.
O ile jeszcze ten fragment ze zdjęcia można sobie było darować, bo tam praktycznie żadnego ruchu samochodowegoo nie będzie to jednak odcinek od Majstra do Zielonej jest bardziej problematyczny. Jest on przelotowy (ten pierwszy jest bez przejazdu z jednej strony) i ruch jest tam większy, bo dojazd do Majstra, albo w drugą stronę od Majstra do Zielonej częśc osób jedzie serwisówką, bo na wyjeździe z Majstra jest nakaz jazdy w prawo (do ronda na Lubelskiej).
Według mnie głupotą jest wrzucanie na jezdnię o szerokości 3,5m dwukierunkowego ruchu aut, do tego rowery i piesi.
Zobaczcie sobie obwodnicę północną i serwisówkę za rondem na Moniuszki (Dworcowa), to jest ledwo dojazd do 3 posesji, z obu stron ulica bez przejazdu, tylko pośrodku wjazd i wyjazd, a mimo to jest obok zrobiony chodnik dla pieszych.
Na Jana Pawła II na odcinku od Lubelskiej do Zielonej są w sumie 3 drogi dla aut (główna i 2 serwisówki), a o pieszych nie pomyslano. Czy tak dużo by kosztowało zrobienie tych 300m chodnika? Miejsca było dużo.
Ogólnie jak porównać projekty obwodnicy północnej i Jana Pawła to rozwiązania na Północnej są dużo lepsze, a przecież północna ma znacznie mniejsze znaczenie i znacznie mniejsze natężenie ruchu, tak aut jak i pieszych, tymczasem:
Chodniki:
Północna - 2 metry szerokości, są na całej długości
JP2 - 1,4 metra szerokości, brak 2 odcinków
Oświetlenie:
Północna - super oświetlenie (świecie się jak choinka)
JP2 - chodniki i ścieżka rowerowa w wielu miejscach niedoświetlona
Mosty:
Północna - szeroka jezdnia na moście
JP2 - dośc wąsko, a jak jeszcze przed samym mostem wysepka to Tiry ledwo się miesczą
Inne:
Północna - nie ma co się przyczepić (do projektu)
JP2 - skrzyżowanie z Jagiełły całkowicie skopane, zaraz za światłami trzeba odbijać ostro w lewo, bo się pojedzie prosto wpadnie na prawoskręt. Zaakz skrętu w lewo w Jagieły z obwodnicy (właścicel LPG to powinie za to pozwać kogoś). Nakaz jazdy w prawo z Jagiełły (90% osób nie przestrzega, na szczęście policja na to nie zwraca uwagi i chwała im za to).
Z Majstra też nakaz jazdy w prawo.
Z Lidla nie można przejechać prosto na Lotos, id odwrotnie też nie.
Między rondem przy Lotosie, a mostem na Białej Ładzie nastawiane przy chodniku pół kilometra barierek, a tam niewielka skarpa. Tak samo przy Małpim Gaju.
Do tego te słupki z artykułu.
Początkowo brak detekcji rowerzystów.
Malowanie ścieżki rowerowej, które po 3 dniach odpadło/zmyło się.
~ fff
Oceniano 13 razy  +11
Tak większość osób sobie poradzi (chociaż nie jest to komfortowa sytuacja).
Ale po ścieżce rowerowej jeżdżą różna osoby, małe dzieci, czy osoby starsze i w ich przypadku różnie może być.
No a przecież są jeszcze 3 kołowe rowery dla niepełnosprawnych (w Biłgoraju też się takie widuje) no i przyczepki rowerowe do przewozu dzieci no i one się już nie zmieszczą.
~ ech
Oceniano 13 razy  +7
Jak ktoś potrafi jeździć to i bez schodzenia z roweru sobie poradzi ;)
~ m
Oceniano 8 razy  +2
ówietlenie chodnika i ścieżki też jest słabsze niż na zamojskiej czy Północnej
~ Fata
Oceniano 10 razy  +2
Za każdym razem trzeba będzie schodzić z roweru,żeby nie wywinąć orła
~ piko
Oceniano 12 razy  +6
Ale bajarz z tego Sosnowskiego. Co ma wspólnego droga serwisowa i przejście dla pieszych. Ten pan osiąga wyżyny intelektu. Zamiast przyznać, że jest źle i naprawić błąd. To koleś jakieś ***** o bezpośrednim wjeżdżaniu na pasy opowiada.
~ hjtyut7
Oceniano 31 razy  +27
W urzędach mają w d... wasze słupki . tam już myślą jak się nażreć i napić na opłatku
~ jklg
Oceniano 18 razy  +14
Żaden urzędas nigdy się nie przyzna do błędu ,udowodni nawet że zgodnie z prawem Polskim , Ziemia stoi w miejscu a Słońce się kręci , na koniec roku i tak dostanie 14stkę premię nagrodę i talony na święta , choćby spartolił całą ulicę
~ mimo że źle to osioł zawsze będzie się upierał że jest dobrze
Oceniano 12 razy  +8
.
~ bilgo
Oceniano 31 razy  +25
Wsadzić wszystkich urzędników na rowery i niech testują własne rozwiązania. Może na drugi raz pomyślą i zrobią lepiej.
Tak samo dać takiemu urzędnikowi czy strażnikowi miejskiemu wózek dziecięcy i kazać przespacerować się choćby Dąbrowskiego czy Konopnickiej po chodniku.
Albo kazać wsiąść na wózek inwalidzki i niech się przekona jak to jest jeździć po wysokich krawężnikach.
~ Alex
Oceniano 16 razy  +10
Przecież tam by wystarczyło postawić jeden słupek na środku i już by auto nie wjechało (poza tym po co by miało tam wjeżdżać, to nie centrum miasta, że brak miejsc parkingowych). Porobili jakieś zasieki jak na granicy. Tam gdzie by się przydały słupki w centrum, bo kierowcy parkują tak, że się chodnikiem przejść nie da to nie ma, a tutaj jak nie są praktycznie potrzebne to obstawili całą drogę. Wszystko na odwrót w tym mieście.
~ rowerzystka
Oceniano 19 razy  +9
Wczoraj jechałam wieczorem tą ścieżką i zahaczyłam pedałem o słupek i prawie się przewróciłam.
Kto to wymyślił, że jest tak wąski przejazd? Chyba ktoś kto nigdy w życiu rowerem nie jeździł. Ścieżki rowerowe powinny być do komfortowej i bezpiecznej jazdy, a nie jakiś tor przeszkód.
~ lbl
Oceniano 28 razy  +22
"Jednak, ze względów bezpieczeństwa, rowerzyści nie powinni ze ścieżki rowerowej bezpośrednio wjeżdżać na "serwisówkę", podobnie jak nie powinni wjeżdżać np. na przejścia dla pieszych."
Co ten Sosnowski nawymyślał?
Przecież serwisówka jest naturalnym przedłużeniem ścieżki rowerowej. Jeśli nie powinni wjeżdżać "bezpośrednio" to jak mają wjeżdżać pośrednio?
Może jeszcze powinni zsiadać z rowerów i pieszo wprowadzać na serwisówkę?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w niedzielę, godzina 19:15 Wola Obszańska
Zabawa na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w niedzielę, godzina 18:31 Biłgoraj
Piknik parafialny w Biłgoraju
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w niedzielę, godzina 09:12 Biłgoraj
Miejska ciepłownia wkracza w przyszłość
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
14 lipca 2024 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika