REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2016.02.12 13:06 | aktualizacja: 2016.02.12 13:00

W rocznicę powstania Armii Krajowej

W piątek, 12 lutego, w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. - Pamiętając o tej ponadczasowej polskiej lekcji patriotyzmu dnia dzisiejszego i jutra, traktujmy ją jak naszą wspólną wielką odpowiedzialność, powinność, zadanie wobec ojczyzny - mówił prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.
W rocznicę powstania Armii Krajowej

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie od mszy św. odprawionej w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.

Droga do powstania AK była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także sowieckim w walce o niepodległość kraju. Pierwszą strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK były Służba Zwycięstwu Polski, kolejną Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a komendantem głównym został Stefan "Grot" Rowecki. AK pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną armią okupowanej Europy. Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

- Spotykamy się dziś, by uczcić kolejną, 74. rocznicę powołania do życia AK. Armii, która na swych sztandarach nosiła dumne hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". By w pełni zrozumieć ideę powołania, usytuowanie i walkę AK z najeźdźcami na Polskę należy odnieść się do Polskiego Państwa Podziemnego, którego poswatanie było rodzajem organu założycielskiego w kontynuacji ciągłości polskiej państwowości okresu okupacji. Istnienie Państwa Podziemnego było fenomenem na skalę światową, w warunkach okupacyjno-konspiracyjnych udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe siły zbrojne okupowanej Europy - Armię Krajową - opowiadał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj Tomasz Książek.

Polskie Państwo Podziemne podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczpospolitej na uchodźstwie organizowało szeroko rozumiany opór i walkę przeciwko okupantowi. Jego symbolem stał się znak Polski Walczącej, składający się z liter "P" i "W", splecionych razem w znak kotwicy. Miał wzbudzić w Polakach wolę oporu i podtrzymać nadzieję na odzyskanie niepodległości.

- P o II wojnie światowej kotwica nie straciła symbolicznego znaczenia. Wciąż symbolizowała walkę wobec komunistycznego zakłamania i zniewolenia. Dziś jest także znakiem pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę - dodał Tomasz Książek.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć m ontaż słowno - muzyczny, który przygotowała młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Podczas wydarzenia złożono także kwiat y pod tablicą pamiątkową.

Na zakończenie urocz ystości zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym Armii Krajowej, który znajduje się w parku Solidarności.

Organizatorem spotkania byli: s tarosta b iłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

red.
red. dodany 12 lutego 2016
 
Odsłon: 3663

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (9)

Najwyżej oceniane komentarze
~ Marian
Oceniano 15 razy  +13
Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
Wszystkie komentarze
~ cdn.
Oceniano 6 razy  +4
Jak mawiał pewien znajomy baca: "Z prądem to i byle g.... popłynie, a pod prąd to tylko ślachetna ryba"! To był mądry baca.
~ Soter
Oceniano 5 razy  +5
Jaka władza, taka historia...
~ ty7
Oceniano 2 razy  +2
~ vghty6t
Oceniano 7 razy  +7
Ja chodziłem do szkoły nm 1 i pamiętam wirtuoza Książka , jakoś wtedy jako nauczyciel nigdy nie mówił o AK Wołyniu czy żołnierzach wyklętych a wręcz przeciwnie chętnie brał udział w pochodach 1 majowych nosząc czerwoną szturmówkę ,wtedy zmuszaliście dzieci do pochodów a dzisiaj zmuszacie do wysłuchiwania waszych wywodów w kościołach ,kupa fałszywców
~ wawro
Oceniano 2 razy  +2
O jest i komusiewicz
~ Jan
Oceniano 11 razy  +11
Jest i Jago Maryjan. W AK walczył. Potem walczył z opornymi chłopami co mieli zaległości podatkowe. Podobno od jednego chłopa dostał cegłą w obojczyk bo mu chciał rower ze strychu zabrać. Potem walczył w Lidze Polskich Rodzin o prezydenturę dla Krzaklewskiego. Potem walczył z Rosłanem jak ten chciał go siedziby pozbawić w modrzewiowym dworku. Książek też w AK walczył. Rekwirację robił żywności dla żołnierzy. I tak mu się podobała ta rekwiracja, że zarekwirował płytę a szmateksie. Nie zorientował się, że wojna się skończyła i rekwiracja jest karana 50 złotowym mandatem. Podobno tłumaczył się policjantom, że ma syndrom pola walki i dlatego ma zakrzywienie czasoprzestrzeni. No i Klecha, też Marian. Pan Bóg nas pokarał tymi Marianami. Jago Maryjan, starosta Maryjan i przewodniczący rady miasta Maryjan. Klecha prawdopodobnie ma zastąpić na stanowisku sekretarza ONZ Baan Ki Moona.Dyrektoruje w LO im ONZ. To i może być sekretarzem ONZ. Ma kwalifikację i słuszne pochodzenie. Dzięki punktom za pochodzenie i przynależność do jedynie słusznej siły politycznej wspiął się na stanowisko. W młodości to wspólnie z Maryjanem z Biszczy hołd oddawali ,,utrwalaczom ludowej władzy" i twórcom Manifestu Lipcowego z 22 Lipca. Teraz zmienili polityczny front. Jeden czci powstańca z Tarnogrodu co walczył o wolność zrzucając gaśnice z dachu na żołnierzy. Drugi spędza czas na opłatkach i składaniu wieńców. A kasa z dyrektorowania i starostowania na konto leci.
~ normalny
Oceniano 10 razy  +10
Przecież normalnych tam nie było. Albo spędzeni na siłę uczniowie i nauczyciele albo lokalna sitwa.
Szkoda tylko staruszków z AK - im należy się bezwzględny szacunek. A tutaj tylko płyta, dziadek, oszowka i im podobni szukają poklasku.
Poseł zapewniał: praca nie obietnice. To i pracuje jak może studniówki wszystkie, opłatkom nie przepuścił, konferencje, rocznice... Tyra chłopina jak może.
A tak na poważnie to może już tam w Warszawie się na nim poznali jaki to człowiek i wołają tylko wtedy, kiedy rękę trzeba podnieść i nacisnąć przycisk.
~ Oko
Oceniano 12 razy  +10
Olszówka już wytłumaczył się w CBA z wyłudzenia kredytu??. Gdzie ukradł pieniądze na mieszkanie w bloku tez powiedział??.
~ Marian
Oceniano 15 razy  +13
Książek za komuny jeździł na festiwale pieśni radzieckiej i dzisiaj czyta w kościele o AK. Dlatego normalni ludzie nie chodzą ba takie uroczystości. Dość obłudy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
dzisiaj, 10:43 Lubelszczyzna
Spada liczba nowych zakażeń w kraju, rośnie w województwie
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 12:18 Biłgoraj
Dzień Olimpijczyka w ZSZiO
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
We wtorkowe popołudnie 15 czerwca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wspólnie z biłgorajską "drogówką" prowadzili działania z wykorzystaniem drona. Podczas trzygodzinnej akcji wlepiono 11 mandatów.
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj