Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj, parafia pw. Trójcy Świętej i WNMP oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na obchody 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Wydarzenie rozpoczęło się w kościele pw. Trójcy Świętej i WNMP od mszy św., po wspólnej modlitwie w intencji żołnierzy AK uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących zaprezentowali montaż słowno - muzyczny.
Historię powstania formacji przypomniał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj Tomasz Książek. Droga do powstania AK była konsekwencją wydarzeń wojennych września 1939 roku i kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także sowieckim.
- W okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej Ak stała się główną realną wojskową i moralną siłą, która przeciwstawiała się terrorowi okupantów. Była największą podziemną armią okupowanej Europy. Na terenie kraju, w szczytowym okresie ogólnokrajowej akcji “Burza" w 1944 roku AK liczyła około 400 tys. żołnierzy. Stanowiliśmy czwartą siłę zbrojną, w koalicji antyhitlerowskiej, większą niż regularna armia francuska - mówił prezes Książek i dodał, że położenie powiatu bilgorajskiego w Puszczy Solskiej sprzyjało działalności partyzanckiej.
- To właśnie na Ziemi Biłgorajskiej pod Osuchami w ramach niemieckiej akcji Sturmiwnd II w czerwcu 1944 roku rozegrała się największa po stronie aliantów zachodnich bitwa partyzancka z 30-tysięcznym Wehrmachtem, uzbrojonym w samoloty, artylerię i broń ciężką - przypominał Tomasz Książek i dodał, że po ucieczce z okrążenia oddziałów partyzantki sowieckiej z oddziałami Armii Ludowej, AK i Bch walczyły w osamotnieniu w liczbie około 1 tys. żołnierzy przeciwko 30 tys. Niemców.
- Żołnierze AK obwodu biłgorajskiego w okresie okupacji niemieckiej byli bardzo aktywni. Pomiędzy wieloma akcjami bojowymi, dywersyjnymi i ofensywnymi, trzykrotnie zorganizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów z biłgorajskiego więzienia - mówił prezes Książek.
Jak mówił Tomasz Książek sukcesem AK w skali kraju była dywersja. Zorganizowano tysiące akcji wykolejenia pociągów, wysadzenia mostów, niszczenia sprzętu wojskowego, likwidacji agentów gestapo i ich mocodawców.
- My, pokolenie powojenne, chcemy wyposażyć młodych ludzi w wiedzę i fakty historii, dzięki którym nie dadzą sobie wmówić kłamstw historycznych płynących głównie od tych, którzy w stosunku do narodu polskiego byli agresorami, a dziś nadal fałszują historię myląc kata z ofiarą - podsumował prezes.
Po tej części uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod tablicą znajdującą się w kościele pw. WNMP, a następnie pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej w Parku Solidarności. Na wydarzenie zaprosili: starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Drakkar | Oceniano 3 razy -1
Ylva Johansson, komisarz europejska mówi, że chciałaby ok 4,5 miliona migrantów rocznie przyjmować i rozdzielać do różnych państw. Za tym wszystkim głosowały partie, w których jest PO, PSL Hołownia i Lewica.
https://wy Tak posłowie przejmują się krajem. |