REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2017.02.14 14:10 | aktualizacja: 2017.02.14 14:26

W 75. rocznicę powstania AK

Dokładnie 75 lat temu, 14 lutego 1942r. powstała Armia Krajowa - największa podziemna armia okupowanej Europy. Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na uroczyste obchody rocznicowe. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe przedpołudnie.
W 75. rocznicę powstania AK

Powstanie AK było konsekwencją wydarzeń wojennych kampanii wrześniowej z 1939r. i wynikało z kontynuacji walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległą Ojczyznę. Istniała więc ciągłość ideowo - kadrowa z przedwojennym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa była jedyną realną i wojskową i moralną siłą zbrojną polskiego podziemia, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej oraz walczyła o biologiczny byt polskiego narodu. Głównym zadaniem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu.

- Pierwszą strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK były Służba Zwycięstwu Polski, kolejną Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a komendantem głównym został Stefan "Grot" Rowecki. AK pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną armią okupowanej Europy - opowiadał o historii prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek i dodał: - Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy.

O tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczestnicy wtorkowej uroczystości, w której udział wzięli samorządowcy z wicestarostą Jarosławem Piskorskim i wiceburmistrzem Michałem Decem na czele, byli też parlamentarzyści Agata Borowiec i Piotr Olszówka, jak również przedstawiciele organizacji kombatanckich, organizacji, instytucji i młodzież szkolna.

Częścią wydarzenia był montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez młodzież z ZSZiO w Biłgoraju. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, znajdującą się w kościele WMNP oraz pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK Obwodu Biłgorajskiego w Parku Solidarności.

red.
red. dodany 14 lutego 2017
 
Odsłon: 4940

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (15)

~ a to ten
Oceniano 1 raz  +1
~ samoawansowanie
Oceniano 1 raz  +1
mówią , że był starszym strzelcem,znalazł belkę i dołożył do poprzedniej,znalazł gwiazdkę i połączył z belkami ale jeszcze na tym nie koniec , szuka dalej,a nóż wyjdzie belka ,może gwiazdka,a może belka i gwiazdka.No i nowy mundur robi wrażenie.
~ obłuda
Oceniano 3 razy  +1
impreza zakwaszona przez wielu,nie mają swojego burmistrza,nie mają starosty/dobrze zrobił , że go nie było/i robią stypę zamiast po pracy ,to w czasie pracy,zaślepieni,jak Oleszczak był w mieście to wtedy tych co zwalczali AK nie było na obchodach.Kuriozum ,to że Zawiślak urodzony 16 lat po II wojnie przewodzi im a niedługo będzie najbardziej wiarygodnym w składzie.I komuchy i inni przeciwnicy poprzebierali się ,bo nie mają co robić ,czekają na takie imprezy jak mój sąsiad na jarmark , kiedy ten czwartek przyjdzie,to wysilone zachowanie i oderwane w dużej mierze od rzeczywistości,
~ do: olo
Oceniano 4 razy  +4
~ Major!!!
Oceniano 1 raz  +1
Pan Major to ma jakąś dziwne nakrycie głowy. Pierwszy raz widzę taką rogatywkę oficera.
~ 645
Oceniano 6 razy  +6
Płyta brat Ławrowa, przecież to wcielenie samego Kościuszki , już dawno powinna być nazwana jakaś ulica płyty, a Schodek to na pomnik zasłużył jak bolek na nazwę swoim nazwiskiem lotniska
~ logan
Oceniano 6 razy  +6
.Nasi zolnierze krew przelewali za Ojczyzne a z wojska robi sie teraz kabaret.Generalowie musza salutowac pomocnikowi aptekarskiemu,a szef MON ponownie zatrudnil dzieciaka-doradce.Pewnie nowy specjalista do spraw wrotek i latawcow strategicznych
~ Jaś
Oceniano 8 razy  +8
Tomasz Książek-Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Bojownik wybitny, przed nim to fryce wiali rzucając giwery / od niemieckiego Gewehr/ gdzie popadnie. PO wojnie stał się kretem londyńskiego rządu szpiegując PZPR-owców i ich POmagierów z ZSL-u. Dla kamuflażu udawał fana sowieckiej pieśni rewolucyjnej. Ta wojaczka tak mu weszła w krew, że nawet w szmateksie chciał coś zarekwirować na potrzeby pospolitego ruszenia Antka Macierewicza. Ale policja nie była wtajemniczona i wlepiła mu mandat. On teraz może czuć się prześladowany i może wystąpić do sądu o odszkodowanie tak jak śp. Zbysio Romaszewski. Jak go nie wybrali wyborcy do Sejmu to zaraz pognał do sądu po odszkodowanie. No i Schodek. On to POdobno w AK był jenerałem a Łój to przywdział strój Admirała Marynarki, być może dowodził okrętem podwodnym ,,Wilkiem" i posłał na dno Tanwi parę U-botów. Tak że AK to była armia największa
~ Biłgorajak
Oceniano 9 razy  +7
prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek ??????? NIE wierzę....
~ Andrzej
Oceniano 9 razy  +7
Olszówka nic nie zrobił jako poseł więc powinien byc przegnany z naszego powiatu do powiatu gdzie mieszka
~ grot
Oceniano 7 razy  +7
Temat zgłaszany kilkukrotnie na mapie zagrożeń jednak konsekwenie usuwany z niej bez reakcji - chyba nie wiedzą o co chodzi szkoda.
~ fd
Oceniano 12 razy  +10
Płyta w jakich oddziałach walczył ,że ma pseudonim płyta?Buszujących w szmateksach?A Schodek był już przesłuchany w sprawie złodziejstw w starostwie?Jakoś cicho w tym temacie w mediach .Same autorytety pod tym ołtarzem , już nie rozwijam tematu o katoliku Jago jak chłopom krowy zabierał .Ale widać i ksiądz lubi to towarzycho
~ max
Oceniano 5 razy  +5
Widać kto nie pracuje tylko paja... .
~ as
Oceniano 2 razy  +2
~ olo
Oceniano 13 razy  +11
Przy okazji rocznicy dziękuję za szacunek wszystkim debilom parkującym za parkiem na znaku PW.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 08:52 Smólsko
Impreza w remizie na ponad 100 osób. Interweniowała policja
W sobotni wieczór 1 maja, do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju wpłynęło zawiadomienie o trwającej imprezie w jednej z remiz OSP. Funkcjonariusze sprawdzili informację. Okazało się, że bawi się ponad 100 osób.
w niedzielę, godzina 12:54 Biłgoraj
Śmiertelny wypadek na trasie 835. Zginął rowerzysta
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 13:39 Biłgoraj
Pierwsza garażówka w tym roku
W niedzielę 9 maja, po kilkumiesięcznej przerwie zorganizowana została biłgorajska wyprzedaż garażowa. Wzięło w niej udział kilkaset osób, chętnych do kupna i sprzedaży produktów.
w piątek, godzina 10:11 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
2 maja 2021 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 08:55 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
8 lat pozbawienia wolności grozi 38-latkowi, który kierując volvo uderzył w wiatę, powodując śmierć dwóch mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Mężczyzna, który w przeszłości był wielokrotnie karany między innymi za pobicia i groźby, wczoraj usłyszał zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany w centrum Biłgoraja
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 09:36 Biłgoraj
Trwa spis ludności. Jak wykorzystują to oszuści?
w sobotę, godzina 21:14 Biłgoraj
Rocznica zakończenia II wojny światowej
Dziś, w sobotę, 8 maja przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. By upamiętnić tę wyjątkową datę w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe. Z uwagi na trwającą pandemię wydarzenie miało symboliczny charakter.
w niedzielę, godzina 11:23 Lubelszczyzna
Dzienny raport o koronawirusie
w czwartek, godzina 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
w czwartek, godzina 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w niedzielę, godzina 08:09 Józefów
Ruszyła termomodernizacja przychodni zdrowia
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w czwartek, godzina 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
w piątek, godzina 10:31 Powiat
Burze z gradem i porywisty wiatr
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w piątek, godzina 08:21 Tereszpol
Wojewoda lubelski odwiedził tereny dotknięte skutkami nawałnicy
w czwartek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj