REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2017.02.14 14:10 | aktualizacja: 2017.02.14 14:26

W 75. rocznicę powstania AK

Dokładnie 75 lat temu, 14 lutego 1942r. powstała Armia Krajowa - największa podziemna armia okupowanej Europy. Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na uroczyste obchody rocznicowe. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe przedpołudnie.
W 75. rocznicę powstania AK

Powstanie AK było konsekwencją wydarzeń wojennych kampanii wrześniowej z 1939r. i wynikało z kontynuacji walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległą Ojczyznę. Istniała więc ciągłość ideowo - kadrowa z przedwojennym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa była jedyną realną i wojskową i moralną siłą zbrojną polskiego podziemia, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej oraz walczyła o biologiczny byt polskiego narodu. Głównym zadaniem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu.

- Pierwszą strukturą wojskową poprzedzającą powstanie AK były Służba Zwycięstwu Polski, kolejną Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a komendantem głównym został Stefan "Grot" Rowecki. AK pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Była największą podziemną armią okupowanej Europy - opowiadał o historii prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek i dodał: - Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy.

O tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczestnicy wtorkowej uroczystości, w której udział wzięli samorządowcy z wicestarostą Jarosławem Piskorskim i wiceburmistrzem Michałem Decem na czele, byli też parlamentarzyści Agata Borowiec i Piotr Olszówka, jak również przedstawiciele organizacji kombatanckich, organizacji, instytucji i młodzież szkolna.

Częścią wydarzenia był montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez młodzież z ZSZiO w Biłgoraju. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, znajdującą się w kościele WMNP oraz pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK Obwodu Biłgorajskiego w Parku Solidarności.

red.
red. dodany 14 lutego 2017
 
Odsłon: 4992

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (15)

~ a to ten
Oceniano 1 raz  +1
~ samoawansowanie
Oceniano 1 raz  +1
mówią , że był starszym strzelcem,znalazł belkę i dołożył do poprzedniej,znalazł gwiazdkę i połączył z belkami ale jeszcze na tym nie koniec , szuka dalej,a nóż wyjdzie belka ,może gwiazdka,a może belka i gwiazdka.No i nowy mundur robi wrażenie.
~ obłuda
Oceniano 3 razy  +1
impreza zakwaszona przez wielu,nie mają swojego burmistrza,nie mają starosty/dobrze zrobił , że go nie było/i robią stypę zamiast po pracy ,to w czasie pracy,zaślepieni,jak Oleszczak był w mieście to wtedy tych co zwalczali AK nie było na obchodach.Kuriozum ,to że Zawiślak urodzony 16 lat po II wojnie przewodzi im a niedługo będzie najbardziej wiarygodnym w składzie.I komuchy i inni przeciwnicy poprzebierali się ,bo nie mają co robić ,czekają na takie imprezy jak mój sąsiad na jarmark , kiedy ten czwartek przyjdzie,to wysilone zachowanie i oderwane w dużej mierze od rzeczywistości,
~ do: olo
Oceniano 4 razy  +4
~ Major!!!
Oceniano 1 raz  +1
Pan Major to ma jakąś dziwne nakrycie głowy. Pierwszy raz widzę taką rogatywkę oficera.
~ 645
Oceniano 6 razy  +6
Płyta brat Ławrowa, przecież to wcielenie samego Kościuszki , już dawno powinna być nazwana jakaś ulica płyty, a Schodek to na pomnik zasłużył jak bolek na nazwę swoim nazwiskiem lotniska
~ logan
Oceniano 6 razy  +6
.Nasi zolnierze krew przelewali za Ojczyzne a z wojska robi sie teraz kabaret.Generalowie musza salutowac pomocnikowi aptekarskiemu,a szef MON ponownie zatrudnil dzieciaka-doradce.Pewnie nowy specjalista do spraw wrotek i latawcow strategicznych
~ Jaś
Oceniano 8 razy  +8
Tomasz Książek-Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Bojownik wybitny, przed nim to fryce wiali rzucając giwery / od niemieckiego Gewehr/ gdzie popadnie. PO wojnie stał się kretem londyńskiego rządu szpiegując PZPR-owców i ich POmagierów z ZSL-u. Dla kamuflażu udawał fana sowieckiej pieśni rewolucyjnej. Ta wojaczka tak mu weszła w krew, że nawet w szmateksie chciał coś zarekwirować na potrzeby pospolitego ruszenia Antka Macierewicza. Ale policja nie była wtajemniczona i wlepiła mu mandat. On teraz może czuć się prześladowany i może wystąpić do sądu o odszkodowanie tak jak śp. Zbysio Romaszewski. Jak go nie wybrali wyborcy do Sejmu to zaraz pognał do sądu po odszkodowanie. No i Schodek. On to POdobno w AK był jenerałem a Łój to przywdział strój Admirała Marynarki, być może dowodził okrętem podwodnym ,,Wilkiem" i posłał na dno Tanwi parę U-botów. Tak że AK to była armia największa
~ Biłgorajak
Oceniano 9 razy  +7
prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek ??????? NIE wierzę....
~ Andrzej
Oceniano 9 razy  +7
Olszówka nic nie zrobił jako poseł więc powinien byc przegnany z naszego powiatu do powiatu gdzie mieszka
~ grot
Oceniano 7 razy  +7
Temat zgłaszany kilkukrotnie na mapie zagrożeń jednak konsekwenie usuwany z niej bez reakcji - chyba nie wiedzą o co chodzi szkoda.
~ fd
Oceniano 12 razy  +10
Płyta w jakich oddziałach walczył ,że ma pseudonim płyta?Buszujących w szmateksach?A Schodek był już przesłuchany w sprawie złodziejstw w starostwie?Jakoś cicho w tym temacie w mediach .Same autorytety pod tym ołtarzem , już nie rozwijam tematu o katoliku Jago jak chłopom krowy zabierał .Ale widać i ksiądz lubi to towarzycho
~ max
Oceniano 5 razy  +5
Widać kto nie pracuje tylko paja... .
~ as
Oceniano 2 razy  +2
~ olo
Oceniano 13 razy  +11
Przy okazji rocznicy dziękuję za szacunek wszystkim debilom parkującym za parkiem na znaku PW.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
we wtorek, godzina 10:22 Długi Kąt
W powiecie biłgorajskim spadł kilkucentymetrowy grad
we wtorek, godzina 20:47 Biłgoraj
Targi ślubne w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 06:55 Biłgoraj
Zaginęła mieszkanka Andrzejówki [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 11:37 Księżpol
Puste pudełko w przesyłce za pobraniem
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w niedzielę, godzina 13:30 Korytków Mały
57-latek wjechał samochodem do stawu. Nie udało się go uratować [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 18:27 Biłgoraj
Lato na Żurawinowym Szlaku po raz 14.
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w niedzielę, godzina 14:51 Biłgoraj
Tour de Lubelskie w Biłgoraju
we wtorek, godzina 09:47 Biszcza
Strażacy z pomocą dla Kuby
20 lipca 2021 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
we wtorek, godzina 15:42 Powiat
Mieszkańcy powiatu stracili pieniądze
w poniedziałek, godzina 12:38 Wola Duża
Pijany wjechał skuterem do rowu. Świadkowie udaremnili mu dalszą jazdę
13 lipca 2021 Biłgoraj
Święto biłgorajskich policjantów
Na początku bieżącego tygodnia (w poniedziałek 12 lipca) w Komendzie Powiatowej Policji w Biłgoraju odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. Tradycyjnie już były podziękowania i awanse na wyższe stopnie. Ze względu na pandemię uroczystość miała kameralny charakter.
w niedzielę, godzina 20:33 Biłgoraj
Track Day dla Kubusia
w poniedziałek, godzina 09:33 Wola Dereźniańska
65-lecie OSP w Woli Dereźniańskiej
21 lipca 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w sobotę, godzina 08:01 Gmina Tereszpol
Tablice informacyjne w lasach tereszpolskich
we wtorek, godzina 11:56 Lubelszczyzna
42,4 tys. testów i 106 potwierdzonych przypadków
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj