REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.02.16 14:46 | aktualizacja: 2018.02.16 14:48

76 lat od powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym roku obchodzimy 76. rocznicę tego wydarzenia. Uroczystość z tej okazji odbyła się w piątek, 16 lutego.
76 lat od powstania Armii Krajowej

Starosta biłgorajski i Światowy Związek Żołnierzy AK rejon Biłgoraj, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących zaprosili na uroczystość z okazji utworzenia Armii Krajowej. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św. odprawionej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i WNMP w Biłgoraju. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządowców ze starostą Kazimierzem Paterakiem i burmistrzem Januszem Rosłanem na czele, ale także także przedstawiciele związków kombatanckich, młodzież szkolna, jak również mieszkańcy miasta.

Powstanie AK było konsekwencją wydarzeń wojennych kampanii wrześniowej z 1939r. i wynikało z kontynuacji walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległą Ojczyznę. Istniała więc ciągłość ideowo - kadrowa z przedwojennym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa była jedyną realną i wojskową i moralną siłą zbrojną polskiego podziemia, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej oraz walczyła o biologiczny byt polskiego narodu. Głównym zadaniem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu.

Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy. Żołnierze AK Obwodu Biłgoraj w okresie okupacji dwukrotnie organizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia. Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzenie 38 mostów, spalenie 4 300 samochodów wojskowych, likwidacja 2 000 agentów gestapo.

M. in. o tej historii opowiadał prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek. Odniósł się także do obecnego problemu nazywania obozów koncentracyjnych mianem polskich. Mówił, że nie ma na to zgody i wszyscy powinniśmy się przeciwstawić zakłamywaniu historii. Starosta Kazimierz Paterak powiedział za to, że musimy wyciągać wnioski z tragicznej historii, by nigdy się ona nie powtórzyła. Naszym zadaniem jest dbanie o wolność.

Na zakończenie wydarzenia uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących przedstawili montaż słowno-muzyczny. Złożono także okolicznościowe wiązanki kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom AK, który znajduje się w Parku Solidarności.

red.
red. dodany 16 lutego 2018
 
Odsłon: 3781

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (12)

~ ~~
  0
Redio Elizabeth ***** z liceum, obecnie im. ONZ. Z głośnikami.
~ Jan
Oceniano 4 razy  +4
Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej-Książek walczył w oddziale co rekwirował płyty z muzyką Armii Radzieckiej w Szmateksie na ul. Nadstawnej. Ale ktoś z personelu zawiadomił policję i został schwytany. Pozostałym bojowcom udało się zwiać, ale on został zmuszony zapłacić grzywnę w wysokości 50zł!!!Dzięki temu jego heroiczny i bohaterski czyn pomógł mu zostać prezesem byłych żołnierzy AK. Jest podejrzenie że AK nadal działa i organizuje akcję bojowe, chociaż ,,żołnierze" tej armii urodzili się po 1945r. Ale kto dziś na to zwraca uwagę. W normalnym kraju to w chwili zgonu ostatniego członka tego Związku Byłych Żołnierzy Sądy powinny rozwiązać ten Związek a jego dokonania i dokumenty przekazać do Archiwum Państwowego. Ale w takim kraju jak Polska to nawet Książek i Zawiślak / Poseł Prawych i Sprawiedliwych/ mogą być Żołnierzami AK. Rzeczywistość paranoiczna!!!
~ j64
Oceniano 1 raz  +1
Do LS przeczyta Bibuła Gazeta Warszawska Codziennik24 Dziennik Gajowego Maruchy Matka Polka dr J Jaskowski dr Franciszek Zalewski ks prof Chrostowski O jeden krok za daleko - ambasador Izraela potrząsnęła Polakami - Ewa Kurek to na yotubie
~ LS
Oceniano 1 raz  -1
Gratuluję Panu J64 (sądzę, że to Pan, bo kobiety w tych sprawach nie są aż tak zorientowane). To niesamowity wykład.
~ i może myślisz że taki nie jesteś?
Oceniano 5 razy  +1
1. Pycha.
2. Chciwość.
3. Nieczystość.
4. Zazdrość.
5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu.
6. Gniew.
7. Lenistwo.
~ obywatelQ
Oceniano 5 razy  +5
Dobrze że nie było ONR/MW!!
~ J64
Oceniano 6 razy  +6
Każdy Niemiec czy Austriak miał ojca lub dziadka w SS, Wermachcie, SD, Kripo, Gestapo , Hitlerjugend lub innej niemieckiej służbie. Dodatkowo prowadzono zaciag do ochotniczych oddziałów SS, uczestniczyły w tym kraje : Holandia, Belgia, Norwegia, USA, Ukraina , Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Francja, Słowenia, muzułmanie z Bośni, Chorwacji i Hercegowiny... . Łącznie wśród miliona zbrodniarzy z ss 300 000 to obywatele wymienionych państw. Jedynie Polska nie uczestniczyła w tej gigantycznej zbrodni. Za to masowo wymordowano nam (niemcy i sowieci uzgodnili to jeszcze przed wojną) jak nigdzie więcej polską inteligencję (ok. 80%), unicestwiono na długie lata wolność. W całej niemieckiej armii było ok. 120 000 żydów (w tym 1 generał). Czyżby co niemiec to idiota? Przypominam, że: 1- niemce w 2002 roku obchodzili uroczyście na uniwersytecie w berlinie (a więc już po obaleniu berlińskiego muru przez polską SOLIDARNOŚĆ - bezpiecznie było) 60. rocznicę przyjęcia wielkiego planu wschód, który zakładał wymordowanie 24 000 000 polskich obywateli wśród ok. 70 mln Słowian, zdążyli 6 000 000 (drugie tyle sowieckie zbrodnicze bydło) 2- przed 1.09.1939 r. niemce uzgodnili z sowietami wspólne wymordowanie polskiej inteligencji, aby Polacy nigdy już nie stanęli im na drodze; po wojnie brakło ok. 80% polskiej inteligencji. W to miejsce stalin przysłał po wojnie piśmiennych chazarów, którzy jeszcze do lat 60-ch stadami zmieniali nazwiska na polskobrzmiące. Natomiast niemce utworzyli w austrii specjalny obóz koncentracyjny do mordowania polskiej inteligencji. Dotychczas na swiecie nie przetrwał żaden naród, któremu wymordowano 50% inteligencji. Szczęście, że żyjemy w epoce internetu i komputerów, jesteśmy 100-200 lat w plecy. 3- do dziś (luty 2018) u niemców bowiązuje hitlerowskie, niemieckie prawo pozbawiające POLONIĘ majątków, 4- w czasie okupacji niemce porwały i zniemczyły ok. 200 000 polskich dzieci czym wyraźnie poprawili sobie średni iloraz inteligencji, 5- w latach 1939 - 1945 niemce ukradli z Polski dobra kultury, do ich wywiezienia użyli 1 500 000 wagonów towarowych - dane niemieckich kolei skrupulatnie rozliczających wykorzystanie taboru kolejowego, 6- do dziś niemce usiłują zniemczyć polskie dzieci mieszkające w ich kraju, 7- ile to już niemce są winne Polsce za celowe, z rozmysłem niszczenie Polski? 3 - 5 bln euro (z odsetkami)?? 8- niemce na swoich drogowskazach nie piszą Wrocław a Breslau, 9- od ponad 1 000 lat próbują nas sobie podporządkować, stale najeżdżają. Po zrabowaniu Europy niemcom zostało jeszcze sporo kasy. Z samej Polski wywieźli 1 500 000 wagonów towarowych dóbr kultury (dane kolei niemieckich). A jeszcze nie zapłacili nam odszkodowania za: - miliony zabitych polskich obywateli w przemysłowy sposób, planowali 24 mln zdążyli ponad 6 mln - porwanie i zniemczenie ponad 200 000 polskich dzieci - celowe z premedytacją zniszczenie polskich miast - totalny rabunek wszystkiego.
~ narodowiec
Oceniano 10 razy  +8
już nie mogę doczekać się wyborów jak patrzę na niektóre parszywe mordy.
~ śmiech na sali
Oceniano 9 razy  +9
Kiedy w końcu ktoś zweryfikuje stopnie tych dziadków w mundurach.
~ gg
Oceniano 9 razy  +9
jakie to wszystko sztuczne i na pokaz...
~ fg47
Oceniano 11 razy  +9
To teraz msze odprawiają płyta , psl inne typy?A schodek to już kanonizowany i można się modlić za jego wstawiennictwem ?
~ hgfg
Oceniano 12 razy  +10
A Książek to w jakiej jednostce wojskowej był?Jakie jego dokonania za komuny?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
we wtorek, godzina 10:22 Długi Kąt
W powiecie biłgorajskim spadł kilkucentymetrowy grad
we wtorek, godzina 20:47 Biłgoraj
Targi ślubne w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 06:55 Biłgoraj
Zaginęła mieszkanka Andrzejówki [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 11:37 Księżpol
Puste pudełko w przesyłce za pobraniem
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w niedzielę, godzina 13:30 Korytków Mały
57-latek wjechał samochodem do stawu. Nie udało się go uratować [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 18:27 Biłgoraj
Lato na Żurawinowym Szlaku po raz 14.
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w niedzielę, godzina 14:51 Biłgoraj
Tour de Lubelskie w Biłgoraju
we wtorek, godzina 09:47 Biszcza
Strażacy z pomocą dla Kuby
20 lipca 2021 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
we wtorek, godzina 15:42 Powiat
Mieszkańcy powiatu stracili pieniądze
w poniedziałek, godzina 12:38 Wola Duża
Pijany wjechał skuterem do rowu. Świadkowie udaremnili mu dalszą jazdę
13 lipca 2021 Biłgoraj
Święto biłgorajskich policjantów
Na początku bieżącego tygodnia (w poniedziałek 12 lipca) w Komendzie Powiatowej Policji w Biłgoraju odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. Tradycyjnie już były podziękowania i awanse na wyższe stopnie. Ze względu na pandemię uroczystość miała kameralny charakter.
w niedzielę, godzina 20:33 Biłgoraj
Track Day dla Kubusia
w poniedziałek, godzina 09:33 Wola Dereźniańska
65-lecie OSP w Woli Dereźniańskiej
21 lipca 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w sobotę, godzina 08:01 Gmina Tereszpol
Tablice informacyjne w lasach tereszpolskich
we wtorek, godzina 11:56 Lubelszczyzna
42,4 tys. testów i 106 potwierdzonych przypadków
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj