14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym roku obchodzimy 77. rocznicę tego wydarzenia. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w czwartkowe przedpołudnie od mszy św. odprawionej w kościele pw. WNMP w Biłgoraju. W obchodach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele związków kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Biłgoraja.
Armia Krajowa była jedyną realną i wojskową i moralną siłą zbrojną polskiego podziemia, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi. Powstanie AK było konsekwencją wydarzeń wojennych kampanii wrześniowej z 1939 r. i wynikało z kontynuacji walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległą Polskę. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. Żołnierze AK zorganizowali 1 175 akcji wykolejenia pociągów, wysadzili 38 mostów, spalili 4 300 samochodów wojskowych, zlikwidowali 2 000 agentów gestapo. W okresie okupacji dwukrotnie wyswobodzili więźniów z biłgorajskiego więzienia.
- Dzisiaj oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej, którzy swoją obywatelską postawą uchronili nasz region od wysiedleń, zaplanowanych na masową skalę - mówił poseł Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Okręg Zamość i zaapelował do zgromadzonych aby wypełniali testament Polskiego Państwa Podziemnego, który nakazuje następnym pokoleniom troszczyć się o Polskę.
Częścią wydarzenia był montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez młodzież z ZSZiO w Biłgoraju. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, znajdującą się w kościele WMNP oraz pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK Obwodu Biłgorajskiego w Parku Solidarności.
autochton | Oceniano 9 razy +9
Poziom wiedzy historyczn
|
LBL | Oceniano 7 razy -1
|
Grzegorz z Chetyna | Oceniano 11 razy +9
A pan poseł to posiada jeszcze immuniuniu
|