Zmiany wprowadzone w programie Rodzina 500+ mają za zadanie uszczelnić system, by nie dochodziło do nadużyć. Jednak w związku z tym rodziny korzystające z zasiłku będą musiały złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej.
- Ustawa nie wprowadziła zmian w podstawowych zasadach realizacji programu Rodzina 500+. Nie uległa zmianie kwota świadczenia wychowawczego (500 zł) ani kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym) - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Anna Dziadosz kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju.
Wprowadzone najistotniejsze zmiany przepisów w Programie Rodzina 500+, które będą stosowane przy ubieganiu się o świadczenia wychowawcze na nowy okres tj. od 1 października 2017r.:
1. zmiana zasady ustalania dochodu uprawniającego do pobierania świadczenia wychowawczego uzależnionego od dochodu w rodzinie, w przypadku utraty i uzyskania dochodu . Przy ubieganiu się o świadczenia wychowawcze na nowy okres, przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie będzie stosowało się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli w okresie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu ponownie został uzyskany dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęta została pozarolnicza działalność gospodarcza. Znowelizowane przepisy wprowadzają zasadę ustalania czy osoba, której przyznano świadczenie wychowawcze, a która zakwalifikowała się z dochodu do pobierania świadczenia w związku z utratą dochodu spowodowaną utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub wyrejestrowaniem działalności gospodarczej, ponownie nie podjęła zatrudnienia u tego samego pracodawcy lub nie rozpoczęła działalności. Organy realizujące Program Rodzina 500+ zobowiązane będą w tych przypadkach do weryfikacji prawa do pobierania świadczenia wychowawczego, po upływie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu. W przypadku potwierdzenia, że ponownie została podjęta praca u tego samego pracodawcy lub rozpoczęta działalność gospodarcza, świadczenia wychowawcze będą uznane za nienależnie pobrane;
2. w przypadku ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku. Dotychczas wymieniony dochód ustalany był na podstawie złożonego oświadczenia. Ponadto w przypadku rozliczania działalności na wymienionych zasadach do wniosku wymagane będzie dołączenie zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego zawierającego informacje o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłaconego podatku;
3. osoba samotnie wychowująca dziecko , aby otrzymywać świadczenie wychowawcze na to dziecko, będzie musiała mieć ustalone od drugiego rodzica świadczenie alimentacyjne pochodzące lub zatwierdzone przez sąd, chyba że: - drugi z rodziców dziecka nie żyje, - ojciec dziecka jest nieznany, - powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone, - sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka, - dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
Gdy osoba samotnie wychowująca dziecko, której prawo do świadczenia wychowawczego uzależnione jest od ustalenia świadczenia alimentacyjnego na to dziecko, złoży wniosek bez tytułu wykonawczego dotyczącego alimentów, organ realizujący Program Rodzina 500+ wyznacza termin 3 miesięcy na dostarczenie tytułu. W przypadku dostarczenia w wyznaczonym terminie tytułu wykonwczego dotyczącego świadczeń alimantacyjnych, prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Gdy przyczyną niedostarczenia tytułu wykonawczego w terminie 3 miesięcy jest postanowienie sądu o odmowie udzielenia zabezpieczenia w sprawie o alimenty, bieg terminu na uzupełnienie wniosku ulega zawieszeniu, do dnia dostarczenia tytułu wykonawczego lub innych dokumentów, potwierdzających brak konieczności dołączenia tytułu. Świadczenie wychowawcze w opisanym przypadku będzie przysługiwało od miesiąca, od którego drugi z rodziców został zobowiązany do zapłaty alimentów;
4. opieka naprzemienna - w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzonych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego;
5. zmiana terminów składania i rozpatrywania wniosków . Został wydłużony termin na składanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Świadczeniobiorcy mogą składać wnioski na nowy okres od 1 sierpnia do 31 pażdziernika 2017r.
Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami:
w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2017r. - ustalenie prawa i wypłata świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 października 2017r.,
w okresie od 1 września do 30 września 2017r. - ustalenie prawa i wypłata świadczenia wychowawczego następuje do dnia 30 listopada 2017r., z wyrównaniem za październik 2017r.
w okresie od 1 października do 31 października 2017r. - ustalenie prawa i wypłata świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 grudnia 2017r., z wyrównaniem za październik i listopad 2017r.
Ponadto znowelizowana ustawa wprowadziła zmiany w terminach składania wniosków o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Od 1 sierpnia 2017r. będzie można składać również te wnioski i w zależności od miesiąca ich złożenia, różny będzie termin ich rozpatrywania i wypłaty. W przypadku złożenia wniosków:
w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2017r. - ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych i ich wypłata nastąpi do 30 listopada 2017r.
w okresie do 1 września do 31 października 2017r. - ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych i ich wypłata nastąpi do 31 grudnia 2017r. z wyrównaniem za listopad 2017r.
W okresie od 1 listopada do 30 listopada 2017r. - ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych i ich wypłata nastąpi do 28 lutego 2018r. z wyrównaniem świadczeń od listopada 2017r.
Od 1 sierpnia 2017r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju można składać również wnioski na nowy okres świadczeniowy w funduszu alimentacyjnym.
~ Dżejkob | Oceniano 1 raz -1
Niemiec na każde dziecko ma 190 euro i nikt nikogo nie musi prosić i nikt nie narzeka tak jest i tyle
|
~ 23hg | Oceniano 3 razy +3
Gdyby zdziercy płacili uczciwie ludziom to PiS nie musiałby dawać 500+. 20 lat podwyżek niewolnicy nie mają . Powinni mieć jeszcze udziały w firmach tak jak na zachodzie .W każdym kraju rodziny są wspierane przez rządy, a co na Ukraińców dają a Polakom mają nie dawać?
|
~ ja | Oceniano 8 razy +2
Do roboty darmozjady
|
~ zorro | Oceniano 3 razy -1
By otrzymać 500+ MUSISZ ZALICZYĆ W CIĄGU ROKU TRZY MIESIĘCZNI
|
~ 21 | Oceniano 9 razy +5
Największa obłuda głosować na PO i nowoczesną i brać 500+
|
~ QVA | Oceniano 10 razy +4
Ludzie powinni dostać wędkę - a nie rybę :/
|