REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Tragedii nie dało się przewidzieć
2011.08.01 12:01 | aktualizacja: 2011.08.01 12:35

Tama nie wytrzymała, bo…

W niedzielne popołudnie, 31 lipca br., woda zalała dużą część Biłgoraja. Nie pochodziła tylko z ulewnych deszczy, które nękają nasz powiat od dłuższego czasu. Tysiące metrów sześciennych wody wydostały się ze zbiornika retencyjnego w Rapach Dylańskich. Ale dlaczego tama nie wytrzymała?
Tama nie wytrzymała, bo…

- Zbiornik, wybudowany na rzece Osa, był oddany do użytku w 2001 roku jako zbiornik retencyjny, miał za zadanie zatrzymywanie wody i zapobieganie szybkiemu odpływowi wody w lasach - wyjaśnił Marian Kudełka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

Ostatnie deszczowe tygodnie nie dawały powodów do obaw. - Nie można było przewidzieć rozmycia tamy, mimo że ulewne deszcze padały przez wiele dni, poziom wody w zbiorniku stale był utrzymywany, aż do niedzieli kiedy to w godzinę zbiornik wypełnił się po brzegi - stwierdził Leszek Turczyniak, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj.

Ulewne deszcze były za to przyczyną rozmycia grobli na stawach prywatnych usytuowanych również w Rapach Dylańskich, co z kolei było początkiem ogromnego naporu wody i przelania się jej przez wierzch tamy. Już kilkukrotnie zbiornik retencyjny wytrzymywał podobne sytuacje. Tym razem było inaczej, chociaż przewidzieć się tego nie dało.

- Tama była badana pod kątem jej wytrzymałości, sporządziliśmy niedawno mapę zbiornika z zaznaczeniem rzędnych poziomu wody, a ilość była zgodna z pozwoleniem wodno-prawnym - dodał Nadleśniczy.

Woda nie rozerwała tamy, po przelaniu się przez jej wierzch, rozpuściła ją od drugiej strony. - Zapora od strony wody była wybetonowana, także nikt się nie spodziewał, że taka ilość wody wpłynie w tak krótkim czasie, błyskawicznie poziom wody się podniósł o ok. 1,5 metra - mówi Marian Kudełka.

Nie można także zarzucić braku dbałości o przepusty, gdyż w ubiegłym roku została spuszczona woda z zalewu, do którego uchodziły wody ze zbiornika w Rapach, zostały także wyczyszczone wszystkie przepusty, woda mogła więc swobodnie przepływać.

Teraz trzeba będzie tamę odbudować, ale na pewno nie stanie się to w ciągu najbliższych tygodni, gdyż najpierw Nadleśnictwo musi uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia wodno-prawne oraz nadzoru budowlanego.

Będzie zbudowana w nieco inny sposób, na pewno nie będzie tak wysoka, a poza tym na nowej tamie nie zobaczymy już promenady, będą za to zabezpieczenia przelewowe. Jeśli zbiornik znowu będzie wypełniony po brzegi to woda zwyczajnie się przeleje, nie powodując rozmycia zapory.

Także trzeba mieć świadomość, że jeśli zdarzą się kolejne ulewy, przed odbudowaniem tamy, zbiornik ich nie zatrzyma, a cała woda będzie spływała na ulice Biłgoraja stanowiąc dalsze zagrożenie dla dobytku jego mieszkańców. - Zagrożeniem jest teraz tylko zalew miejski. Jeśli on nie zatrzyma wody, a jest takie niebezpieczeństwo, dalsze ulewy będą stanowiły poważne zagrożenie - podsumował Marian Kudełka.

red.
red. dodany 1 sierpnia 2011
 
Odsłon: 32243

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w piątek, godzina 10:11 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
w piątek, godzina 08:55 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety [AKTUALIZACJA]
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
w piątek, godzina 10:31 Powiat
Burze z gradem i porywisty wiatr
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w czwartek, godzina 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
w czwartek, godzina 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
w czwartek, godzina 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w piątek, godzina 08:21 Tereszpol
Wojewoda lubelski odwiedził tereny dotknięte skutkami nawałnicy
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
28 kwietnia 2021 Kraj
Nowe zasady już od 1 maja. Dzieci wracają do szkół, otwarte hotele i restauracje
W środowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje o dalszych krokach podejmowanych przez rząd związanych z luzowaniem obostrzeń. Wraca handel, a dzieci znów będą chodzić do szkół. Co jeszcze się zmienia?
w piątek, godzina 10:46 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
w niedzielę, godzina 17:56 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody.
w czwartek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj