REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Zbiornik retencyjny znów będzie służył mieszkańcom
2012.07.31 09:44

Od września rusza budowa zbiornika w Rapach

Ubiegłoroczna powódź wyrządziła wiele szkód. Z żywiołem walczyli mieszkańcy kilku biłgorajskich ulic. Ogromna ilość wody pochodziła w ulewnych deszczy ale także z przerwanego zbiornika retencyjnego na Rapach. We wrześniu ruszą prace przy jego odbudowie.
Od września rusza budowa zbiornika w Rapach

Dokładnie rok temu, w ostatnim tygodniu lipca, część Biłgoraja została zalana przez wielką wodę. Ulewne, padające wiele dni deszcze spowodowały wypełnienie zbiornika retencyjnego na rapach Dylańskich, przelanie się wody przez groblę czołową, a w konsekwencji jej podmycie.

Tama po kilku godzinach została przerwana, a tysiące metrów sześciennych wody wdarły się na ulice miasta. Największe problemy z żywiołem mieli mieszkańcy ul. Moniuszki, Romanowskiego i Granicznej. Piwnice zalane zostały także na ul. Nowakowskiego. W wielu miejscach nie pomogły układane przez strażaków worki z piaskiem, a wypompowywanie wody z domów było jak walka z wiatrakami. Kilka dni trwała napięta sytuacja, gdyż zniszczony zbiornik nie stanowił już żadnego zabezpieczenia przed kolejnymi podtopieniami, a prognozy nie napawały optymizmem. Na szczęście kolejnych tego typu zdarzeń już nie było, zaczęła się za to walka o uratowanie zatopionych sprzętów, upraw, czy o środki na odbudowę zniszczeń.

Już wtedy remont zbiornika na Rapach Dylańskich zapowiadało Nadleśnictwo Biłgoraj, właściciel obiektu. - Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na budowę zbiornika. Wykonawca został wyłoniony, teraz dopełniamy wszelkich formalności. Mam nadzieję, że wszystko zakończy się jeszcze w sierpniu. Prace będą mogły ruszyć jednak dopiero od września, ponieważ jest to obszar Natura 2000 i wcześniej nie byłoby możliwości prowadzenia tego typu prac - powiedział w rozmowie z bilgorajska.pl Marian Kudełka nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

Remont zbiornika retencyjnego będzie polegał na jego pogłębieniu, wyczyszczeniu dnia i odbudowie grobli czołowej. Wykonany zostanie także przelew, który będzie zabezpieczał groblę czołową w przypadku nagromadzenia dużej ilości wód. Niestety po przebudowie chętni do zwiedzania tego obiektu nie będą mogli skorzystać z promenady. Przejście przez groblę zostanie bowiem wybetonowane i wyłożone kamieniem.

- Na razie całe przedsięwzięcie finansujemy z własnych środków, dopiero w przyszłości okaże się, czy częśż z nich uda się odzyskać z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewidujemy, że całość będzie kosztowała ponad 300 tys. zł - dodał nadleśniczy Kudełka.

Póki inwestycja nie zostanie ukończona trzeba mieć nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku. Bez zbiornika retencyjnego ulewy mogłyby ponownie zagrozić mieszkańcom Biłgoraja. Zbiornik zatrzymywał duże ilości wody, był w stanie przyjąć aż 40 tys. m3, do czego nie jest przystosowany np. zalew Bojary, teraz w przypadku sporych opadów woda rzeką będzie płynęła w stronę miasta.

red.
red. dodany 31 lipca 2012
 
Odsłon: 11291

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

~ jan
  0
kto pytam odpowiada za utrzymanie i dobry stan takich zbiorników jak ten w Rapach ?czy to nie jest działka Kudełki?dlaczego nikt do tej pory nie odp za powódź w miescie i Gminie Biłgoraj, panie Kudełka to wina opadów czyli przyroda(:
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w piątek, godzina 10:11 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
w piątek, godzina 08:55 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety [AKTUALIZACJA]
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
w piątek, godzina 10:31 Powiat
Burze z gradem i porywisty wiatr
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w czwartek, godzina 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
w czwartek, godzina 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
w czwartek, godzina 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w piątek, godzina 08:21 Tereszpol
Wojewoda lubelski odwiedził tereny dotknięte skutkami nawałnicy
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
28 kwietnia 2021 Kraj
Nowe zasady już od 1 maja. Dzieci wracają do szkół, otwarte hotele i restauracje
W środowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje o dalszych krokach podejmowanych przez rząd związanych z luzowaniem obostrzeń. Wraca handel, a dzieci znów będą chodzić do szkół. Co jeszcze się zmienia?
w piątek, godzina 10:46 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
w niedzielę, godzina 17:56 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody.
w czwartek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj