Z otyłością można, a nawet trzeba walczyć. Podstawą jest oczywiście zmiana trybu życia i diety pacjenta, ale te mogą okazać się niewystarczające. Przy walce z otyłością pomóc mogą inne metody niefarmakologiczne (np. psychoterapia) oraz farmakologiczne, poza tym dostępną opcją jest leczenie operacyjne otyłości. Co należy wiedzieć o wspomnianych metodach?
Otyłość to problem zdrowotny związany, najprościej mówiąc, z nadmierną masą ciała i związanym z tym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Otyłość stwierdza się, gdy BMI pacjenta wynosi ≥ 30 kg/m2. Problemem jest już stan wcześniejszy, czyli nadwaga, na którą wskazują wartości BMI mieszczące się w zakresie 25-29,9 kg/m2. Otyłość zaliczana jest do chorób przewlekłych i ma związek z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w organizmie. Do otyłości może prowadzić długotrwałe utrzymywanie dodatniego bilansu energetycznego, czyli jedzenie w ilościach przekraczających zapotrzebowanie danej osoby oraz stronienie od aktywności fizycznej. Do otyłości mogą się przyczyniać zaburzenia odżywiania, jednak trzeba wiedzieć, że jest to bardziej złożone schorzenie, które może mieć wiele przyczyn - nie bez znaczenia są tu czynniki środowiskowe i pewne czynniki genetyczne, poza tym duże znaczenie mogą odgrywać zaburzenia emocjonalne, niektóre choroby i zaburzenia (np. hormonalne), a nawet stosowane leki (efekt uboczny).
Otyłość należy leczyć. Nie stanowi ona bowiem jedynie defektu estetycznego, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy wręcz dla życia pacjenta. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego, może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych i cukrzycy typu II, poza tym negatywnie wpływa na kondycję stawów. Otyłość może również przyczyniać się do wystąpienia pewnych zaburzeń psychicznych (np. depresja), prowadzić do problemów z płodnością, a nawet zwiększać ryzyko śmierci (w tym ryzyko zawału serca i udaru mózgu).
Podstawą walki z otyłością jest modyfikacja stylu życia i diety. Im wcześniej zmiany te zostaną wprowadzone, tym lepiej dla pacjenta, dlatego zaleca się zacząć działać już na etapie nadwagi, aby nie dopuścić do otyłości. Konieczne są ustalone ze specjalistą modyfikacje w diecie. Posiłki powinny być pełnowartościowe i powinny dostarczać do organizmu ważne dla niego składniki w odpowiednich dawkach. Jednocześnie powinny jednak być tak ustalone kalorycznie, aby pacjent mógł stopniowo zrzucać masę ciała. Nie bez znaczenia jest również codzienny ruch. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do możliwości danej osoby i jej kondycji - nie muszą to być od razu biegi w maratonach, jednak bardzo ważna jest systematyczność ćwiczeń. Jeśli chodzi o niefarmakologiczne leczenie otyłości, wsparciem dla niektórych pacjentów może okazać się również wdrożenie psychoterapii. Jest to metoda, która może okazać się kluczowa w walce z otyłością, pomagając pacjentowi przejąć kontrolę nad swoimi zachowaniami i zrozumieć ich podłoże.
Lekarz może zlecić pacjentowi również farmakoterapię, przepisując mu leki, które pomogą mu w przestrzeganiu zaleceń dietetycznych oraz ułatwią odchudzanie. Leki mogą np. wpływać na ośrodek głodu czy pomagać w redukcji masy ciała. Trzeba jednak wiedzieć, że tabletki na odchudzanie na niewiele się zdadzą, jeśli pacjent nie zmieni dodatkowo nawyków i nie zacznie jeść zdrowiej i więcej się ruszać. Pacjentom, w przypadku których leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, pozostaje też opcja leczenia operacyjnego. Przykładem może być rękawowa resekcja żołądka czy wyłączenie żołądkowo-jelitowe.
polinijka | 0
Wszystko zależy od pacjenta. Jednemu pomoże dieta, a inny bedzie skazany na operacje bariatrycz
|