W spółce znalazło się 10 samorządów, poza gminą Turobin to jeszcze: Cyców, gmina Hrubieszów, Krzczonów, miasto Łęczna, miasto Puławy, Rudnik, Wólka, Wysokie, Żółkiewka.
Jako udziałowcy dołączyły także: miasto Kock, miasto Ostrów Lubelski, gmina Gorzków oraz gmina Kurów.
Celem podjętej inicjatywy jest budownictwo społeczne, ma powstać 700 nowych mieszkań dobrym standardzie, czyli "pod klucz".
Na terenie gminy Turobin mieszkania mają powstać w miejscowości Żabno.
Jak wyjaśnia gmina Łęczna mieszkania mają być przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. “zdolność czynszową", dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny, dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.
- SIM-y to filar dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dodając, że korzyści z tego wynikające są różnorakie, w tym:
możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;
dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. "wakacje czynszowe", dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów - bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);
możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).
Fot. UM Łęczna