REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Raport o stanie i strukturze bezrobocia w Powiecie Biłgorajskim
2011.12.23 18:49 | aktualizacja: 2011.12.23 19:38

Kiepsko na rynku pracy

Na biłgorajskim rynku brakuje ofert pracy. Wzrasta także liczba bezrobotnych, w tym osób, które posiadają ukończone studia wyższe, nawet na kilku kierunkach lub studiach podyplomowych. Danuta Łagożna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, przedstawiła informacje o stanie i strukturze bezrobocia w naszym powiecie, 21 grudnia, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w tym roku.
Kiepsko na rynku pracy

Raport Powiatowego Urzędu Pracy przedstawia dane na dzień 30 września 2011 roku.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Biłgoraju, do tego czasu, na wynosiła 3 132 osoby, w tym były 1 704 kobiety. W odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba bezrobotnych ogółem zwiększyła się o 353 osoby (12,7%) - we wrześniu ubiegłego roku zarejestrowanych było 2 779 osób.
Średnio w miesiącu rejestrowało się 628 osób, przy czym zdecydowana większość bezrobotnych bo 83,2% rejestrowała się po raz kolejny.

Podstawowym miernikiem bezrobocia jest podawana procentowa stopa bezrobocia, obliczana jako stosunek liczby osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy do osób aktywnych zawodowo. - Stopa bezrobocia dla całego kraju na koniec września br. wyniosła 11,8%, zaś dla porównania w Województwie Lubelskim wyniosła 12,4%. W Powiecie Biłgorajskim ten wskaźnik osiągnął poziom 6,6%, był najniższy w całym Województwie Lubelskim. Mimo tych wskaźników ofert pracy brakuje - mówiła Danuta Łagożna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

54,4% ogółu bezrobotnych stanowią kobiety. Niestety w strukturze wiekowej bezrobotnych zauważa się zdecydowaną przewagę ludzi młodych, w wieku do 34 lat (1 889 osób - 60,3% ogółu bezrobotnych), następnie osoby pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (16%) oraz osoby w wieku od 45 do 54 lat (15,3%).
- Najliczniejszą grupę bezrobotnych przez pryzmat struktury wykształcenia stanowią osoby z wykształceniem policealnym lub średnim zawodowym - 819 osób, co stanowi 26,1%. Druga co do wielkości grupę stanowią osoby z wykształceniem zasadniczym - 731 osób, co daje 23,3%. Z kolei 22,1% ogółu bezrobotnych to osoby z wyższym wykształceniem. Obserwuje się także, że rejestruje się coraz więcej osób z ukończonymi, dwoma, a nawet trzema kierunkami studiów, w tym np. po studiach podyplomowych - stwierdziła pani dyrektor.

Najwyższy poziom bezrobocia występuje w Mieście Biłgoraju - 925 osób (29,5%), Gminie Biłgoraj - 461 osób (14,7%) oraz w Mieście i Gminie Józefów - 283 osoby (9%). Najmniej bezrobotnych było w Gminach: Aleksandrów - 76 osób, Obsza - 94 osoby, Łukowa 104 osoby. Spadek bezrobocia odnotowano tylko w dwóch Gminach naszego Powiatu: w Gminie Goraj (o 1,6%) i Gminie Turobin (o 1,5%).

Na koniec września 2011 roku w tutejszym PUP zarejestrowanych było 786 osób bezrobotnych w wieku do 25 roku życia (w tym 429 kobiet). Bezrobotna młodzież stanowi 25,1% ogółu bezrobotnych. Cechą wyróżniającą tę grupę osób bezrobotnych jest brak doświadczenia zawodowego - nie posiada go aż 71,8% osób bezrobotnych w wieku do 25 lat.
Według danych PUP w Biłgoraju, 10,9% ogółu bezrobotnych w naszym powiecie, stanowią kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka.
Do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, wg. danych z końca września, uprawnionych było 540 osób, co stanowi 17,2% ogółu bezrobotnych. W omawianym okresie Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju pozyskał 1 353 oferty pracy. W ramach realizowanych zadań pośrednicy pracy w omawianym okresie nawiązali 2 647 kontaktów z pracodawcami pozyskując 97% ogółu ofert, którymi dysponował Urząd. Jednak w stosunku do analogicznego okresu w roku 2010 to aż o 1028 ofert mniej. - Chciałabym podkreślić fakt, że jest ogromne zainteresowanie dotacjami na otwarcie własnej działalności. Jednak fundusze, którymi dysponujemy zależą od przyznanych dotacji, a te niestety ulegają zmniejszeniu - podsumowała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

red.
red. dodany 23 grudnia 2011
 
Odsłon: 15594

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (14)

~ XYZ
  0
Do boom.Ciekawe skąd masz taką statystykę???Bezrobocie w naszym nieszczęsnym powiecie jest co najmniej dwa razy większe a Urząd pracy jest bo musi byc i by parę pań mogło odesłac ludzi z niczym,bez pleców nie ma szans na pracę gdziekolwiek,wiele ludzi nie jest zgłoszonych jako bezrobotnych,po prostu jadą za granicę na jakiś czas by przeżyc kolejny rok.Z roku na rok jest coraz lepiej i nie widac światełka w tunelu.
~ as
Oceniano 4 razy  -2
a jaki pracodawca szuka pracownika przez UP, stamtąd przychodzą tylko żeby im kwitek podpisać , że do pracy się nie nadają
~ do boom
Oceniano 6 razy  +6
Cieszmy się ze bezrobocie w naszym powiecie ma mniejszy procent niż w kraju? Bo tak pokazuje wyselekcjonowana statystyka. Cieszmy się że mnóstwo młodych wykształconych nawet nie próbuje szukać u nas pracy tylko od razu jadą do dużych miast, że ludzie z naszego rejonu są zaradni i się nie poddają szukając sposobów na utrzymanie rodzin za granicami kraju. Co drugi znajomy jeździ za granicę tylko dla tego że u nas nie da się po ludzku żyć. I może też się cieszmy że żyjemy na "Zielonej Wyspie". Mącą nam wszystkim w głowach - myślcie trochę.
Bez sugestii mediów zastanów się ile zarabiasz, popatrz na ludzi wokół siebie, ile wydajesz na podatki, akcyzy, opłaty administracyjne a ile jesteś w stanie zostawić dla siebie i rodziny?
POZDRAWIAM życzę Wam by Nowy Rok nie był gorszy.
~ do poprzednika
Oceniano 1 raz  +1
ale o co chodzi
~ FARSA SĄDOWA W BIŁGORAJU
Oceniano 2 razy  +2
SZUKAM PRACY -NIE KARANY TYLKO WROBIONY PRZEZ SKORUMPOWANĄ SĘDZINĘ NA USŁUGACH BRWSA I PROKURATORA KTÓREGO NIE BYŁO NA SALI JAK BYŁY ZEZNAWANE PRAWDZIWE FAKTY.
BARDZO CHĘTNIE INTERESUJĄ MNIE PRACE W KTÓRYCH JEST WYMAGANA NIEKARALNOŚĆ ABY RZUCIĆ KAŻDĄ ODMOWĘ SĘDZINIE KACZOROWSKIEJ-PACZOS PRZED KŁAMLIWĄ TWARZ ,PRZYCHYLNEMU PROKURATOROWI I TEMU CO KUPIŁ SĄD Z BRWSA W ZAMIAN ZA WYBIELENIE 4 PRACOWNIKÓW KŁAMIĄCYCH BO BY ZOSTALI UKARANI .
ABY MÓC JA PODAĆ DO STRASBURGA ZA STRONNICZE KARANIE ,ZA FAŁSZOWANIE DOKUMENTÓW ZEZNAŃ I ZA USUWANIE I DOPISYWANIE SWOICH SŁÓW.
ZA KAŻDĄ ODMOWĘ PRZYJĘCIA DO PRACY POZWĘ TĄ SKORUMPOWANA SĘDZINĘ .
~ 547e
Oceniano 3 razy  +3
najlepsza oferta to jest_: sklepowa ,dział mięsny na staż hehehehehehhe kur... albo to : pracownik w ciuchlandzie z grupa inwalidzka bo zdrowy jest za drogi
~ boom
Oceniano 8 razy  0
do ~elle
Czy stopa bezrobocia 6,6%, czyli 2 razy mniejsza niż średnia w kraju to za mało?
Nie rozumiem jak łatwo można poddać się myśli autora artykułu, który jest wyraźnie tendencyjny i ma na celu negatywne zobrazowanie sytuacji.
Ja uważam, że powinniśmy sie cieszyc, że nasz region na tym polu bije całą lubelszczyznę na głowę.
~ elle
Oceniano 6 razy  0
lata rządów po - psl i mamy tego efekty, panie tokarski co pan zrobił dla powiatu?
~ gkj
Oceniano 10 razy  0
trzeba być czubem żeby robić za 1500 ludzie życie wam ucieka przez palce czy wy tego nie widzicie.....jedzcie z stąd na parę lat puki jeszcze się opłaca
~ rtyer
Oceniano 6 razy  0
emigrować nie świrować .......rozwiązanie...koniec kropka
~ pasterz
Oceniano 3 razy  +3
a pomyślcie jakby wszyscy co są na stałe za granica zjechali do domów to niebyłlo by roboty wcale
~ ja
Oceniano 12 razy  -4
jechac za granice ja to zrobilam 5 lat temu i wcale nie zaluje mam legalna prace place podatki jestem ubezpieczona i stac mnie na godny trub zycia bez zalowania sobie...
i wcale nie zyje tutaj na zasilkach
~ boss
Oceniano 10 razy  +8
ofert pracy jest 9 na cały biłgoraj + 3 oferty dla osób niepełnosprawnych na stan 22.12.2011,to są jaja dopiero Monty Phyton skecze mógłby kręcić hahahhahaha
~ gm.Obsza
Oceniano 6 razy  +4
94 osoby bezrobotne ,raczej z jednej wsi.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety
dzisiaj, 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
w piątek, godzina 13:44 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 12:39 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
dzisiaj, 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
dzisiaj, 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
w środę, godzina 08:02 Kraj
Nowe przepisy dla właścicieli czworonogów
28 kwietnia 2021 Kraj
Nowe zasady już od 1 maja. Dzieci wracają do szkół, otwarte hotele i restauracje
W środowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje o dalszych krokach podejmowanych przez rząd związanych z luzowaniem obostrzeń. Wraca handel, a dzieci znów będą chodzić do szkół. Co jeszcze się zmienia?
we wtorek, godzina 10:10 Biłgoraj
Matura w reżimie sanitarnym
we wtorek, godzina 11:25 Powiat
Kolizje z dzikimi zwierzętami
w niedzielę, godzina 17:56 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody.
dzisiaj, 08:49 Biłgoraj
Serdeczna Karteczka od uczniów "Piątki" dla pracowników PGK
w środę, godzina 16:13 Biłgoraj
Konferencja dot. ustawy o zasobach własnych UE i Krajowego Planu Odbudowy
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj