REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Stan i struktura bezrobocia w Powiecie Biłgorajskim
2012.11.15 18:37

Rośnie bezrobocie

W mijającym roku średnio miesięcznie w biłgorajskim pośredniaku rejestrowało się 593 osoby. Podczas listopadowych obrad Rady Powiatu radni zapoznali się z informacjami na temat stanu i struktury bezrobocia w Powiecie Biłgorajskim na koniec września 2012 roku.
Rośnie bezrobocie

Informację o stanie i strukturze bezrobocia w Powiecie Biłgorajskim na koniec września 2012 roku, podczas obrad sesji 15 listopada 2012 roku, przedstawiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - Danuta Łagożna. W dniu 30 września 2012 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP wynosiła 3 tysiące 527 osób, w tym 1 tys. 878 stanowiły kobiety. W roku ubiegłym, w analogicznym okresie zwiększyła się o 404 osoby, co stanowi prawie 12%.
Od stycznia do września 2012 roku w PUP w Biłgoraju zarejestrowało się łącznie 5 tys.345 osób, z czego we wrześniu 660 osób. 82,6% ogółu osób rejestrujących się to osoby, które robiły to po raz kolejny, tylko 930 osób zarejestrowało się po raz pierwszy w życiu.
Do końca września 2012 roku z ewidencji Urzędu wyrejestrowano łącznie 5 tys. 793 osoby, we wrześniu 689 osób. . Liczba wyrejestrowań zmniejszyła się o 2,9 % w stosunku do roku ubiegłego.
Przyczyny wyłączenia z ewidencji bezrobotnych to m.in. podjęcie pracy (1.432 osoby w tym 1.281 nie subsydiowanej, 151 subsydiowanej); rozpoczęcie stażu 492 osoby, rozpoczęcie szkolenia 57 osób; rozpoczęcie prac społecznie użytecznych 20 osób; odmowa podjęcia pracy lub aktywizacji zawodowej, rezygnacja ze statusu bezrobotnego, nabycie praw emerytalnych czy rentowych i inne.
Stopa bezrobocia (stosunek liczby zarejestrowanych bezrobotnych do liczby aktywnych zawodowo) dla całego kraju wyniosła na dzień 31 września br. 12,4% (wzrost o 0,6%) Wzrost odnotowano także w województwie lubelskim. We wrześniu 2011 roku wynosiła 12,4, zaś we wrześniu 2012 r - 13%.
Nie inaczej jest w powiecie biłgorajskim. Stopa wzrosła o 0,8 punktu procentowego wynosząc we wrześniu 2012 r.7,4%. Był to jednak najniższy wskaźnik w województwie.
Na koniec września 2012 roku na ogół bezrobotnych 53,2% stanowiły kobiety, 46,8% mężczyźni.
Jeśli chodzi o wiek najwięcej bezrobotnych stanowią osoby młode między 25, a 34 rokiem życia (37,2 %), druga grupa to osoby w wieku 18-24 (23,1%). Najmniejszą grupę stanowią osoby po 60-tym roku życia (2,5%).
Najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym - 26,1 % ogółu. Drugą grupę stanowią osoby z wykształceniem wyższym - 23%, z kolei 21,9 % ogółu bezrobotnych posiada wykształcenie zasadnicze.

Wzrosła liczba bezrobotnych zamieszkałych na terenach wiejskich. Ogółem (na dzień 30.09.2012) największa liczba bezrobotnych wystepowała w:
- mieście Biłgoraj - 1077 osób (30,5%)
-gminie Biłgoraj - 555 osób (15,7%)
- mieście i gminie Józefów 291osób (8,3%)

Najmniejesze bezrobocie było w gminach:

- Łukowa - 87 osób (2,5%)
- Aleksandrów - 88 osób (2,5%)
- Obsza -91 osób (2,6%).

Zasiłek dla bezrobotnych pobierało 516 osób, tj. 14,6% ogółu zarejestrowanych. W tym samym okresie 2011 roku uprawnionych do pobrania zasiłku było 540 osób. W kończącym się roku, na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych, udało się pozyskać ponad 8,2 mln zł, w tym środki Funduszu Pracy to 4,79 mln zł. PUP w Biłgoraju pozyskał także 1,74 mln zł na realizację programu systemowego "Zawodowy start" oraz 1,5 mln zł na projekt "Czas na zmiany - czas na pracę".

Red.
Red. dodany 15 listopada 2012
 
Odsłon: 8871

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (8)

~ jadzia
Oceniano 4 razy  +2
praca jest ale tylko dla swoich, dzieci tych od Rosłana dostają pracę u Tokarskiego, a tych od Tokarskiego u Rosłana, tym sposobem nie widać nepotyzmu, wszędzie tylko rodzina i znajomości, bez tego można sobie niepotrzebnie nogi wychodzić do Urzędu Pracy, który zajmuje się fikcyjnymi działaniami, jakieś durne szkolenia byle tylko statystycznie ładnie wyglądało, szkolili np. ludzi upośledzonych umysłowo, pacjentów z Teodorówki, dowozili kilkanaście osób na "tureckie kazanie", zmarnowali blisko 100 tys.
~ m.in do tłusty
Oceniano 2 razy  0
jak sie pisze "z tond" to sie nie jest wyuczony tylko analfabetą.
Pracy nie ma przez rosłana i tokarskiego. Nie mamy terenów inwestycyjnych ( a na siedzibe sie znalazły) a o tworzeniu klimatu dla przedsiebiorców to nawet nie słyszeli
~ kjhgfds
Oceniano 2 razy  -2
Bezrobocie?Przecież Tusk mówił że Polska to raj,nie jest żle jeszcze swoich dzieci w garnkach nie gotujecie jak przed wojną na Ukrainie ,głosujcie tak dalej to gotować będziecie tylko swoje psy i koty.Bo PO tu nie będzie inwestować bo tu nie wygrywa inwestycje są na zachodzie w strefie niemieckiej tam gdzie stadiony
~ tłusty z zagranicy
Oceniano 5 razy  -1
Też kiedyś byłem bezrobotny wyuczony, ale widziałem co się dzieje, że praca tu nie dla wszystkich, wszystko ustawiane po znajomościach i wyjechałem daleko z tond, i praca się znalazła, i pieniądze nie małe, ale lubię wracać na urlop do Biłgoraja, ale póki co to nie narzekam i zapraszam za saksy;
~ zxc
Oceniano 6 razy  +4
Bezrobocie jest źle liczone. Powinno się podawać liczbę pracujących, a nie zarejestrowanych jako bezrobotni.
~ gregor
Oceniano 6 razy  0
to jest wdzięczność platformy za oddany głos :). już dawno wiadomo że albo jesz ty albo jedzą ciebie he he :) ja akurat z po więc kryzys nie straszny
~ Icek
Oceniano 6 razy  0
Bezrobocie można szybko zlikwidować.Zasiłek dla bezrobotnego,dziennie.Trzy nalewki i kilo,jabłek.Wódki nie proponuje.Do wódki jak i do kobiet.Trzeba mieć,zdrowie.
~ Anonim
Oceniano 10 razy  +6
paaanie kto bedzie robil za 1200 brutto + ew dojazd do pracy ?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety
dzisiaj, 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
w piątek, godzina 13:44 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 12:39 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
dzisiaj, 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
dzisiaj, 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
w środę, godzina 08:02 Kraj
Nowe przepisy dla właścicieli czworonogów
28 kwietnia 2021 Kraj
Nowe zasady już od 1 maja. Dzieci wracają do szkół, otwarte hotele i restauracje
W środowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje o dalszych krokach podejmowanych przez rząd związanych z luzowaniem obostrzeń. Wraca handel, a dzieci znów będą chodzić do szkół. Co jeszcze się zmienia?
we wtorek, godzina 10:10 Biłgoraj
Matura w reżimie sanitarnym
we wtorek, godzina 11:25 Powiat
Kolizje z dzikimi zwierzętami
w niedzielę, godzina 17:56 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody.
dzisiaj, 08:49 Biłgoraj
Serdeczna Karteczka od uczniów "Piątki" dla pracowników PGK
w poniedziałek, godzina 12:17 Biłgoraj
Niech się święci 3 Maja!
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj