REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2013.03.28 08:02

Bezrobocie w powiecie

Średnio w 2012 roku w ciągu miesiąca rejestrowało się 632 osoby. Podczas marcowych obrad Rady Powiatu radni zapoznali się z analizą stanu i struktury bezrobocia w 2012 roku w powiecie biłgorajskim, którą przedstawiła Danuta Łagożna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Bezrobocie w powiecie

31 grudnia 2012 roku zarejestrowanych bezrobotnych w biłgorajskim PUP-ie było 4 tysiące 212 osób, w tym 2 tysiące 71 kobiet. W odniesieniu do analogicznego okresu w roku 2011, liczba bezrobotnych wzrosła o 237 osób. Należy zaznaczyć, że liczba bezrobotnych nie uwzględnia osób poszukujących pracy tj. posiadających gospodarstwa rolne powyżej 2 hektarów przeliczeniowych, renty inwalidzkie i inne źródła dochodów. Wśród ogółu bezrobotnych 1 tysiąc 25 osób stanowiła młodzież do 25 roku życia.

W ciągu 2012 roku ogółem zarejestrowało się 7 tysięcy 590 osób. Średnio w miesiącu rejestrowało się 632 osoby.
Spośród ogółu rejestrujących tylko 1 tysiąc 267 osób zarejestrowało się w PUP po praz pierwszy, 83,3% osób rejestrowało się po raz kolejny. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba rejestracji zmniejszyła się o 329 osób. Do dnia 31 grudnia 2011 roku w PUP zarejestrowało się 7 tysięcy 919 osób.
W 2012 roku z powodu podjęcia pracy z ewidencji bezrobotnych wyłączono 1 tysiąc 961 osób, co stanowi 26, 7% ogółu wyrejestrowanych.
Stopa bezrobocia dla całego kraju na koniec grudnia 2012r. wynosiła 13,4 %. Wzrost stopy bezrobocia odnotowano również w województwie lubelskim tj. 0,8 punktu procentowego: w grudniu 2011 roku wynosiła 13,3%, zaś w grudniu 2012r. 14,1%.
Natomiast stopa bezrobocia w powiecie biłgorajskim na dzień 31.12.2012 roku wynosiła 8,7% i jest wzrost o 0,5 punktu procentowego w stosunku do grudnia 2012r. która wynosiła 8,2%. W grudniu 2012 roku powiat biłgorajski osiągnął najniższy wskaźnik bezrobocia w województwie lubelskim.
2 tysiące 71 zarejestrowanych kobiet oznacza wzrost w stosunku do 2011 roku o 126 osób.
Jeśli chodzi o wykształcenie najliczniejszą grupę stanowią osoby z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym - 25, 5 % ogółu. Druga, co do wielkości grupa to osoby z wykształceniem zawodowym zasadniczym 23%. 22,2% z ogółu bezrobotnych posiada wykształcenie wyższe. Najmniejszą grupę bezrobotnych stanowią Ci z wykształceniem średnim ogólnokształcącym 12,1% oraz gimnazjalnym i poniżej - 17,2%.
Najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowiły osoby bez stażu pracy tj. 1 tysiąc 259 osób (29,9%) Drugą grupą stanowili bezrobotni ze stażem pracy od roku do 5 lat (19,9%), następnie bezrobotni ze stażem pracy poniżej roku (17,1%). Wśród bezrobotnych kobiet aż 35,3% stanowiły kobiety bez stażu pracy.

63,7% ogółu bezrobotnych zarejestrowanych na koniec 2012 roku stanowiły osoby zamieszkałe na terenach wiejskich.
Największa liczba bezrobotnych występowała w:
- mieście Biłgoraj - 1.186 osób (28,2% ogółu),
- gminie Biłgoraj - 649 osób (15,4% ogółu),
- mieście i gminie Józefów - 367 osób (8,7% ogółu)
Najmniej bezrobotnych było w gminach :
- Łukowa - 112 osób (2,7% ogółu)
- Obsza - 118 osób (2,8% ogółu)
- Aleksandrów - 131 osób (3,1% ogółu).

Do siedmiu grup bezrobotnych kierowane są specjalne formy wsparcia (wynika to z ustawy z dn.20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia). Są to: bezrobotni do 25 roku życia (1 tysiąc 112 osób), bezrobotni długotrwale(1 tysiąc 587 osób), bezrobotni powyżej 50 roku życia(717 osób), bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych (601 osób), bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia (226 osób), bezrobotni którzy po odbyciu kary nie podjęli zatrudnienia (28 osób), bezrobotni niepełnosprawni (204 osoby).

W ramach posiadanych przez Urząd środków finansowych na dzień 31 grudnia 2012 roku zaktywizowano ogółem 973 osoby w tym:
-staże 532 osoby (w tym 8 os. PFRON),
- staże u pracodawcy zagranicznego 18 osób
- prace interwencyjne - 40 osób (4 rezygnacje)
- szkolenia 166 osób,
- dotacje - 115 osób,
- wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy - 51 osób,
- roboty publiczne - 31 osób,
- prace społecznie użyteczne - 20 osób.

Red.
Red. dodany 28 marca 2013
 
Odsłon: 7947

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (10)

Najwyżej oceniane komentarze
Drakkar
Oceniano 12 razy  +12
Propaganda sukcesu.Prawdziwa skala bezrobocia powinna być ujęta inaczej.W powiecie jest 100 tys.osób wystarczyłoby rozbić ta liczbę na poszczególne grupy np.osoby pracujące 50%,emeryci 10%,renciści 10%,rolnicy 10%,uczniowie i absolwenci 5%,bezrobotni oraz ci ktorzy z jakiś przyczyn zostali wykluczeni z ewidencji PUP 5% gdzie podziało sie 10 % ?To tylko przykład ale własnie tak powinno wyglądać podawanie prawdziwej skali bezrobocia.Oczywiście nie wspominam o osobach które opuściły bądź opuszczą Biłgoraj sam wiem o 10 osobach kótre maja zamiar to zrobić w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.
Głównym powodem jaki generuje bezrobocie są obciążenia pochodzące od aparatu państwowego,wysokie czynsze,podatki,ZUS,koszty energii,niejasne prawo,wspaniałe przepisy unijne,stale zwiekszająca sie ilość urzedników z ich skrzywionym interpretowaniem przepisów.Ile trzeba pokonać przeszkód aby otworzyć niekoniecznie wielkie przedsiebiorstwo jakie są koszty dostosowania firmy do niekiedy całkiem bzdurnych przepisów ile razy w odwiedziny wpadnie sanepid,skarbówka,inspekcja pracy oraz sto tysiecy innych instytucji "ułatwiających"życie przedsiebiorcom oczywiscie niektórzy przedsiebiorcy z ich umysłową wioską też nie są bez winy.Ile trzeba czasu na rozwinięcie firmy rok,dwa,trzy pewnie i więcej ale wcale nie bedzie łatwo bo rózne państwowe hieny już sie szukują na zarobione przez Ciebie pieniądze bo urzedaskom zabraknie na trzynastki (swoją drogą jestem ciekaw czy urzędnicy wiedzą skad biorą sie pieniązki na ich wypłaty)Narzekacie na władze ja też narzekam a czy zastanowiliście sie kiedyś kto ich wybrał za czyim pozwoleniem owi wybrańcy losu znaleźli sie u koryta sami ich wybraliście wiec pretensje możecie mieć tylko do siebie.Ja jestem tylko ciekaw kiedy to wszystko sie rozleci.
Krótkie zobrazowanie ile zabierają z Twojej wypłaty.
http://www.mpolska24.pl/blogi/post/4149/panie-duda-zlikwidujmy-umowy-smieciowe
~ Dzordz
Oceniano 16 razy  +12
Tokarskiemu nie dałbym do zarządzania kurnika z 10 kurami. Ten facet niech zwija manatki i na emeryturę. Dosyć PSL-owskiego rządzenia i sitwy w powiecie. Czy to prawda, że w czasie przekazywania szpitala jeden radca prawny doradzał starostwu i Arionowi? Bo takie zwyczaje panują w Biłgoraju. Radca prawny ze Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Łada" Batkowski Gienek jest jednocześnie radcą prawnym w Urzędzie Miejskim u Rosłana. I on pismo pisze w Spółdzielni do Urzędu Miasta-prezes Bil podpisuje. Kuśtyka ten radca z pismem do Urzędu, do Rosłana i tam ten radca pismo pod względem prawnym konsultuje, żeby dla Spółdzielni korzystna decyzja była. Jaja normalne co się w tym Biłgoraju wyprawia. Tylko dbają o interes Rosłana i władzy z Tokarskim ... Nie powstała strefa ekonomiczna i żaden zakład pracy z Rosłana/ Nie jest dobrze ... Ale Tokarski ma Urząd z szerokimi drzwiami i super gabinetem a Rosłan ma w końcu swój BCK dla Maryli > Jeden i drugi chcą rządzić dalej i następną kadencję bo potrafią doskonale sobie sprawić dobrze ... Co tam mieszkańcy! Oni mają płacić i płacić większy podatek!!!
Wszystkie komentarze
~ ja
  0
Biorąc pod uwagę problem bezrobocia warto się zastanowić nad równością społeczną. Nie wszyscy bezrobotni stracili pracę z własnej winy, niektórzy wcale nie pracowali. Może warto się zastanowić nad taką sprawą. Miejsca pracy w urzędach i spółkach skarbu państwa, administracji państwowej i samorządowej i wszystkich innych zakładach gdzie ulokowane są pieniądze społeczne, na czele z Powiatowymi Urzędami Pracy nie powinny być na stałe przykute do tyłków tych samych obywateli. Może w imię solidarności społecznej powinny być traktowane jako dobra przechodnie i każdy tam zatrudniony powinien chociaż raz pozostawać na bezrobociu np chociaż przez rok na 10 lat pracy. Jeśli w tym czasie znajdzie w innej branży jakieś zajęcie lub o dziwo sam otworzy działalność chwała mu za to!! Tymczasem bezrobotni będą mogli również odrobić staż i popracować na ciepluchnej posadce jak u Pana Boga za piecem. Czy to nie jest zły pomysł? Jest jeszcze jedna korzyść szczególnie dla pracowników PUP, mieli by praktykę w poszukiwaniu pracy. pozdrawiam
~ Fata
  0
Muszą tak pisać żeby nie wypaść durno. Statystyka musi być hepi!
~ x
Oceniano 7 razy  +7
NA SAMYM POCZĄTKU TRANSFORMACJI W REJONIE BIŁGORAJSKIM BYŁO DWA RAZY WIĘKSZE BEZROBOCIE , A W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY DZIESIĘĆ RAZY MNIEJ URZĘDNIKÓW I JAKOŚ DAWALI RADĘ FUNKCJONOWAĆ . TO CO SIĘ DZIEJE TERAZ TO ROZROŚNIĘTA DO GRANIC MOŻLIWOŚĆI BIUROKRACJA I CIEPŁE POSADKI .
Drakkar
Oceniano 12 razy  +12
Propaganda sukcesu.Prawdziwa skala bezrobocia powinna być ujęta inaczej.W powiecie jest 100 tys.osób wystarczyłoby rozbić ta liczbę na poszczególne grupy np.osoby pracujące 50%,emeryci 10%,renciści 10%,rolnicy 10%,uczniowie i absolwenci 5%,bezrobotni oraz ci ktorzy z jakiś przyczyn zostali wykluczeni z ewidencji PUP 5% gdzie podziało sie 10 % ?To tylko przykład ale własnie tak powinno wyglądać podawanie prawdziwej skali bezrobocia.Oczywiście nie wspominam o osobach które opuściły bądź opuszczą Biłgoraj sam wiem o 10 osobach kótre maja zamiar to zrobić w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.
Głównym powodem jaki generuje bezrobocie są obciążenia pochodzące od aparatu państwowego,wysokie czynsze,podatki,ZUS,koszty energii,niejasne prawo,wspaniałe przepisy unijne,stale zwiekszająca sie ilość urzedników z ich skrzywionym interpretowaniem przepisów.Ile trzeba pokonać przeszkód aby otworzyć niekoniecznie wielkie przedsiebiorstwo jakie są koszty dostosowania firmy do niekiedy całkiem bzdurnych przepisów ile razy w odwiedziny wpadnie sanepid,skarbówka,inspekcja pracy oraz sto tysiecy innych instytucji "ułatwiających"życie przedsiebiorcom oczywiscie niektórzy przedsiebiorcy z ich umysłową wioską też nie są bez winy.Ile trzeba czasu na rozwinięcie firmy rok,dwa,trzy pewnie i więcej ale wcale nie bedzie łatwo bo rózne państwowe hieny już sie szukują na zarobione przez Ciebie pieniądze bo urzedaskom zabraknie na trzynastki (swoją drogą jestem ciekaw czy urzędnicy wiedzą skad biorą sie pieniązki na ich wypłaty)Narzekacie na władze ja też narzekam a czy zastanowiliście sie kiedyś kto ich wybrał za czyim pozwoleniem owi wybrańcy losu znaleźli sie u koryta sami ich wybraliście wiec pretensje możecie mieć tylko do siebie.Ja jestem tylko ciekaw kiedy to wszystko sie rozleci.
Krótkie zobrazowanie ile zabierają z Twojej wypłaty.
http://www.mpolska24.pl/blogi/post/4149/panie-duda-zlikwidujmy-umowy-smieciowe
~ Przemo
Oceniano 8 razy  +8
ja bym tam z tych pracowników zostawił tylko 2 panie z pod 1 i pana Borowca , są mili uprzejmi, pomogą doradzą a reszta to do niczego się nie nadaje
~ cdn.
Oceniano 6 razy  +6
W rzeczywistości bezrobocie jest dużo większe. Dlaczego? Bo wielu pracowników w urzędach, agendach i instytucjach jest zatrudnionych całkiem niepotrzebnie! Panuje tu socjalizm w najczystszej postaci. W firmach produkujących mamy już kapitalizm, w urzędach socjalizm. Już niedługo nastąpi prawdziwy kryzys, mało kto zdaje sobie z tego sprawę. I wtedy trzeba będzie rozliczyć nasze władze. Nie może być tak, że sprawujący władzę są bezkarni - ponoszą konkretną, materialną odpowiedzialność. I to nie sądy o tym zdecydują...
~ Kryniu
Oceniano 2 razy  +2
Tyle że jest dużo osób rejestrujących się na podkarpaciu. UP w Biłgoraju przez wielu np.absolwentów wyższych uczelni jest omijany szerokim łukiem. Jakby tak każdy z powiatu rejestrował się w Biłgoraju statystyki byłyby znacznie gorsze.
~ tomek
Oceniano 9 razy  +9
Ja bym był za zlikwidowaniem urzędu pracy nic on nie daje a załatwienie prostej sprawy trwa godzinami jedna kobieta obsłoguje a reszta się przygląda i udają że pracują
~ yhn
  0
Niech sobie firmy pootwierają albo do PO czy PSLU się zapiszą i po sprawie
~ Dzordz
Oceniano 16 razy  +12
Tokarskiemu nie dałbym do zarządzania kurnika z 10 kurami. Ten facet niech zwija manatki i na emeryturę. Dosyć PSL-owskiego rządzenia i sitwy w powiecie. Czy to prawda, że w czasie przekazywania szpitala jeden radca prawny doradzał starostwu i Arionowi? Bo takie zwyczaje panują w Biłgoraju. Radca prawny ze Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Łada" Batkowski Gienek jest jednocześnie radcą prawnym w Urzędzie Miejskim u Rosłana. I on pismo pisze w Spółdzielni do Urzędu Miasta-prezes Bil podpisuje. Kuśtyka ten radca z pismem do Urzędu, do Rosłana i tam ten radca pismo pod względem prawnym konsultuje, żeby dla Spółdzielni korzystna decyzja była. Jaja normalne co się w tym Biłgoraju wyprawia. Tylko dbają o interes Rosłana i władzy z Tokarskim ... Nie powstała strefa ekonomiczna i żaden zakład pracy z Rosłana/ Nie jest dobrze ... Ale Tokarski ma Urząd z szerokimi drzwiami i super gabinetem a Rosłan ma w końcu swój BCK dla Maryli > Jeden i drugi chcą rządzić dalej i następną kadencję bo potrafią doskonale sobie sprawić dobrze ... Co tam mieszkańcy! Oni mają płacić i płacić większy podatek!!!
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety
dzisiaj, 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
w piątek, godzina 13:44 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 12:39 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
dzisiaj, 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
dzisiaj, 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
w środę, godzina 08:02 Kraj
Nowe przepisy dla właścicieli czworonogów
28 kwietnia 2021 Kraj
Nowe zasady już od 1 maja. Dzieci wracają do szkół, otwarte hotele i restauracje
W środowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje o dalszych krokach podejmowanych przez rząd związanych z luzowaniem obostrzeń. Wraca handel, a dzieci znów będą chodzić do szkół. Co jeszcze się zmienia?
we wtorek, godzina 10:10 Biłgoraj
Matura w reżimie sanitarnym
we wtorek, godzina 11:25 Powiat
Kolizje z dzikimi zwierzętami
w niedzielę, godzina 17:56 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody.
dzisiaj, 08:49 Biłgoraj
Serdeczna Karteczka od uczniów "Piątki" dla pracowników PGK
w poniedziałek, godzina 12:17 Biłgoraj
Niech się święci 3 Maja!
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj